5 knižných tipov miliardára a filantropa Billa Gatesa, vďaka ktorým zmeníš počas korony pohľad na svet

  • Nachádzame v nich únik pred realitou, inšpiráciu, robia nám spoločnosť na cestách či počas dlhých dní
  • Ich jediná nevýhoda spočíva v ich obrovskom množstve v porovnaní s časom, ktorý máme
  • Prekvapí ťa, akým spôsobom sa témy odporúčaných kníh, ktoré pred pár dňami Bill Gates zverejnil na svojom blogu, dokážu dotknúť dnešnej situácie
  • Nachádzame v nich únik pred realitou, inšpiráciu, robia nám spoločnosť na cestách či počas dlhých dní
  • Ich jediná nevýhoda spočíva v ich obrovskom množstve v porovnaní s časom, ktorý máme
  • Prekvapí ťa, akým spôsobom sa témy odporúčaných kníh, ktoré pred pár dňami Bill Gates zverejnil na svojom blogu, dokážu dotknúť dnešnej situácie

Ak občas sleduješ Billa Gatesa na Instagrame, určite vieš, že pravidelne odporúča skvelé knihy, ktoré by si si mohol prečítať. On sám je vášnivý čitateľ a takýmto spôsobom chce dať ľuďom vedieť, čo ho v živote inšpiruje.

Nedávno zverejnil pár nových kúskov. Majú špeciálny nádych, keďže pravdepodobne vieš, s čím sa jeho meno momentálne spája. Vraj je on ten, čo za celú korokarízu môže, pretože na pandémiu pred pár rokmi upozorňoval. Téme sme sa venovali už niekoľkokrát. Toto je 5 kníh, ktoré by si si mal prečítať aj ty a ktoré nedávno opísal na svojom blogu. Téme sa venoval napríklad aj zahraničný web CNBC.

The Choice – Dr. Edith Eva Edger

V šestnástich bola spolu s rodinou deportovaná do Osvienčimu. Je to príbeh bolesti, strachu, zverstiev, no zároveň aj odvahy a sily samotnej autorky knihy a mnohých ďalších žien, ktoré tábor smrti prežili.

Spomienky na holokaust prepletená príbehmi z praxe a názormi na život, ľudskú myseľ a oslobodenie od minulosti. Práve toto nazýva „možnosťou voľby“.

„Ak s niečím zápasíte, tento zápas je skutočný – aj keď si myslíte, že vaša skúsenosť je v porovnaní so skúsenosťou niekoho, kto prežil Osvienčim, ​​alebo niekoho, ktorého dieťa trpí hroznou chorobou, triviálna,“ píše Gates. „Myslím si, že je to mimoriadne dôležité mať to na pamäti práve teraz, zatiaľ čo každý má s epidémiou Covid-19 iné skúsenosti.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

For my holiday reading list this year, I chose five books I loved in 2019 that I think you’ll also enjoy reading.

Príspevok, ktorý zdieľa Bill Gates (@thisisbillgates),

The Great Influenza – John M. Barry

Kniha amerického historika je dnes aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Gates sa o tejto knihe vyjadril: „Žijeme v nebývalých časoch. Ale ak hľadáte historické porovnanie, pandémia chrípky z roku 1918 je tak blízko, ako si viete predstaviť.“ Vo veľkej chrípke John M. Barry opisuje šíriacu sa epidémiu, ktorej podliadli desiatky miliónov ľudí

 Cloud Atlas – David Mitchell

Bill Gates označil Atlas mrakov za dojímavý príbeh o morálnych možnostiach. „Je to kniha, o ktorej sa chceš s niekým rozprávať. Som si istý, že som nezachytil všetko, čo sa deje, čítať ju je ako skladať puzzle.“

Motív knihy je filozofickejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je o reinkarnácii a univerzálnosti ľudskej povahy, no po prečítaní sa určite zamyslíš nad názvom. „Cloud Atlas“ odkazuje na meniacu sa krajinu – oblaky, nad prejavmi ľudskej povahy – atlasom.

Ide o publikáciu, po prečítaní ktorej sa väčšina ľudí na sekundu zastaví a zamyslí nad doterajšími prioritami. Príbeh spája šesť navzájom prepojených príbehov, ktoré sa odohrávajú v rôznych časových intervaloch na rôznych miestach.

Podľa románu o nebezpečenstve túžby ľudí po moci vznikla aj filmová adaptácia.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bill Gates (@thisisbillgates),

The Ride of a Lifetime – Robert Iger

Robert Iger je dôkazom toho, že pevná vôľa a odhodlanie vás dokážu preniesť aj cez to najťažšie obdobie. Jeden z najvplyvnejších ľudí roku 2019 zdieľa s čitateľmi svoje myšlienky a hodnoty.

Generálny riaditeľ spoločnosti Disney prebral spoločnosť v ťažkom čase, no vo svojom príbehu rozpráva o najdôležitejších zásadách, ktorých sa držal: kvalita, práca s technológiami, ktoré sa menia spolu s dobou a globálny obsah. Po štrnástich rokoch je hodnota Disney takmer päťkrát väčšia.

Gates o ňom povedal: „Robí vynikajúcu prácu a vysvetľuje, aké je to byť naozajstným riaditeľom veľkej spoločnosti.“

Good Economics for Hard Times – Abhijit V. Banerjee and Esther Duflo

Dvojica „najchytrejších ekonómov, ktorí dnes pracujú“, ako sa o nich vyjadril Gates, v knihe rozoberá najväčšie výzvy 21. storočia a radí, ako sa s nimi vysporiadať.

Kniha sa zameriava na riešenie problémov, ktorým čelia moderné ekonomiky a spoločnosti celého sveta. Spomína aj spomalenie hospodárskeho rastu, nerovnosť príjmov, zmeny klímy, prisťahovalectvo, technologickú nezamestnanosť či globalizáciu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bill Gates (@thisisbillgates),

Autori upozorňujú na nepravdivosť zaužívaného stereotypu, že prisťahovalci kradnú domácim prácu a znižujú mzdy. Taktiež tvrdia, že chudobnejší ľudia sú viac finančne gramotní a prijímajú lepšie finančné rozhodnutia.

„Ich najnovšia kniha preberá nerovnosť a politické rozdelenie tým, že sa zameriava na politické debaty, ktoré sú v popredí v bohatých krajinách, ako sú Spojené štáty americké,“ opisuje CNBC Gatesove myšlienky

Zdroje: cnbc.com, martinus.sk, gatesnotes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech