5 kníh, ktoré sú ideálne do jesenného počasia

  • Ak si typ človeka, ktorý nerád premrhá dni počas a skôr ťa napĺňa produktivita, máme tu pre teba tip. Čo tak doplniť si ho dobrými knihami, ktoré nebudeš chcieť pustiť z ruky.
tirza-van-dijk-302
unsplash.com/tirza van dijk
  • Ak si typ človeka, ktorý nerád premrhá dni počas a skôr ťa napĺňa produktivita, máme tu pre teba tip. Čo tak doplniť si ho dobrými knihami, ktoré nebudeš chcieť pustiť z ruky.

Payoff – Dan Arily

Tento kúsok od izraelského psychológa má len okolo 100 strán, no je nabitý kreatívnymi radami ako, čo nalepšie motivovať ľudí ku práci. A nie, nie sú to len peniaze, významnú rolu tu zohráva aj pizza.

foto:books.google.com

Aj vďaka tomuto kúsku zistíš, aký rozsiahly komplex vecí sa skrýva za ľudskou motiváciou. Nájdeš tu rady, ktoré ti pomôžu ako v pracovnom, tak aj v tvojom osobnom živote.

Dizajnér vlastného života – Bill Burnett a Dave Evans

Túto mimoriadne úspešnú kniha napísal Burnett a Evans, podľa ich legendárneho kurzu Design Your Life na Stanfordovej univerzite. Tento kurz už pomohol tisícom ľudí, hľadajúcim svoju budúcnosť. Ich jednoduchá metóda ťa naučí, ako používať myšlienkové  nástroje dizajnérov k vytvoreniu života, aký si predstavuješ.

foto:books.google.com

To, čo si vyštudoval, čím si sa živil, alebo koľko máš rokov v tomto prípade nehrá rolu. A nie, naozaj nejde o staré známe „nasleduj svoju vášeň.“  Možno patríte medzi 80% ľudí, ktorí vlastne žiadnu vášeň nemajú.

 

Prednášaj ako na TedX – Chris Anderson

Kurátor TEDu Anderson sa rozhodol ujať novej úlohy, a to premeniť divákov na rétorov. Do svojej knihy vložil všetko, čo sa naučil počas 14-tich rokov, kedy pripravoval na vystúpenie napríklad exprezidenta USA Billa Clintona, Hansa Roslinga a stovky ďalších osobností.

foto:books.google.com

Spolu s ním sa naučíš, ako najlepšie uchopiť tému, ako pracovať s pozornosťou divákov, ako vystavať pointu. A vedľa toho sledoval, ako sa jednotliví rečníci vyvíjali a vďaka čomu sa zlepšujú. Výsledkom je zásadná učebnica modernej rétoriky pre každého, kto niekedy vystupuje pre publikom.

 

Projekt šťastia – Gretchen Rubin

Rubinová nemala možnosť všetko nechať tak a v skutočnosti to ani nechcela. Jej cieľom bolo zlepšiť svoj život taký, aký bol. Každý mesiac pracovala na inej skupine predsavzatí, napríklad: preukazuj lásku, popros o pomoc, viac sa zabávaj, založ si zápisník vďaky, zabudni na výsledky. Zahĺbila sa do zásad, ktoré hlásajú všetci odborníci od Epikura cez Thoreaua, Oprah Winfreyovú, Martina Seligmana po dalajlámu, aby zistila, čo funguje a čo nie.

foto:books.google.com

Jej závery občas prekvapujú. Zisťuje, že šťastie sa za peniaze kúpiť dá, ak ich míňame s rozumom, že novosť a vysoké ciele sú silným prameňom šťastia, že odmeňovanie samého seba veci skôr zhoršuje, že ventilovanie negatívne pocity v skutočnosti nezmierňuje, že aj tá najmenšia zmena môže spôsobiť veľký rozdiel – nech už ide o praktické veci, alebo o seriózne.

 

Nikdy nerob kompromis – Chris Voss

Ak ide o ľudský život, nie je možné robiť kompromisy. To sa naučil Chris Voss, bývalý hlavný vyjednávač u FBI. Aj napriek nekompromisnému názvu knihy ide o nesmierne užitočný kúsok, pre všetkých, ktorí potrebujú vyjednať napríklad lepšie  obchodné podmienky, vyšší plat alebo presvedčiť svoje deti.

foto:books.google.com

Kniha je nabitá kontrainduktívnymi techikami, ktoré sú ilustrované napínavými príbehmi z Vossovej kariéry. Jeho kniha je významným, praktickým a veľmi dobre čitateľným príspevkom k téme, ktorá sa týka našich osobností aj pracovných životov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK