Z pražskej párty už je 158 nakazených a situácia sa zhoršuje, Česko chce zaviesť semafor okresov

  • Za jediný deň pribudlo len v Prahe vyše 100 nakazených, hlavné mesto Česka sa asi rúškam nevyhne
  • Situácia sa komplikuje aj v iných krajoch, nové ohnisko je v južných Čechách
  • Ministerstvo zdravotníctva ČR upravilo dáta s aktívnymi prípadmi a plánuje zaviesť koronavírusový semafor českých okresov
Česko Praha
TASR/AP/Ministerstvo zdravotníctvo ČR, Petr David Josek
  • Za jediný deň pribudlo len v Prahe vyše 100 nakazených, hlavné mesto Česka sa asi rúškam nevyhne
  • Situácia sa komplikuje aj v iných krajoch, nové ohnisko je v južných Čechách
  • Ministerstvo zdravotníctva ČR upravilo dáta s aktívnymi prípadmi a plánuje zaviesť koronavírusový semafor českých okresov

Česko bojuje s rastúcim počtom nakazených s vírusom COVID-19.  Po víkendovom útlme sa čísla znova pohybujú na hranici 200 prípadov za deň. Utorok bolo potvrdených 275 pozitívnych prípadov testovaných na koronavírus. Aktívnych prípadov je 4 070. Počet úmrtí sa tiež zvýšil na 373.

Česká metropola Praha hlási najvyšší denný nárast od začiatku epidémie. V utorok podľa Hygienickej stanice hlavného mesta Prahy pribudlo 101 nakazených. V stredu bola situácia lepšia a pribudlo 44  pozitívne testovaných. Najväčší počet nakazených je v Prahe 4, ktorá je zároveň jednou z oblastí s najvyšším počtom obyvateľov v Prahe.

Pribudli ďalšie prípady z Techtle Mechtle

Párty v pražskom klube Techte Mechtle, o ktorej sme ťa už informovali, má za následok už 158 prípadov nakazených. Účastníci večierku mali piť z jedného džbánu a podľa najnovších medializovaných informácií dokonca jednou slamkou.

„Stále prebieha dohlasovanie prípadov z Techtle Mechtle, kde máme hlásených zatiaľ 158 prípadov – 92 priamych účastníkov, ostatní sú ich kontakty. Akcie sa zúčastnilo mnoho mladých ľudí, ktorí sa venujú športovým aktivitám ako hobby alebo profesionálne – sú tam florbalisti, futbalisti a ďalší športovci,“ uviedla vedúca pražskej hygieny Zdeňka Jágrová pre Český rozhlas. Zároveň dodala, že okrem ohniska v Techtle Mechtle sa vírus šíril hlavne prostredníctvom detských letných táborov.

Nákazu mali potvrdiť aj u člena hradnej stráže na pražskom hrade, informoval o tom portál Novinky.cz. Vojak s českým prezidentom Milošom Zemanom, ktorý sa práve vracia z dovolenk, neprišiel do kontaktu.

Vojaci Hradnej stráže sa do blízkosti prezidenta dostávajú iba pri reprezentačných akciách. Nakazený vojak sa do blízkosti prezidenta republiky v uplynulej dobe nedostal,“ uviedol hovorca hradnej stráže.

Ostatní členovia hradnej stráže, ktorí sa s nakazeným stretli, boli umiestnení do karantény.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podľa Jágrovej  sa Praha rúškam nevyhne

Rúška musia ľudia na území Prahy v súčasnosti používať len v metre, lekárňach a nemocniciach. Na celom území Českej republiky sú rúška nariadené v interiéroch pri športových a kultúrnych akciách, alebo svadbách a oslavách s účasťou väčšou ako 100 ľudí. Nariadenie sa nevzťahuje na obchody, reštaurácie ani bary.

Zdeňka Jágrová sa viackrát vyjadrila, že rúška budú určite potrebné na jeseň, keď sa koronavírus môže spojiť so sezónnymi respiračnými chorobami. Jagrová viackrát povedala, že sa ich bude snažiť presadiť aj v ostatných druhoch verejnej dopravy a v interiéroch verejných budov, prípadne v obchodoch, ak si to situácia bude vyžadovať.

Nové ohnisko je aj v južných Čechách

 Nové ohnisko zaznamenali hygienici na juhu Čieh. Najhoršie je na tom okres Prachatice, kde sa nákaza rozšírila medzi zahraničnými pracovníkmi firmy Intica. Väčšina ich pochádza z Ukrajiny a Maďarska. Nákaza sa podľa spravodajského webu ČT24 potvrdila v 24 prípadoch, pričom ďalších 330 čaká na testovanie. V Prachaticiach je 52,96 nakazených na 100 000 obyvateľov.

V celom Juhočeskom kraji platí povinnosť nosenia rúška v nemocniciach, na úradoch a v domovoch dôchodcov.

Počet infikovaných rastie aj v okrese Jihlava v kraji Vysočina, kde bola potvrdená nákaza u zamestnancov spoločnosti Bosh a v domove Alzheimer centrum. V Jihlave je 59,84 nakazených na 100 000 obyvateľov.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR

Aktívnych prípadov náhle ubudlo

Prednedávnom sme ťa informovali o rekordnom počte aktívnych prípadov v Česku, keď ich malo byť minulý týždeň vyše 5 000. V nedeľu sa na webe Ministerstva zdravotníctva ČR, ktorý informuje o počte nakazených, objavili nové čísla, upozornil server Novinky.cz. Počet aktívnych prípadov klesol o 1775. Zodpovední tvrdili, že tak urobili po audite dát a nepresné čísla mali byť v dôsledku vyčerpania pracovníkov hygienických staníc.

Opoziční poslanci za tím vidia inú príčinu, a to umelé manipulovanie s dátami, ktoré by zlepšilo obraz Čiech v zahraničí. „Keď nefunguje “múdra karanténa”, bude fungovať “premúdrela štatistika”. Budeme zase najlepší a celý svet sa od nás bude učiť. Najskôr vláda zachránila tisíce mŕtvych, teraz zas zázračné uzdraví tisíce nakazených,“ napísal Miroslav Kalousek, predseda TOP 09.

Česko má najhoršiu epidemiologickú situáciu v prepočte denných prírastkov nákazy COVID-19 na milión obyvateľov zo všetkých jeho susedov. Na zhoršenú situáciu sa sťažovalo aj Nemecko, ktoré malo údajne zvažovať zavedenie povinnej karantény pre prichádzajúcich z Čiech.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR. Počet aktívnych prípadov pred úpravou.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR. Počet aktívnych prípadov po úprave.

 

Koronavírusový semafor českých okresov

Naštrbenú povesť Čiech v súvislosti s nákazou COVID-19 si uvedomuje aj minister zdravotníctva Adam Vojtěch, ktorý sa snaží, aby sa nehovorilo o nepriaznivej situácii v celých Čechách, ale v jednotlivých oblastiach. Na turizme je v Čechách závislých veľa okresov a je naň naviazaných veľa pracovných miest.

Ak by sa situácia zhoršila, mohlo by to mať pre tento segment ekonomiky závažné dôsledky. Už teraz citeľne chýbajú turisti z Ázie a západu.  

Pre obyvateľov ČR ale aj turistov plánuje vytvoriť koronavírusový semafor českých okresov. Systém bude využívať farby semaforu, pričom zelená farba bude znamenať najnižšie, žltá stredné a červená vysoké riziko nákazy v rámci jednotlivých oblastí. Biela bude znamenať nulové alebo zanedbateľné riziko. Stupne pohotovosti budú vyhodnocované v rámci okresov. Budú na ne naviazané protiepidemiologické opatrenia.

Praha by v tomto semafore svietila na žlto, s čím nesúhlasí Zdeňka Jágrová, ktorá si myslí, že Praha sa nedá porovnávať s inými mestami podľa rovnakých parametrov, pretože je špecifická a musí sa hodnotiť inak.

Zdroje: TASR, Český rozhlas, Hygienická stanica hlavného mesta Prahy, Novinky.cz, ČT24, Ministerstvo zdravotníctva ČR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK