5 tipov, ako prežiť karanténu: Zásoby jedla sú najmenší problém, horší je boj so samotou

  • Z domu vybavíš takmer všetko. Oveľa horšia je nuda a samota
  • Počas domácej karantény môžeš chodiť von, vyhýbaj sa však davom a hromadným akciám
Pixabay.com/startupstockphotos, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • Z domu vybavíš takmer všetko. Oveľa horšia je nuda a samota
  • Počas domácej karantény môžeš chodiť von, vyhýbaj sa však davom a hromadným akciám

Či už ti zamestnávateľ zakázal chodiť do firmy, alebo platia obmedzenia v celom štáte, je dobré pripraviť sa na to, že aj my môžeme stráviť nejaký čas v karanténe.

V prvom rade je dôležité poznamenať, že karanténa je preventívne opatrenie, aby sa vírus nešíril. Ak máš podozrenie na vírus, dôsledne nasleduj inštrukcie lekára alebo pracovníka, ktorý ti karanténu nariadil. Domáca izolácia však vyzerá úplne inak. Ak máš nútený home office, môžeš chodiť von, no vyhýbaj sa kontaktu s inými ľuďmi. Mohli by ťa nakaziť, alebo nakazíš ty ich, ak o svojom ochorení nevieš.

Čítaj viac TU>>Antibakteriálne gély miznú, no vitamínov sú plné poličky. Máme nedostatok múky, ale zeleniny je dosť. Čo s tým?

Byť počas epidémie v karanténe teda ešte neznamená, že nesmieš ísť do obchodu, či na prechádzku so psom. Treba sa však vyhnúť davom a kontaktu s ostatnými ľuďmi. Človek je ale tvor spoločenský, a tak je najtvrdším orieškom zostať pri zmysloch.

Výskumy totiž ukazujú, že samota je horšia ako všetky choroby, skracuje dĺžku života a robí zle nášmu mozgu. Stres a úzkosť, ktoré bežne prežívame, naberie na intenzite. Bez kontaktu s ľuďmi sa jednoducho nesprávame bežne.

Ako teda prežiť izoláciu? Toto je päť našich tipov.

Nepreháňaj to so zásobami

Ako sme už spomínali, karanténa nie je atómový kryt a neznamená to, že sa mesiac nepohneš z domu. Obchody už tiež avizovali, že majú dostatok zásob potrebného tovaru. Navyše, donášky potravín a hotového jedla fungujú ďalej, takže od hladu nezahynieš.

Podľa vlastných skúseností má izolácia jednu veľkú nevýhodu. Celé dni sa scvrknú na plánovanie toho, čo budeš jesť. Na raňajky, na obed, na večeru. Žiadna káva zadarmo v office, žiadne obedy s kolegami. Pozor aj na bezmyšlienkovité maškrtenie. Spoločne s vysedávaním doma to môže viesť k neželaným číslam na váhe.

Svoje skúsenosti s tým má aj redaktorka Financial Times Niki Blasina, ktorá zhrnula svoju dvojtýždňovú izoláciu vo svojom článku. „Často som maškrtila. Freelanceri to určite poznajú. Neviem, či to bolo stresom, nudou, či samotou. Ale po ceste do chladničky som sa nevyhla nakuknutiu do skrinky a kúsku čokolády, či sušienky. Aby som nakoniec zistila, že to, po čo som šla, je už preč,“ hovorí redaktorka.

Ak si už teda robíš zásoby, zameraj sa skôr na mrazenú zeleninu, mäso, ryžu a zemiaky. Plná špajza čipsov naozaj nie je to pravé.

zdroj: Unsplash

Čítaj viac >> Zoznam vecí, ktoré ti v prípade karantény vydržia dva týždne. Múku však potrebovať nebudeš

Ak pracuješ z domu, urob si kanceláriu

Fleeranceri a ľudia, ktorí pracujú z domu, to veľmi dobre poznajú. Doma, s notebookom na gauči, je občas náročné prinútiť sa urobiť naozajstnú robotu. Viem to, prešla som si tým aj ja. Ešte aj hromada špinavej bielizne predstavuje neodolateľné pokušenie. K zlepšeniu pracovnej morálky prispeje pracovný kút. Rovnaký, aký máš v práci. Stôl, stolička, počítač, pokojne aj s neporiadkom na stole. Nezapínaj si televízor ani rádio. Keď nemôžeš ísť do kancelárie, urob si ju doma.

Von choď len vtedy, keď je to naozaj potrebné

V dnešnom svete existuje len málo vecí, ktoré sa nedajú vybaviť online. Svojho psa však cez internet nevyvenčíš. Možno bude treba čeliť aj situácii, kedy bude potrebné ísť napríklad na poštu, či na úrad. Ak sa dá, odlož návštevy verejných miest. Ak to je naozaj nevyhnutné, naplánuj si tieto činnosti na jeden výlet z domu. Takto to robí aj sprievodca Peyman, ktorý žije v Iránskom meste Shiraz. Irán je jednou z krajín s najväčším počtom nakazených koronavírusom. Takmer všetci ľudia pracujúci v cestovnom ruchu sú doma, lebo aj tak nemajú čo robiť.

Môžeme chodiť von, prakticky nemáme zakázané vychádzať. Robíme to pre našu vlastnú ochranu. Preto chodím von len vtedy, keď naozaj musím a snažím sa vybaviť všetko naraz. Inak pracujem doma a vybavujem veci cez internet,“ hovorí sprievodca známy ako Mr. Persepolis, s ktorým sme sa spojili cez Instagram.

View this post on Instagram

PLEASE BE VERY CAREFUL BUT DO NOT PANIC . •🎥 @shahab.shafei.studio • 🧼🧼🧼🧼🧼🧼 خواهشا اين روزا تا اونجايي كه ميشه خونه بمونيم چون خونه بهترين و امن ترين مكان هست . اين روزا بعضي هارو ميبينم رفتن سفر كه خودشون مدعي و طلايه دار گردشگري و سفر هستن نميخوام اسم بيارم ولي فلان عن فلوئنسر يا شركت خدمات مسافري كه بايد الگو بقيه باشن حاضر نيستن يك لحظه هم بيكار بمونن. نكته جالب ترش اينه كه با يك دست استوري ميزارن و با دست ديگه ميگن نرين سفرااا خطر داره فلان بهمان .. ١- حالا تو يه غلطي كردي همه فهميديم چقدر بي فكر يا بي ملاحظه هستي درست ديگه چرا استوري ميكني اين وسط ؟ يعني حاضر هم نيستن چيزي ازشون كم بشه همه چيزو باهم ميخوام ؛ ما خيلي خفنيم رفتيم سفر ببينيد همه .. ولي شما نيايدااا خطر داره ما هم سفر كاري بود ك رفتيم .يا مثلا فلان كافه معروف يا رستوران مشهور عكس غذاهاي آنچناني ميزاري كه چي مثلا ؟ ما خيلي تميزيم ما رعايت ميكنيم؟! اينارو به كي ميگي اخه؟ ما كه خودمون اومديم اونجا و ديديم شما چقدر رعايت ميكني مثلا تو همون روزايي كه هيچ خبري نبود حالا كه اين ويروس بسيار واگيردار اومده ميخواي چيكار كني ؟! اين روزا هرچي بيشتر ميبينم چه خبره كمتر تعجب ميكنم راستش ملت رفتن شمال ، قم و امامزاده ها تعطيل نشدن، مردم هنوز ميرن فست فوود ميخورن، تو پارك ميرقصن تو دل همديگه، اون وسط يكي ماسك و دستكش تو خونش انبار كرده، وسط اين همه بديختي كه كمتر خانواده اي هست كه يا ضرر مالي نديده يا داغ جاني بعد يهو چالش خنده راه ميفته ، چين مياد چقدر كمك ميكنه ما اصلا نميبينيم، بهداشت جهاني كمك ميكنه ما اصلا نميبينيم، و و و ….. اصلا تعجب نداره چون ما همينيم عزيزي كه داري ميخوني . همه چيزمان به همه چيزمان مياد :) . ٢- بيش از حد بي شعورند همونايي كه همه ميدونن . ٣- اين وسط آدماي خوب و مهربون و درست كار هم كم نيست كه واقعا فرشته ان . #بيشعوري_يك_بيماري_كاملا_جدي_است #بيشعور #روحاني_تعطيل_كن #كرونا #اخباركرونا #تهران #خبرجديد

A post shared by Mrpersepolis (@mr.persepolis) on

Čo s poštou?

Keď už sme pri pošte, existujú riešenia, ako sa jej vyhnúť. Doporučené zásielky môže prebrať ktokoľvek z rodiny. Problém predstavujú len zásielky do vlastných rúk. Aj s týmto sa však dá zatočiť. Pošta ponúka tzv. dovolenkový servis. Všetky listy sa budú ukladať na pošte, kým sa po ne nezastavíš osobne.

Najväčší strašiak: Samota

Pocit samoty alebo ponorková choroba je asi tým najhorším, čím si počas karantény prejde celá rodina. Neprichádzať do kontaktu s ostatnými členmi spoločnosti je pre človeka veľmi stresujúce a vedie ku zmene správania. Veľmi dobre to vedia tvorcovia reality šou. Ľudia, ktorí si karanténou prešli v minulosti, hovoria o pocite osamelosti a najmä straty osobnej slobody. Byť sám s vlastnými myšlienkami tiež nie je povzbudzujúce. Ak si aj myslíš, že si samotár a asociál, izolácia ťa vyvedie z omylu.

Nájdi si preto činnosti, ktorými sa zamestnáš, keď zrovna nebudeš pracovať. Čítaj knihy, uvar si dobré jedlo, pozeraj filmy aj videá na internete, no neprežeň to so sociálnymi sieťami. Aj keď práve teraz nepanikáriš, samota ťa prinúti myslieť na najhoršie.

Zdroj: FinancialTimes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech