5 momentov, ktoré naznačujú, že sa Smer môže „pobratať“ s extrémistami

  • Už dlhšie sa hovorí, že Smer má k extrémistom čoraz bližší vzťah
  • Odborníci si všimli pár detailov, ktoré súvisia so Smerom a extrémistickým krídlom
Blaha Kotleba rozhovor
TASR/Pavel Neubauer
  • Už dlhšie sa hovorí, že Smer má k extrémistom čoraz bližší vzťah
  • Odborníci si všimli pár detailov, ktoré súvisia so Smerom a extrémistickým krídlom

Po voľbách v roku 2016, keď prah národnej rady prekročili aj poslanci Mariana Kotlebu, nová koalícia čoraz častejšie skloňovala výraz „hrádza proti extrémizmu“. Koaliční štvorlístok na čele so Smerom Roberta Fica, ktorý sa pretransformoval postupne na trojlístok, sa jasne vyhradzoval proti extrémistickým a fašistickým silám medzi parlamentnými stenami.

Jasný odkaz adresoval voličom Robert Fico v jednom z komentárov pre Hospodárske noviny. Ten v roku 2017 v texte upozornil, že v tom čase fašizmus nie je už len plazivým, ale reálnym zlom a hrozbou. 

„Má konkrétnu podobu výziev na vešanie, strieľanie či zostavovanie zoznamov zradcov na sociálnych sieťach. Má však aj podobu hlasov na pôde demokratického parlamentu, otvorene spochybňujúcich fašistické zverstvá z čias druhej svetovej vojny. Má aj podobu zelených tričiek, ktorých majitelia sa pod rúškom zavádzania poriadku vo vlakoch priamo hlásia k ideológii, v mene ktorej sa na Slovensku pred 72 rokmi zabíjalo,“ odkázal vtedajší premiér jasne zástupcom extrémizmu v národnej rade.

Ficove dobové slová v súčasnom kontexte vyznievajú obzvlášť bizarne. A to nielen preto, že Smer aj kotlebovci sedia spolu „bok po boku“ v opozičných laviciach, ale aj pre ďalšie „lastovičky“ možnej budúcej spolupráce.

Startitup si spolu s odborníkmi posvietil na detaily a momenty, ktoré naznačujú, že si smeráci a extrémisti po pracovnej stránke doslova raz „podajú ruky“.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: HNonline.sk, HNonline.sk, Markíza, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá