22-ročná známa biatlonistka vstúpila do armády. Nepriateľ nebude mať šancu, odkazuje

  • Prípravu na súťaže prerušila ruská invázia
  • Známa biatlonista vstúpila do ukrajinskej armády a srší sebavedomím
  • Prelom vo vojne sa očakáva v druhej polovici augusta
Kristina Dmitrenko
Ukrajinská biatlonistka Kristina Dmitrenko , Twitter/Ndtv
  • Prípravu na súťaže prerušila ruská invázia
  • Známa biatlonista vstúpila do ukrajinskej armády a srší sebavedomím
  • Prelom vo vojne sa očakáva v druhej polovici augusta

Ako sme ťa už v posledných týždňoch informovali, do bojov v rusko-ukrajinskej vojne sa zapojilo už niekoľko ukrajinských bývalých alebo súčasných športovcov. V tomto kontexte nie je možné opomenúť bratov Kličkovcov. Politico upozorňuje aj na ďalších boxerských velikánov Vasyla Anatolijoviča Lomačenka či Oleksandra Usyka.  

A ďalším, respektíve v tomto prípade ďalšou, je Kristina Dmitrenková, ktorá je olympijskou víťazkou z roku 2016 v juniorskej kategórii z nórskeho Lillehameru v biatlone, ako píše Ndtv. Biatlon je zimný šport, ktorý je kombináciou bežeckého lyžovania a streľby na päť terčov.

Uprostred prípravy ide brániť vlasť

Newsweek informuje, že 22-ročná Dmitrenková bola na konci februára v karpatských horách na západe Ukrajiny, kde ladila formu tesne pred nadchádzajúcimi medzinárodnými súťažami. 

Avšak, keď Rusko 24. februára napadlo jej krajinu, jej život sa obrátil naruby. 27. februára mala ísť do Švajčiarska a následne do Talianska na biatlonové závody, ale jej športová kariéra jej pripadala bezvýznamná, akonáhle dostala fotky z vojny, ktoré jej prišli od priateľov z Kyjeva a jej rodného mesta Černihiv na severe Ukrajiny.

Keďže cítila volanie svojej krajiny, pripojila sa k Národnej garde Ukrajiny, kde má ako biatlonistka jedinečnú kvalifikáciu pozdvihnúť zbraň proti agresorovi svojej krajiny.

Sebavedomie jej nechýba

„Nikdy v živote som si nepomyslela, že sa stane niečo takéto. Nemám strach z nepriateľa. Strieľam dobre, takže útočníci nebudú mať šancu. Nech mám v rukách akúkoľvek zbraň, či som na biatlonovej súťaži alebo v armáde, vydržím až do konca. Víťazstvo bude naše,“ cituje post odhodlanej Ukrajinky na sociálnej sieti Ceng News.

Newsweek podotýka, že pod týmto jej postom sa okamžite objavilo niekoľko povzbudzujúcich a obdivných komentárov. „Aké statočné a odvážne sú ženy na Ukrajine,“ znel jeden z nich, či druhý „Prajem ti veľa šťastia.“ 

Prelom odborníci očakávajú v druhej polovici augusta

Ndtv prízvukuje, že medzičasom ukrajinské sily údajne prinútili ruské jednotky stiahnuť sa z druhého najväčšieho ukrajinského mesta, ktorým je Charkov. Newsweek píše, že americký think tank Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej najnovšej analýze uviedol, že Ukrajina naozaj vyhráva bitku o toto mesto. Vo svojej piatkovej analýze uvádza, že ruská armáda sa pravdepodobne rozhodla úplne stiahnuť z okolia mesta „v dôsledku ukrajinskej protiofenzívy a obmedzenej dostupnosti posíl“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však v sobotu zároveň informoval, že situácia v regióne Donbas je naďalej veľmi zložitá, keďže ruské sily sa stále snažia ukázať nejaké víťazstvo.

Na druhej strane, Ceng News cituje generálmajora Kyryla Budаnova, ukrajinského veliteľa vojenskej rozviedky, ktorý vojnové úsilie svojej krajiny hodnotí pozitívne a pre britskú Sky News povedal, že „bod zlomu príde v druhej polovici augusta“.

„Väčšina aktívnych bojových akcií bude ukončená do konca tohto roka. Výsledkom je, že do konca tohto roka obnovíme ukrajinskú moc na všetkých našich stratených územiach, vrátane Donbasu a Krymu,“ dodal optimisticky.

Zdroje: Politico, Ndtv, Newsweek, Ceng News, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá