Česko dosiahlo rekord aktívnych prípadov, prídu nové opatrenia. Pražská párty má už takmer 100 nakazených

  • Počet nakazených ochorením COVID-19 v súvislosti s pražskou párty sa zvýšil takmer na 100
  • Česká republika má najväčší počet aktívnych prípadov ochorenia od začiatku pandémie
  • Minister zdravotníctva Adam Vojtěch avizoval nové pravidlá od soboty
česko, koronavírus, covid
TASR/AP, Petr David Josek
  • Počet nakazených ochorením COVID-19 v súvislosti s pražskou párty sa zvýšil takmer na 100
  • Česká republika má najväčší počet aktívnych prípadov ochorenia od začiatku pandémie
  • Minister zdravotníctva Adam Vojtěch avizoval nové pravidlá od soboty

Party v pražskom klube Techtle Mechtle, o ktorej sme informovali včera, má za následok ešte viac nakazených s vírusom COVID-19. Počet pozitívne testovaných na koronavírus stúpol z 68 nakazených na 98. Počet ľudí v povinnej karanténe stúpol zo 121 na 273. Počty ešte nemusia byť konečné, nakazených môže pribudnúť ešte viac.

Návštevníci klubu mali piť z jedného džbánu slamkami. Medzi nakazenými sú športovci troch futbalových klubov a jedného florbalového.

Hygienická stanica hlavného mesta Prahy spresnila aj údaje o pozitívne testovaných. Predtým riaditeľka stanice Zdeňka Jágrová pre Českú televíziu tvrdila, že priamo na večierku sa nakazilo 15 ľudí a ostatní pozitívne testovaní boli ich blízke kontakty. Z posledných zistení vyplýva, že priamo na večierku sa nakazilo až 68 hostí.

Klub Techcle Mechtle tiež tvrdil, že žiaden ich zamestnanec nie je pozitívny na koronavírus, no ukázalo sa, že 7 zamestnancov ochorenie má. Ďalších nakazení sú podľa hygieny rodiny a ďalšie osoby zo športových klubov. Všetci nakazení sú v domácej izolácii a majú ľahký priebeh ochorenia. Stav žiadneho z nich nevyžaduje hospitalizáciu.

Nakazených pribúda

Najväčšie denné prírastky hlásila Česká republika na začiatku pandémie, keď denne pribúdalo 200 – 300 pozitívne testovaných pacientov s ochorením COVID-19. Najvyšší denný počet prípadov koronavírusu zaznamenalo Česko 27. marca, keď pribudlo 373 pozitívne testovaných.

Od polky apríla do polky júna sa Českej republike darilo udržať denné prírastky, až na pár výnimiek, pod úrovňou 100 nakazených denne. Od konca júna pribúdajú počty pozitívne testovaných nad hranicu 100. Najviac ich bolo 28. júna, a to 305. V posledných troch dňoch bol počet pozitívne testovaných nad hranicou 200 prípadov za deň.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR. Počet aktívnych prípadov pred úpravou.

Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky zverejňuje a aktualizuje prepočet osôb s COVID-19 na 100 000 obyvateľov. Najvyšší počet má Karvína, Frýdek-Místek, Jihlava a Praha.

Počet aktívnych prípadov je dokonca najvyšší od začiatku pandémie, a to 5 107. V Česku na ochorenie COVID-19 podľahlo 365 pacientov.

Od soboty budú platiť prísnejšie pravidlá

Zhoršujúcu sa situáciu vníma aj minister zdravotníctva Adam Vojtěch (za ANO), ktorý sa po porade so svojím tímom odborníkov rozhodol sprísniť pravidlá. Situáciu, však zľahčuje s tvrdením, že ide len o lokálne ohniská, začo si vyslúžil vlnu kritiky hlavne od opozičných poslancov.

Od soboty bude platiť povinnosť nosiť rúška na akciách vo vnútorných priestoroch, ktoré majú viac ako 100 návštevníkov. Opatrenie sa týka aj svadieb a rodinných osláv v interiéroch.

 

Na obchody sa opatrenie nevzťahuje. „Opatrenie sa netýka obchodov alebo reštaurácií, ale športových a kultúrnych akcií,“ uviedol minister na tlačovej konferencii, informoval o tom spravodajský portál ČT24.

„Najväčšie riziko vidíme v hromadných akciách, kde sa stretávajú ľudia, ktorí sa nepoznajú, vo veľkých počtoch. Sú štúdie, ktoré ukazujú, že pokiaľ ľudia kričia alebo spievajú, tak sa nákaza môže šíriť viac,“ dodal Vojtěch.

Zdroje: Hygienická stanica hlavného mesta Prahy, ČT24, Ministerstvo zdravotníctva ČR, ČT24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK