5 tipov od Billa Gatesa: Jeho prístup ti môže zmeniť život a pomôcť na ceste k úspechu

  • Bill Gates patrí dlhodobo medzi najúspešnejších podnikateľov
  • Odporúča tipy, ktoré nám zlepšia život
gates bill
Bill Gates , TASR/Evan Agostini/Invision/AP
  • Bill Gates patrí dlhodobo medzi najúspešnejších podnikateľov
  • Odporúča tipy, ktoré nám zlepšia život

Veľa z nás túži po úspechu a pri tejto ceste sa častokrát necháme inšpirovať niekým, kto už úspech dosiahol. V Startitup pravidelne píšeme o úspešných Slovákoch a Slovenkách, ale aj o biznismenoch zo zahraničia. 

Bill Gates je miliardár, ktorého meno pozná asi každý. Americký podnikateľ je inšpiráciou pre milióny ľudí. Mnohí tak berú vážne jeho vyjadrenia – či už súviseli s pandémiou alebo s jeho dennými rutinami, ktoré ti môžu priniesť benefity v podobe väčšej produktivity

Portál The house of routine zhrnul niekoľko tipov, ktoré môžeš do svojej rutiny aplikovať aj ty. Gates tvrdí, že práve tie mu pomáhajú s lepšou produktivitou, ale aj so zachovaním zdravia. 

Deň začni cvičením

Áno, začať deň behom v chladných uliciach alebo potením sa vo fitku znie mnohým ako nočná mora. Gates však tvrdí, že mu hodina na bežiacom páse naozaj pomáha. 

Ranné cvičenie výrazne zlepšuje náš deň v rôznych aspektoch, od sústredenia sa počas dňa až po zlepšenie celkového zdravotného stavu. Prestížny British journal of Sports medicine zverejnil štúdiu, ktorá sa zaoberala benefitmi ranného cvičenia. Najlepšie však spravíš, keď si Gatesov tip vyskúšaš na vlastnej koži. 

Ilustračná fotografia
zdroj: Unsplash.com/Victor Freitas

Skús si nájsť čas na učenie sa

Prečo práve učenie? Existuje na to jednoduchá odpoveď a poznal ju aj samotný Bill Gates. Ten mal totiž vo zvyku každý deň aspoň jednu hodinu venovať učeniu sa. A nie náhodnému, ale zámernému.

Podľa Billa Gatesa sa vďaka čítaniu pozeráme na svet úplne inými očami. Každý milovník kníh mu dá za pravdu, čítanie je nielen skvelým spôsobom, ako sa niečo nové naučiť, ale môže pomôcť aj ľuďom, ktorí sa potrebujú pred spánkom zrelaxovať. 

Bežné činnosti sú balzamom na mozog 

Umývanie riadu či upratovanie rozhodne nie sú činnosti, ktoré by väčšina ľudí považovala za ideálne strávený čas. Americký podnikateľ však tvrdí, že tieto činnosti aplikuje a že mu v živote dokážu poriadne pomôcť.

Dôvodom je, že práve monotónnosť umývania riadu či upratovania domácnosti pomáha mysli sústrediť sa a oddýchnuť si od pracovanej záťaže. Jedna štúdia dokonca ukazuje, že takéto činnosti sú podobné takzvanej „mindfulness“ meditácii, ktorá je veľmi populárna práve medzi pracovne vyťaženými ľuďmi. 

Skráť si svoj deň

Gatesovo heslo znie, že hoci si ľudia za nahromadené peniaze dokážu kúpiť čokoľvek, čas sa kúpiť nedá. Podstatné je preto mať plán a držať sa ho počas celého pracovného dňa. Milionár verí, že vďaka tomu je človek vo výsledku efektívnejší. 

Preto si Bill Gates delí svoj deň na časti, v ktorých vykonáva rôzne zmysluplné činnosti. Hovorí, že keď nami stanovený plán, ktorý nám hovorí, ako dlho sa máme jednej veci venovať, vyprší, mali by sme prísť na iné myšlienky a venovať sa niečomu inému. Tým predídeme plytvaniu času a namiesto pozerania do steny stihneme začať niečo úplne iné. 

Maj dostatok spánku

Určite sa ti už veľakrát stalo, že si išiel neskoro spať alebo si spal veľmi málo. To je však veľká chyba. Gates sa podľa vlastných slov vždy večer uistí, že si pôjde ľahnúť v čase, keď bude mať k dispozícii aspoň 7 hodín spánku. Prečo práve radí 7 hodín?

To je dostatočná doba na to, aby naše telo zregenerovalo a vyhli sme sa prípadným zdravotným problémom, medzi ktoré sa radia ochorenia srdca a vysoký krvný tlak. Zároveň však neprespíš zbytočne veľa času a nebudeš si musieť nič vyčítať. Odporúča sa stanoviť si hodinu, ktorá bude pre teba tvojou „večierkou“.

Zdroje: TheHouseofroutine, Brittanica, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá