6 skvelých kaviarní, ktoré milujú ľudia na Liptove

  • Liptov je domovom nádhernej prírody, zvykov a aj prevádzok, ktoré by si tu možno nečakal
  • Posvietili sme si na kaviarne v dvoch najväčších mestách - v Ružomberku a v Liptovskom Mikuláši
  • Vybrali sme 6 najlepších, ktoré sa pri potulkách týmto nádherným krajom rozhodne oplatí navštíviť
coffeeshops_cover
Arch Kafé; Chocolaterie Passé
  • Liptov je domovom nádhernej prírody, zvykov a aj prevádzok, ktoré by si tu možno nečakal
  • Posvietili sme si na kaviarne v dvoch najväčších mestách - v Ružomberku a v Liptovskom Mikuláši
  • Vybrali sme 6 najlepších, ktoré sa pri potulkách týmto nádherným krajom rozhodne oplatí navštíviť

Diera do sveta

Je to kaviareň, kníhkupectvo alebo kultúrne centrum? Všetky tri odpovede sú správne. Diera je srdce pumpujúce kultúru do žíl občanov Liptovského Mikuláša, kde sa nachádza. Rada by sa stala centrom kultúry, podobne ako Stanica-Záriečie v Žiline či Kultúra v Záhrade z Banskej Bystrice. Je rozhodne na mieste konštatovať, že sa im dosiaľ darí splniť svoje predsavzatie.

Do Liptovského regiónu prinášajú výnimočných umelcov z blízka aj z ďaleka. Medzi ich hlavné ciele patrí aj vzdelávanie. To potvrdzujú napríklad umelecké dielne a čítania pre najmenších, či Diškur Kafé, pri ktorom sa môžete porozprávať s ľuďmi rôznych národností v rôznych jazykoch. (Projekt funguje v spolupráci s dobrovoľníckou organizáciou YMCA.)

Medzi pravidelné akcie patrí napríklad aj háčkovanie, čo môžeš vidieť na stromoch pred prevádzkou, ktoré sú na jar a v lete pokryté hačkovanými ponožkami. Či už si sem prídeš niečo vyrobiť, vypočuť si jeden z výborných koncertov alebo len posedieť pri čaji, máš rozhodne vyhraté.

 

Café Bar Central

Len na pár krokov od Kina Kultúra v Ružomberku sa nachádza Café Bar Central, v ktorom, ako názov úspešne prezrádza, si na svoje prídu najmä nadšenci kávy. Na túto tému je okrem nápojového lístka ladená aj výzdoba – zaujmú najmä zavesené papierové poháre v okne. Central však na slovenskej kávovej scéne vyniká aj latté artom, za ktorý by si nehanbila nejedna bratislavská prevádzka. A keď ťa už káva omrzí, rozhodne by si mal vyskúšať aspoň jeden z koláčov. Výber je vždy požehnaný, a to aj pre veganov alebo ľudí s intoleranciou na laktózu.

Tajný tip Sketcheru: Opýtaj sa na malú terasu vzadu. Nie každý o nej vie, no atmosféra starej, skalou vykladanej steny obrastenej machom, pri ktorej sa stolíky nachádzajú, sa nedá zaprieť.

 

Aurelica Coffee

Kto bol v Liptovskom Mikuláši a neochutnal kávu z prvej liptovskej pražiarne, vykonáva veľký hriech. Aurelica Coffee má však viac ako jedno prvenstvo -za svoje prevádzky vyhrali zlatú a striebornú Liptovskú hviezdu. A čo z nich robí také veľké lokálne mená? Prvým dôvodom je atmosféra. Z prevádzky v Baťovej uličke sála pocit domova už pri letmom pohľade do okna. Kaviareň sa teší čerstvej prestavbe interiéru, kde inovatívne vidiace očko zaujme najmä sedenie priamo na parapete v okne, ktoré je na Liptove revolučné.

Ďalším plusovým bodom sú lokálne vyrábané koláče. Medzi obľúbené patria napríklad sladké pochutiny od cukrárky Petry Urbanovej, ktoré miestny poznajú pod menom Kus Torty. Ak však jeden z nich zastihnete, máte šťastie, zvyčajne sa za nimi zľahne zem už po niekoľkých hodinách.

Dôležitý je aj príbeh, ktorý tu rozhodne nechýba. Celý nápad patrí mladým ľuďom, ktorý si želali rozšíriť kultúru kávy aj do liptovských končín. Preto si zvolili aj meno Aurelica, ktorý vybrali podľa Mikulášskeho rodáka, fyzika Aurela Stodolu, ktorý okrem iného učil aj Alberta Einsteina.

Dvojka

Za spomenutie určite stojí aj Dvojka, druhá prevádzka pod záštitou Aurelica Coffee. Od svojej sesterskej prevádzky sa však Dvojka v mnohom líši. Okrem koláčov totiž ponúka aj zdravé drobnosti na prehryznutie, medzi ktoré patria sedviče, croissanty či keksíky, ktoré veselo rozsvecujú vitrínu až do vypredania zásob. Kaviareň však zároveň slúži aj ako občasné výstavné miesto. V auguste tu napríklad bola otvorená výstava Detail, ktorá prezentuje prácu piatich lokálnych umelcov.

Chocolaterie Passé

Ubehlo osem rokov od otvorenia, Passé je však medzi Ružomberčanmi stále obľúbené. Už aj samotný názov ti do ucha šepká prečo. Okrem kvalitnej kávy sa tu podáva belgická čokoláda, spracovaná priamo na mieste. Pralinky, horká čokoláda a tabličky čokolády sú len zlomkom zo všetkých možností. Za skúšku stoja aj koláče, ktoré si prevádzka rovnako vyrába sama. Všetky sú v celoročnej ponuke, ktorá sa mení len v prípade pridania ďalšieho zaujímavého chuťového spojenia.

Okrem dolnej prevádzky zameranej najmä na kávu je tu však aj horné poschodie, na ktorom je situovaný bar. V širokom okolí je známy najmä vďaka svojej pôsobivej zbierke ginov. Na strunu všetkých kávofilov určite zahrá aj Passé Cold Brew.

A ako celú budovu spoznáte? Hľadajte čiernu presklenú kocku v mori murovaných domov na Mostovej ulici.

Arch Kaffe

Aby bolo niečo dobré, nemusí sa to nachádzať priamo v centre mesta. To potvrdzuje aj mikulášske Arch Kaffe. Vynikajú nielen funkčným dizajnom interiéru s kombináciou drevo a sivá farba, ale najmä tým, čo ponúkajú. Káva, matcha a sezónne nápoje sú samozrejmosťou, vynikajú tu však najmä koláče. Nejde totiž o klasiku, skôr o pravý opak. Väčšinou je reč o malých, no do detailov premyslených dezertoch. Ich zloženie sa niekedy môže zdať ako alchýmia, keďže v ponuke je zaujímavo popísané celkové zloženie.

Kaviareň si na svojom „zašitom“ mieste však aj tak našla svojich stálych zákazníkov. Za túto loajálnosť môže hlavne nezabudnuteľná atmosféra, ktorú tvorí všetko od milej obsluhy, až po zaujímavý nábytok. Je jasne vidieť, že príjemnosť miesta sa buduje pomocou malých drobností.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech