Vyrobili vedci práve prístroj na čítanie myšlienok?

Lýdia Repová / 30. júna 2016 / Lifehacking

Vedci vyrobili systém, ktorý dokáže „prečítať“ ľudské myšlienky. Ako? Vďaka skenovaniu mozgu. Následne zrekonštruuje tváre, ktoré dotyčný videl.

Tím z University of Oregon vybral 23 dobrovoľníkov, ktorým ukázal sériu 1000 farebných fotografií náhodne vybraných tvárí ľudí. Tieto fotografie sa im ukazovali počas vyšetrenia pomocou fMRI, ktoré vyhodnocuje zmeny krvného toku v mozgu a zmerali ich neurologickú aktivitu. Taktiež pri tomto skenovaní použili špeciálny program, ktorí pretransformoval mozgovú aktivitu na matematický popis každej tváre, ktorá im bola v danú chvíľu ukázaná.

Vedci pridelili 300 čísiel na každú špecifickú črtu danej tváre na obrázku, aby ich dokázali transformovať do kódu. Prvým krokom bolo naprogramovanie sekcií tejto umelej inteligencie, keďže sa potrebovala naučiť, ktoré nervové vzruchy patria k daných fyzickým črtám. Po tom, čo UI dokázala sformovať väčšiu časť mozgovej aktivity, tím prešiel na ďalšiu fázu – experimenty.

V tejto fáze bola UI pripojená k fMRI a jej úlohou bolo vytvorenie obrazu fotografie, ktorá bola v daný moment dobrovoľníkovi ukázaná. Stroj zrekonštruoval tváre za pomoci dvoch aktívnych časti v mozgu – angular gyrus (ANG), ktorý je zapojený pri procesoch reči, priestorového vnímania či formovania spomienok a occipitotemporal cortex (OTC), ktorý vytvára vizuálne stopy.

face-compile

foto: sciencealert.com

Aj keď sa to úplne prirovnať k čistej zhode nedá, vedci pokročili pri vo vývoji prístroja , ktorý by mohol čítať myšlienky. No nekončí to len pri vizualizácii založenej na zobrazení obrázku tváre, tím sa pokúsil vytvoriť obraz tváre na základe spomienok testovaných osôb. Ako sa dá vidieť na obrázkoch nižšie, nedosiahli ešte požadovaný výsledok, keďže tento spôsob je oveľa náročnejší.

faces-ang

foto: sciencealert.com

Tak či tak, myslíme si, že majú pekne našliapnuté na vyrobenie prístroja, ktorý snáď jedného dňa bude schopný nie len vytvoriť vizualizáciu tvárí, ale aj čítať samotné myšlienky. Či to bude však dobré pre ľudstvo, o tom sa dá len polemizovať. Samozrejme, každý nový objav či vynález má svoje výhody a nevýhody.

zdroj: sciencealert.com zdroj titulnej foto: 15five.com

Pridať komentár (0)