9-ročné dievča sa rozhodlo konať proti nečinnosti vlády

  • Iba 9-ročné dievča podala oficiálnu sťažnosť na indickú vládu, kvôli nedostatočným opatreniam v oblasti zmeny klímy.
indka
youtube.com/pixabay.com
  • Iba 9-ročné dievča podala oficiálnu sťažnosť na indickú vládu, kvôli nedostatočným opatreniam v oblasti zmeny klímy.

Mladá Indka vyjadruje rastúce znepokojenie nad znečisťovaním krajiny a zhoršovania podmienok na život v nej. Zdôrazňuje pritom, že zmeny sa nedotknú ľudí, ktorí majú momentálne v rukách moc, ale dnešných tínedžerov a budúcej generácie.

V petícii zostavenej v spolupráci s The National Green Tribunal prejavila mladá študentka Ridhima Pandey pohoršenie nad prístupom vlády k zákonom týkajúcim sa životného prostredia. Vníma, že krajina v tejto otázke úplne zlyhala a jej postoj je hanbou celej krajiny.

foto:wikimedia.org

„Ridhima je ako mladý človek, súčasťou tej najzraniteľnejšej skupiny Indov. Práve Ridhimych rovesníkov sa problémy klimatickej zmeny dotknú najmarkantnešie, no v celom rozhodovacom procese nemajú vôbec žiadne slovo,“ objavilo sa v 52 stranovej petícii.

Vyzývajú v nej súd, aby nariadil vláde prijať účinné opatrenia, ktoré budú vedecky podložené a povedú k minimalizácii negatívnych dôsledkov klimatický zmien. Indické ministerstvo životného prostredia a centrálny výbor kontroly znečistenia boli požiadané, aby sa do dvoch týždňov vyjadrili. V Indii sa nachádzajú hneď 4 najhoršie hodnotené mestá podľa miery znečistenia ovzdušia.

foto:wikimedia.org

Viac ako polovica celkového počtu úmrtí ľudí po celom svete, ktoré sú zapríčinené vplyvom znečisteného prostredia sa pripisuje práve Číne a Indii. Výsledky pochádzajú z nedávnej štúdie z roku 2015.

Aj napriek niekoľkým zákonom týkajúcim sa ochrany indických lesov a čistenia riek, prípadne zlepšenie kvality ovzdušia sa v krajine nič zásadné nedeje. Kritici označujú implementáciu zákonov do bežného života za mizernú. Zásadným problémom je fakt, že hospodársky rast má vo väčšine prípadov prednosť pred ochranou životného prostredia.

foto:wikimedia.org

Iniciátívu mladej Ridhima naštartovala aj nedávna udalosť z roku 2013, kedy bleskové zosuvy pôdy zasiahli oblasť, v ktorej táto študentka žije. O život vtedy prišli stovky ľudí a desiatky tisíc ľudí sa zo dňa na deň ocitli bez domova.

V dnešnej dobe potrebujú všetky krajiny, nie len India, mladých ľudí s inovatívnymi myšlienkami a vôľou konať. Práve kroky ľudí ako je Rihima môžu vyvolať spoločenskú diskusiu a tlak na riadiace orgány, aby sa začali veci hýbať vpred skôr ako bude už príliš neskoro.

zdroj:ndtv.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech