5 vecí, čo chcú investori počuť

  • Akoby sa s nimi roztrhlo vrece. Start-upy sa ozývajú z televízie, rádia, novín, na webe sú už niekoľko rokov a väčšina ľudí už význam tohto slovo pozná. Fakt, že drvivá väčšina z nich skončí v imaginárnom koši na ploche počítača alebo skrčená v tom „offline-ovom“, už tak známy nie je.
cuban
  • Akoby sa s nimi roztrhlo vrece. Start-upy sa ozývajú z televízie, rádia, novín, na webe sú už niekoľko rokov a väčšina ľudí už význam tohto slovo pozná. Fakt, že drvivá väčšina z nich skončí v imaginárnom koši na ploche počítača alebo skrčená v tom „offline-ovom“, už tak známy nie je.

 

 

„Mám rád cieľavedomých mladých ľudí s jasnou víziou a poctivým pracovným nasadením. Nie je podstatné odkiaľ ste, ale aké je vaše odhodlanie a, samozrejme, nápad, s ktorým chcete preraziť. Nájsť ľudí do tímu niekedy môže byť ťažké, no hranice sú otvorené a dnes sa ľudia nemusia viazať len na svoje blízke okolie. V každom veľkom európskom meste sú coworkingové centrá, kde je možné získať kontakty na zaujímavých ľudí, ktorí vás môžu posunúť ďalej,“ takto vidí možnosti mladých ľudí Michal Suchoba, jeden z investorov v bratislavskom inkubátore RubixLab.

Rozhodli sme sa spísať pár základných rád, ktoré môžu mladým projektom pomôcť uspieť v tvrdom konkurenčnom boji a získať tak ľahšie investora na svoju stranu.

rottmann_Mayr02_1383664668541964

 

 

Zmapovaná konkurencia

Ak ste sa pustili do projektu, o ktorom ste presvedčený, že je úplne unikátny a nikto iný predtým nemal podobné ambície, urobte si najprv prieskum. Sledujte svetové weby, konferencie o start-upoch, buďte v obraze a ak narazíte na podobný projekt ako je ten váš, uvažujte ako sa odlíšiť. Mať vedomosť o tom, s kým si budete deliť podiel na trhu je pre vás a taktiež pre prípadného investora kľúčová informácia.

 

Kvalitný tím

Nemusíte byť z najlepších škôl ani mať za sebou svetové projekty. Je však nanajvýš užitočné a pridáva na dôvere, mať v tíme ľudí so skúsenosťami z rôznych projektov, ideálne z podobnej oblasti. Slušné portfólio vybraných členov z projektu vie pritiahnuť záujem.

 

 

Roadmap a makať

Behať za investormi a po akciách stále s tou istou verziou produktu nie je sexy. Napriek situáciám, kedy fakt nevyhnutne potrebujete urobiť rázny krok vpred vďaka investícii, makajte na vašom produkte a vylepšujte ho do maxima. V ideálnom prípade by ste mali mať produkt už vypustený do sveta a získavať prvých užívateľov/zákazníkov. To je dôkaz o tom, že ste schopný sa postaviť na vlastné nohy.

 

Prepracovaný model monetizácie

Predávať bannery sa dnes už nenosí. Preto by ste mali mať jasno v tom, akým spôsobom môže váš produkt zarábať a otočiť investované prostriedky. Investori nechcú zarobiť dvoj ani trojnásobok, motiváciou pre veľkých investorov sú 20, 50 či 100-násobné zhodnotenia vkladov. Start-upy sú rizikové investovanie, preto sa očakáva obrovské zhodnotenie a zároveň sa počíta s tým, že to môže celé skončiť failom. Preto investori a fondy vkladajú peniaze naraz do mnohých projektov, stačí, že jeden vystrelí a pokryje náklady investované do zvyšných.

 

wefs

 

Musíte mať jasno v tom, načo potrebujete investora

Nikto nehľadá firmu, kde vloží desiatky či stovky tisíc eur na to, aby si zamestnanci kúpili nové autá alebo drahé hodinky. Ak od niekoho chcete investíciu, je nevyhnutné aby ste vedeli načo ju chcete použiť. Či už ide o vstup na nové trhy, vývoj mobilnej aplikácie alebo iné technologické vylepšenia projektu. Existujú rôzne inkubátory, kde okrem peňazí môžete dostať aj svetový koučing od ľudí, ktorí už investovali a pomohli rozbiehať mnohé svetové projekty.

Nedeliteľnou súčasťou je kvalitná prezentácia. Poznáte termín „elevator pitch“ alebo „elevator speech“? Ide o schopnosť za veľmi krátky čas vysvetliť ideu vášho projektu tak aby ste zaujali druhú osobu, napríklad investora. Výborná angličtina je must-have, keďže investorov na Slovensku je len zopár a zbytočne by ste sa limitovali. Navyše robiť startup s lokálnym potenciálom v krajine, kde žije 5 miliónov ľudí, nebude zlatá baňa, nevraviac o networkingu

 

IMG_77162cuban

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK