5 ohnísk v reštauráciách, 27 vo firmách. Kde na Slovensku šíri koronavírus

  • Najviac ohnísk nákazy hygienici priamo v rodinách a na rodinných oslavách
  • Šport, reštaurácie a dokonca diskotéky sa javia ako menej rizikové
Virus_Outbreak_Czech_Republic048290731831
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • Najviac ohnísk nákazy hygienici priamo v rodinách a na rodinných oslavách
  • Šport, reštaurácie a dokonca diskotéky sa javia ako menej rizikové

Je sedenie v reštaurácii alebo cvičenie vo fitku také nebezpečné, ako vyplýva z nariadení hygieny a vlády? Podľa údajov, ktoré médiám poskytol Úrad verejného zdravotníctva, je oveľa nebezpečnejšie byť doma. Práve v domácnosti a na oslavách dochádza k masívnemu šíreniu nákazy.

Stretávanie sa mimo domu vyzerá oproti tomu bezpečne, no len na prvý pohľad. Úrad upozorňuje, že nie všetky prípady majú jasný pôvod. Je veľa takých, v ktorých sa pôvod nákazy vôbec nepodarilo dohľadať, alebo sa nedalo určiť, na akom mieste k nákaze došlo.

Najviac prenosov, teda ohnísk nákazy, sa nachádza priamo v rodinách. Ako v pondelok uviedol na tlačovej besede minister práce Milan Krajniak, štát nemôže zakázať členom jednej domácnosti stretávať sa. Hygienici nespresnili, koľko ľudí sa nakazilo v rámci jedného prenosu, resp. v jednom ohnisku. 

Svadba, domov, oslava

Výnimku tvoria svadby. Svadobná veselica bola príčinou lokálnej epidémie až v trinástich prípadoch. To sa nezdá veľa, no jedna zábava znamená desiatky nakazených. Nasledujúce údaje z úradu uvádzajú počet ľudí na svadbe/počet nakazených:

13 svadieb:  150/36, 63/23, 194/34, 190/15 150/12, 50/2, 140/14, 100/7, 30/2, 44/ 4, 140/9 135/105, 150/12, 150/10

Domov bol ohniskom až 239-krát. To však neznamená 239 prípadov. Úrad neuvádza presný počet nákaz, uviedol ale, že v jednom ohnisku sa nachádza od 2 do 15 ľudí.

Reštaurácie sú malým rizikom

Reštaurácia bola potvrdeným ohniskom iba v piatich prípadoch. Ani tu však nie je jasné, koľko ľudí sa v jednom ohnisku infikovalo. Mohli to byť dvaja, ale pokojne aj stovky ľudí. Rovnako to platí aj pre športoviská. 

Opatrenia, ktoré pripravujeme, nie sú len reaktívne, čiže nevychádzajú výlučne z dát, kde a ako sa nákaza už rozšírila, ale aj proaktívne. Zameriavajú sa na obmedzenie rizikových činností, ktoré sú identifikované na základe doterajších poznatkov o spôsobe šírenia respiračných ochorení,“ uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. 

Vláda čerpá inšpiráciu na opatrenia najmä v zahraničí. Napríklad v Južnej Kórei sa nakazili desiatky ľudí v kresťanskej sekte počas bohoslužieb od jedného jediného superšíriteľa. Ďalšie veľké ohnisko sa tam objavilo na hodine tanca, kde sa nakazilo 112 ľudí. Ešte v lete sa na jedinej párty v Prahe nakazilo viac ako 158 ľudí. Cieľom opatrení je potenciálnemu šíreniu vírusu predísť.

Zdroje: UVZSR, Aktuality.sk, Businessinsider, Independent

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech