16-ročné dievča vyzvalo veľké firmy, aby prestali používať slamky. Výsledok všetkých ohromil

  • Jeden z najväčších problémov, s ktorými naša planéta v súčasnosti bojuje je nadbytok plastov, ktoré znečisťujú pôdu a hlavne oceány
  • Veľkým strašiakom sú práve nenápadné plastové slamky, ktorých používaním škodíme prírode viac, ako si uvedomujeme
  • Mladá Američanka zobrala teda iniciatívu do vlastných rúk a obrátila sa priamo na generálnych riaditeľov veľkých korporácií produkujúcich slamky
t
twitter.com/unsplash.com
  • Jeden z najväčších problémov, s ktorými naša planéta v súčasnosti bojuje je nadbytok plastov, ktoré znečisťujú pôdu a hlavne oceány
  • Veľkým strašiakom sú práve nenápadné plastové slamky, ktorých používaním škodíme prírode viac, ako si uvedomujeme
  • Mladá Američanka zobrala teda iniciatívu do vlastných rúk a obrátila sa priamo na generálnych riaditeľov veľkých korporácií produkujúcich slamky

Shelby O’Neil, členka skautského oddielu, pracovala ako dobrovoľníčka v akváriu a problémy, s ktorými zápasí oceán ju čoskoro prinútili začať konať. Namiesto bezstarostného užívania si tínedžerských rokov začala skautka zbierať odpadky z pláže a mladších spolužiakov zapájala do diskusie o tom, aký zničujúci účinok majú plasty na našu planétu. To jej však nestačilo. Oslovila teda generálnych riaditeľov veľkých spoločností osobným listom, v ktorom ich vyzvala, aby prestali s používaním plastových slamiek.

Prvou, ktorá prosbu mladej tínedžerky vypočula bola spoločnosť Dignity Health, ktorá vlastní sieť nemocníc po celých Spojených štátoch. Riaditeľa oslovil najmä osobný tón a argumenty, ktoré dievča použilo. Výsledkom bolo drastické zníženie počtu slamiek využívaných v nemocniciach. Podľa viceprezidentky Mary Ellen Leciejewski, spoločnosť prešla od používania osem miliónov slamiek, plastových viečok a miešadiel na štyri milióny ročne. Rozhodla sa tiež skúmať možnosť využitia biorozložiteľných materiálov.

Ten fakt, že iba 16-ročné dievča sa rozhodlo napísať list samotnému riaditeľovi spoločnosti bolo silným stimulom,“ vyjadrila sa Leciejewski. „Išlo iba o jedného človeka, jeden hlas.“

Po úspešnom výsledku napísala Shelby aj do ďalších spoločností, medzi ktorými bola napríklad letecká spoločnosť Alaska Airlines, veľká obchodná spoločnosť Costco či sieť kaviarní Farmer Brothers coffee. Od oboch dostala odpoveď osobne od generálneho riaditeľa.

Namiesto používania 22 miliónov plastových miešadiel ročne, spoločnosť Alaska Airlines zaviedla miešadlá z brezového a bambusového dreva. Rovnakú zmenu urobili Farmer Brothers aj spoločnosť Costco.

„Napísala naozaj obdivuhodný a presvedčivý list. Bola veľmi presná a vyložila všetky fakty,“ povedala manažérka pre udržateľnosť spoločnosti Alaska Airlines Jacqueline Drumheller. „A najmä bola veľmi vytrvalá. Veľa ľudí je zapálených, ale nevyvíja snahu opakovane sa s vami stretnúť.“

Tento rok sa Shelby odhodlala stretnúť sa aj s predstaviteľmi najväčšieho obchodného reťazca kaviarní na svete Starbucks. Na začiatku leta Starbucks oznámil, že do roku 2020 prestanú používať plastové slamky vo všetkých 28-tisíc predajniach po celom svete, čím sa skládky odpadu odľahčia asi o miliardu slamiek za rok.

Podľa vedcov bude do roku 2050 bude v mori viac plastu, ako rýb. Mladá Kalifornčanka tvrdí, že aj napriek tomu, aká je táto predstava desivá, horší je drastický nedostatok vzdelania v tejto oblasti. Aj preto si v minulom roku založila vlastnú neziskovú organizáciu Jr Ocean Guardians (Mladí strážcovia oceána), prostredníctvom ktorej učí menšie deti recyklovať a vzdeláva ich v oblasti používania plastov.

„Chcem, aby generácia, ktorá bude vyrastať po mne bude vzdelaná v oblasti environmentálnych problémov, aby neskôr, keď sa budú rozhodovať, koho budú voliť, dajú planétu na prvé miesto,“ píše dnes už 17-ročná Shelby na webstránke Nadácie Leonarda DiCapria, ktorá sa zameriava na ochranu prírody a oceánov.

Shelby tvrdí, že ešte je len na začiatku. „Nikdy som sa nebála oslovovať veľké spoločnosti, pretože niekto to robiť musí. Ak to nik neurobí, spravím to ja.“

Šikovná tínedžerka môže byť príkladom pre každého, komu nie sú ľahostajné naše oceány a to, v akých podmienkach budeme o niekoľko rokov žiť. Nemusíme hneď písať listy majiteľom kaviarní či reštaurácií. Stačí, keď na ponúkanú slamku alebo iné zbytočné plasty povieme skrátka nie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá