43-ročná legenda opäť na tróne, rozhodcom žena a padol divácky rekord? Čím bol nočný Super Bowl ešte výnimočný

  • Súboj titanov medzi najúspešnejším hráčom histórie a o skoro 20 rokov mladšou, najlepšie platenou hviezdou NFL skončil víťazne pre staršieho veterána
  • Tom Brady je doslova žijúca legenda. Po tejto noci má viac titulov než hociktorý tím súťaže
  • 55. Super Bowl bol výnimočný a jedinečný aj po mnohých iných stránkach
Tom Brady Super Bowl
Instagram NFL a TASR/ AP Photo/ Ashley Landis
  • Súboj titanov medzi najúspešnejším hráčom histórie a o skoro 20 rokov mladšou, najlepšie platenou hviezdou NFL skončil víťazne pre staršieho veterána
  • Tom Brady je doslova žijúca legenda. Po tejto noci má viac titulov než hociktorý tím súťaže
  • 55. Super Bowl bol výnimočný a jedinečný aj po mnohých iných stránkach

Len v máloktorom športe nájdeme jedinca, ktorý si môže povedať, že má viac titulov než hociktorý tím v najprestížnejšej súťaži daného športu. Túto noc sa to jednému hráčovi v americkom futbale podarilo.

Dnes 43-ročný Tom Brady rozhodne už nemusel nikomu dokazovať, že je zaslúženou legendou tohto športu. Nikto nemá a nikdy ani nemal na konte viac titulov než on a keď už ho chceli v tomto meradle s niekým porovnávať, museli vytiahnuť tie najúspešnejšie tímy NFL ligy, ktoré sa s ním delili o prvé miesto – Pittsburgh Steelers a Bradyho bývalý tím New England Patriots.

No po dnešnej noci sa už v NFL nenájde ani tím, ktorý by mu počtom titulov mohol konkurovať. Tom Brady túto sezónu obliekal dres Tampy Bay Buccaneers, kde podľa niektorých chytil ďalší dych a napokon svoj nový tím úspešne dotiahol až do finále súťaže – ktoré celý svet pozná ako Super Bowl.

Proti Bradymu a jeho Tampe sa v ňom postavil túto sezónu takmer nezastaviteľný tím Kansas City Chiefs, ktorý sa môže pochváliť ešte stále rastúcou megahviezdou a najlepšie zarábajúcim hráčom ligy Patrickom Mahomesom (má 10-ročný kontrakt na 380 miliónov eur). Malo ísť doslova o súboj titanov medzi legendou tohto športu Tomom Bradym a budúcou legendou Patrickom Mahomesom.

Sviatok športu i reklamy s vyše 100 miliónmi divákov – bude viac?

Hoci u nás sa americký futbal neteší nejakej vysokej popularite, celkovo pre svet a najmä USA je prvá februárová nedeľa jedným z najväčších, najsledovanejších športových sviatkov našej planéty. Super Bowl vie bez problémov prekonať divácku sledovanosť 100 miliónov ľudí.

Pre ten tohtoročný mnohí tipovali, že prekoná i doterajšie maximum z roku 2015 a hranicu 115 miliónov divákov. Podľa niektorých odhadov bolo za televíznymi obrazovkami divákov ešte oveľa viac, no ťažko presne povedať, koľko ľudí sedí pred každým jedným zapnutým televízorom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NFL (@nfl)

Niektoré slovenské médiá písali, že dôvodom tohtoročného očakávaného diváckeho rekordu môže byť okresanie počtu divákov na štadióne kvôli korone – tým pádom bude viac divákov doma pri obrazovkách. No bavíme sa tu predsa o Super Bowle a doslova miliónoch ľudí, nie o finále slovenskej ligy. Tých niekoľko desiatok tisíc chýbajúcich fanúšikov na tribúnach určite nie je hlavným dôvodom, prečo by mala padnúť hranica 115 miliónov divákov doma pred obrazovkami.

Mimochodom, s 25 000 fanúšikmi na štadióne sa možno tento Super Bowl zapíše ako historicky najsledovanejší, ale aj najmenej sledovaný, aspoň čo sa divákov priamo na štadióne týka.

Americké médiá mali lepší argument, prečo by mal padnúť rekord, a ním je práve spomínaný súboj titanov tohto športu. Vidieť legendu a rastúcu legendu proti sebe v jednom zápase, a to dokonca priamo v Super Bowle, by malo byť niečo, čo sa donúti prísť dívať aj vlažných fanúšikov amerického futbalu.

Ešte je priskoro na závery, 55. Super Bowl skončil len pred pár hodinami. O tom, či súboj gigantov tohto športu vo veľkom finále dokázal skutočne prilákať očakávané maximum, sa dozvieme už možno v najbližších hodinách alebo dňoch. Niektoré stávkové kancelárie dokonca ponúkali možnosť staviť si, či tento rekord padne – kurz bol jasne naklonený odpovedi „áno“.

Takéto publikum, presahujúce 100 miliónov sledovateľov, ponúka neskutočnú príležitosť na marketing. Jedinečné reklamy, ktoré si veľké spoločnosti nechávajú spraviť len pre tento športový sviatok, sú každý rok často rozoberanou témou. Za 30 sekúnd reklamy zaplatíš aj vyše 5 a pol milióna dolárov, teda áno, dovoliť si to môžu naozaj len veľké spoločnosti. Aké reklamy najviac zaujali počas tohtoročného Super Bowlu si môžeš pozrieť v tomto článku:

Zajtrajší Super Bowl nebude len sviatkom športu, ale aj reklamy. Toto je 7 najlepších tohtoročných spotov

Nočný 55. Super Bowl a jeho ďalšie prepisy histórie

No vráťme sa priamo k zápasu, v ktorom už ako sme párkrát naznačili, Tom Brady získal svoj ďalší – v poradí už 7. titul, čím opäť prepísal históriu. Dokonca opäť, už piatykrát v jeho kariére, ho po veľkom zápase vyhlásili za najužitočnejšieho hráča Super Bowlu.

Vo veku 43 rokov ide o vôbec najstaršieho hráča, ktorý toto prestížne ocenenie vo finále získal. Tampa Bay Buccaneers aj vďaka veľkej zásluhe stále hrajúcej legendy porazila v nočnom Super Bowle Kansas City Chiefs 31:9.

Kansas možno bol pred zápasom pre mnohých väčším favoritom, túto sezónu sa zdal skoro neporaziteľný. Po základnej časti jasne viedol súťaž a na konte mal len dve porážky. Dokonca sa mu podarilo v tejto sezóne už poraziť svojho finálového súpera – vďaka trom vydareným nahrávkam na touchdown od megahviezdy Patricka Mahomesa. No Super Bowl jasného favorita nikdy nemá, obzvlášť keď na druhej strane stojí skúsený Tom Brady.

Ďalší historický titul „najstarší“ si po dnešnej noci zapísal aj tréner Tampy Bay – Bruce Arians, ktorý sa vo veku 68 rokov stal najstarším trénerom, ktorý kedy vyhral Super Bowl a titul.

Pozornosť si vyslúžila aj Sarah Thomasová, ktorá sa stala historicky prvou ženou, ktorá robila rozhodkyňu na Super Bowle.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NFL (@nfl)

zdroj: TASR/ AP Photo/ Brian Westerholt

O tom, kde sa bude Super Bowl hrať – v ktorom meste a na akom štadióne, sa rozhoduje pár rokov popredu. Vie sa, kde sa bude hrať o rok (Los Angeles), o dva, o tri, no samozrejme nikto nevie, ktoré mužstvá sa doň prebojujú. Tento rok sa stala rarita, pretože pre Super Bowl 2021 bol vopred vybraný štadión Tampy Bay Buccaneers.

Prvýkrát sa stalo, že o titul v Super Bowle bojovalo nejaké mužstvo na domácej pôde a samozrejme aj historicky prvýkrát nejaký tím získal trofej u seba doma.

Zdroj: NFL

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech