150 miliónový skúter?

  • Od roku 2011 dokázala spoločnosť Gogoro raisnúť až 150 miliónov dolárov. Na čo? To až doteraz nikto poriadne nevedel.
image_1421160199.jpeg
  • Od roku 2011 dokázala spoločnosť Gogoro raisnúť až 150 miliónov dolárov. Na čo? To až doteraz nikto poriadne nevedel.

Čo to Gogoro vlastne je?

Gogoru sa aj napriek veľkému financovaniu dokázalo udržať svoj projekt pod pokrievkou tajuplnosti. Svoj prvý produkt odhalili až na tohtoročnom CES. Doteraz sa veľa o Gogoro skutočne nevedelo. Jedine akurát to, že vytvárajú niečo na elektrickú energiou a majú veľa inžinierov z HTC (samotný co-founder Horace Luke pracoval pre HTC ako Chief Innovation Officer).

Gogoro sa zaoberá vývojom a výrobou elektrického skútru “Smartscooter” ako aj jeho špeciálnej nabíjacej stanice, ktorá (ako dúfajú) bude nabíjať množstvo zariadení od menších prístrojov až po dopravné prostriedky.

 

Batérie Gogoro

 Pre svoje skútre vyvinuli v Gogoro úplne nové batérie. U nich je veľmi zaujímavá ich možnosť využitia pri všetkom od fúkačov lístia až po dopravné prostriedky. Sú zhotovené z rovnakých článkov, aké sú použité v Tesla Model S – to sú lithium-ionové články Panasonic 18650. Pri svojej veľkosti krabice od topánok a váhe, ktorá len ledva dosahuje 9 kíl sú tieto batérie skutočne jednoduché na výmenu. Namiesto tankovania ako do bežného skútra teda stačí vymeniť jednu batériu za druhú.

 

Keď vám teda dôjde šťava, aplikácia vo vašom telefóne vás dovedie na najbližšiu “GoStation” stanicu kde si vymeníte vybitú batériu za nabitú. Tu spočíva zásadný rozdiel Gogoro od iných podobných dopravných prostriedkov (ako napríklad Tesla) – batéria do Gogoro nie je v podstate vaša vlastná. Nemôžete si ju nabíjať v domácom prostredí. Zákazník si zaplatí predplatné na batériu a dostane prístup do výmennej siete.

 

Preto je pre úspech Gogoro kľúčová hlavne distribúcia a koncentrácia nabíjacích staníc. No co-founder Gogoro, Horace Luke hovorí: “Môžeme sa objaviť s jediným nákladiakom a naplniť ho takým množstvom GoStation staníc, ktoré budú postačujúce pre univerzitný campus alebo malé mesto.”

 

Smartscooter

Smartscooter bol vyvinutý spoločnosťou Gogoro úplne od základov. Zrýchli z 0-50 km/h za 4,2 sekundy, jeho maximálna rýchlosť má byť až 95 km/h a jeho elektromotor má výkon 8,6 koní. Pri jazde po meste by jeho dojazd mal byť 160km.

Jeho pripojenie na cloud s 30 diagnostickými senzormi vás presvedčí o tom, že Smartscooter je naozaj smart. Ak je čokoľvek zle, dozviete sa o tom z aplikácie. Takisto môžete optimalizovať váš štýl jazdy. K jeho cene sa však výrobcovia ešte nevyjadrili.

 

 

Aká budúcnosť ho čaká, s ohľadom na infraštruktúru jeho prevádzky je zatiaľ otázne.No určite je to šikovný skúter, ktorý je prívetivý k životnému prostrediu so zaujímavým systémom nabíjania, pekným designom a navyše s cool appkou k tomu :).

 

 

Zdroj: techcrunch.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK