82-tisíc volaní Slovákov o pomoc: „Valcuje nás vyťaženosť.“ Zakladateľ IPčka pomenoval najväčší pilier mentálnej nepohody

  • Denne zazvoní na krízovej linke IPčko 450 hovorov
  • Ľudia sa cítia osamelí aj v dave – čím to je?
  • Odpovede nám dal psychológ Marek Madro, zakladateľ IPčka
Marek Madro, zakladateľ poradne ipčko.sk
Marek Madro, zakladateľ IPčka. IPčko
  • Denne zazvoní na krízovej linke IPčko 450 hovorov
  • Ľudia sa cítia osamelí aj v dave – čím to je?
  • Odpovede nám dal psychológ Marek Madro, zakladateľ IPčka

Cítiš sa osamelý, aj keď si obklopený ľuďmi? Nie si sám.

Každý deň zazvoní na krízovej linke IPčko v priemere 450 hovorov. Za prvý polrok 2024 ich bolo neuveriteľných 82-tisíc. Prečo nás trápi osamelosť, aj keď sme obklopení ľuďmi? Opýtali sme sa odborníka z prvej línie.

Až dvojnásobný počet ľudí zostáva bez podpory kvôli obmedzeným kapacitám liniek pomoci.

O náročnej situácii mladých, ale aj o tom, ako môžeš pomôcť svojim blízkym v kríze, ti porozpráva zakladateľ projektu Internetovej poradne pre mladých IPčko.sk, psychológ PhDr. Marek Madro, PhD. 

  • Čo Mareka Madra motivovalo k založeniu linky?
  • Čomu by bolo potrebné venovať viac pozornosti?
  • Aké sú najčastejšie problémy, ktoré riešia?
  • Čo považuje za základ psychického diskomfortu?

Ktorú oblasť by si označil za najmenej podchytenú a bolo by tam potrebnej viac pozornosti?

Od vzniku IPčka sa nám podarilo vytvoriť sieť pomoci – krízovú linku pomoci, ktorá funguje v režime nonstop, anonymne a bezplatne cez telefón, chat, e-mail a video.

V každom kraji Slovenska máme centrum Krízovej intervencie Káčko, ktoré poskytuje psychologickú pomoc a krízovú intervenciu na rovnakých princípoch priamo v našich priestoroch, ale aj mimo nich. Súčasťou tohto centra je aj výjazdový krízový intervenčný tím IPčko, ktorý pôsobí v teréne.

Aktuálne máme aj 5 nízkoprahových klubov (Machovisko, IDKlub, Flek…) pre mladých ľudí, kde môžu v neformálnom prostredí získať psychologickú pomoc. 

Vďaka tomu, že máme tento systém, sa nám darí efektívne pomáhať aj v tých najťažších témach a krízových situáciách.

Viac pozornosti by si určite zaslúžila téma radikalizácie mladých ľudí, pretože je to viac ako aktuálna téma. Vyžaduje si nadrezortnú spoluprácu a zapojenie všetkých odborných aktérov, ktorí sa téme venujú.

Poskytujeme pomoc v tejto téme mladým ľuďom s radikálnymi prejavmi aj ich rodinám a školám. Okrem toho vzdelávame v tejto téme ďalších odborníkov – spustili sme projekt Nevypočutý na pomoc mladým ľuďom s ich frustráciami, organizujeme okrúhle stoly s relevantnými aktérmi a snažíme sa „pohnúť so systémom“. 

Aké problémy riešite opakovane?

Najčastejšou témou je pocit osamelosti, ktorý je spojený s témou „tlak na výkon a stres“. Mladí ľudia hovoria o tom, že sú osamelí aj napriek tomu, že sú obklopení ľuďmi. Cítia sa osamelo, neviditeľne, nevypočutí a pod obrovským tlakom.

Tlak je spojený s výkonom, ktorý musia podávať vlastne všade – vo vzťahu k rodičom, aby nesklamali, nezlyhali a naplnili ich očakávania. V škole, kde musia podať akademický výkon. V partnerských vzťahoch, kde sa tiež obávajú byť takí, akí sú, zo strachu, že nebudú pre partnera dostatoční.

Fenomén sa ukazuje aj v rovesníckych vzťahoch. Ocitajú sa v začarovanom kruhu očakávaní, čo ich mimoriadne vyčerpáva, spôsobuje duševné ťažkosti (myšlienky na ukončenie života, sebapoškodzovanie, úzkosť, depresiu, vyhorenie, ale aj pokusy o ukončenie života).

Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami – vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií. Preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu, radikálnemu až fatálnemu riešeniu.

Práve duševné zdravie je pre adekvátny vývin v adolescencii dôležité, no väčšina mladých ľudí potrebnú psychologickú podporu nedostáva.  

KITip
zdroj: ipcko

Čo vás na linke momentálne valcuje?

Aktuálne nás nielen na linke, ale v celom IPčku valcuje zvýšený nárast žiadostí o pomoc, ktorý nedokážeme pokryť z dôvodu enormnej vyťaženosti služby a počtu psychológov aj psychologičiek, ktoré máme.

Keďže sme zažili jeden z najťažších rokov v kontexte financií, čo sa odrazilo aj na počte mojich kolegov a kolegýň, valcuje nás finančná neistota.

Čo vnímaš ako základný pilier mentálneho diskomfortu

Asi za najväčší pilier mentálneho diskomfortu považujem tlak na výkon, ktorý vedie k tomu, že vo všetkom, čo robíš, si nútený podať nejaký výkon. Naplniť očakávania okolia, nezlyhať a byť taký, ako si to okolie vyžaduje.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: ipcko.sk, krizovalinkapomoci.sk, krizovalinkapomoci.sk, ipcko.sk, facebook.com, klubmachovisko.sk, flekklub.sk, idklub.sk, ipcko.sk, forbes.sk

Najnovšie videá

Trendové videá