Pravá ukážka nezodpovednosti: Pili z jedného džbánu, výsledkom českej párty je 68 nakazených

  • V pražskom klube Techtle Mechtle sa v dôsledku narodeninovej party nakazilo 68 ľudí
  • Účastníci párty pili z jedného džbánu slamkami s nakazenou ženou
  • Česi už nemusia nosiť rúška, epidemiologická situácia v Českej republike sa zhoršuje
Praha Karlov most
TASR/Jaroslav Novák
  • V pražskom klube Techtle Mechtle sa v dôsledku narodeninovej party nakazilo 68 ľudí
  • Účastníci párty pili z jedného džbánu slamkami s nakazenou ženou
  • Česi už nemusia nosiť rúška, epidemiologická situácia v Českej republike sa zhoršuje

Narodeninová párty v pražskom klube Techtle Mechtle má za následok 68 nakazených a 121 ľudí v karanténe. O nákaze informovala riaditeľka pražskej hygienickej stanice Zdeňka Jágrová v Českej televízii

Večierku v klube, ktorý sa nahádza na Vinohradskej ulici v Prahe 2, sa malo zúčastniť 17 ľudí, z toho 15 bolo pozitívne testovaných na koronavírus. Nakazení potom šírili ochorenie vo svojom okolí, až počet pozitívne testovaných na koronavírus stúpol na 68 ľudí, ďalších 121 ľudí je v povinnej karanténe. 

Nakazenými majú byť futbalisti troch klubov, a to Sparta, Dukla i Bohemians 1905 a hráči jedného florbalového tímu Black Angels.

Záhadnou ženou mala byť barmanka, klub to odmieta

 „Tejto akcie sa zúčastnili osoby, ktoré mali vzájomné kontakty. Boli to rôzni športovci z rôznych športových klubov. Bola tam jedna osoba, ktorá v dobe účasti na akcii nemala žiadne problémy. Prvý problém mala deň po,“ povedala Jágrová pre ČT

Potvrdenie nákazy u športových tímov potvrdili aj samotné kluby pre televíziu Nova. Prenos ochorenia sa mal šíriť prostredníctvom spoločného džbánu, z ktorého mali športovci piť slamkami s neznámou ženou. 

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Po medializovaní nákazy sa okamžite začali šíriť teórie o tom, kto mala byť záhadná žena. Portál Expres prišiel s informáciou, že ženou s ochorením COVID-19 mala byť samotná barmanka klubu. 

Klub zverejnenú informáciu poprel vo svojom facebookovom statuse a uviedol, že nikto z personálu klubu sa ochorením nenakazil a nebol ani jeho šíriteľom. Klub dodal, že nemôže poskytovať informácie o jednotlivých účastníkoch vzhľadom odvolávajúc sa na GDPR, no potvrdil, že športovcov nakazila žena.   

„Môžeme potvrdiť, že náš klub navštívilo dňa 11. 7. 2020 dievča, ktoré zrejme malo nákazu Covid-19 a zúčastnilo sa párty s mixom mladých pražských športovcov a dokázalo ich nakaziť,“ uviedol klub. Zároveň dodal, že miesto navštívila pražská hygiena a nenašla dôvod k jeho uzavretiu.

„Napriek tomu bol priestor pre istotu vydezinfikovaný na vyššiu úroveň, než je vyžadované. Samozrejme, budeme pokračovať v meraní teplôt návštevníkov a vyžadovať zodpovedné chovanie ako voči sebe, tak voči personálu a osoby vykazujúce napríklad zvýšenú teplotu budeme aj naďalej vykazovať z priestoru,“ vysvetlil klub.

Slováci sú na koronavírus alergickí a mnohí neveria, že existuje. Dôvodom je, že nepoznajú nakazených

Pred nedávnom sa na Karlovom moste v Prahe lúčili s koronou, vyzerá to, že predčasne. Epidemiologická situácia sa v celých Čechách postupne zhoršuje. Pripustil to aj Minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch (za ANO). „Epidemiologická situácia sa nedá označiť za dobrú. Čísla sú väčšie. Ukazuje sa, že vnútorné akcie, kde je viac ľudí pohromade, sú najviac rizikové,“ povedal minister pre Novinky.cz.

Povinnosť nosenia rúška v Česku bola ukončená 1. júla 2020. Pražská hygienická stanica napriek tomu vydala záväzné rozhodnutie, ktoré prikazuje nosenie rúška v priestoroch metra a na akciách, ktoré prekročia 100 osôb. Výnimkou sú politické akcie, kde nie je rúško potrebné. Za nedodržanie nariadenia hrozí pokuta 10 000 českých korún. 

V Česku sa môžu konať hromadné akcie do 2 500 ľudí, mnohé koncerty, kultúrne akcie a malé festivaly sa tak začali znovu organizovať. 

Zdroje: ČT24, Nova, Expres, Novinky.ct, Hygienická stanica hlavného mesta Prahy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech