9 úžasných lekcií, ktoré ti pomôžu hacknúť život

  • Niekedy nie je ľahké byť človekom. Niekedy hľadáme zmysel, smerovanie, hodnoty alebo manuál ako žiť. Pripravili sme pre teba 9 životných lekcií podľa spisovateľky a cestovateľky Olesye Novikovej, ktoré ťa budú sprevádzať, keď to bude najdôležitejšie.
amazing-awesome-beautiful-boy-Favim.com-906817
  • Niekedy nie je ľahké byť človekom. Niekedy hľadáme zmysel, smerovanie, hodnoty alebo manuál ako žiť. Pripravili sme pre teba 9 životných lekcií podľa spisovateľky a cestovateľky Olesye Novikovej, ktoré ťa budú sprevádzať, keď to bude najdôležitejšie.

1. Každý má strach

Nech tvrdí každý, čo chce, všetci máme strach. Strach o rodinu, prácu, strach z neznámeho a tak ďalej. Je to ten pocit, ktorý ti bráni opustiť zónu komfortu. Úspešní ľudia vedia, kedy je dobré strach prekonať. Pripustiť, že majú strach a konať správne aj napriek tomu. To je skutočná odvaha.

2. Zmeny vždy sú a budú

banner-1076311_1280

Ako povedal antický filozof Herakleitos: Všetko plynie. Svet okolo teba nie je rovnaký, ľudia nie sú rovnakí a hlavne ty nie si rovnaký. Každého z nás každodenne ovplyvňuje množstvo vplyvov. Múdrosť je vyberať, ktoré vplyvy to budú. Ale všetko, čo sa nám v živote deje, nás nejakým spôsobom ovplyvňuje. Preto nie je múdre tvrdiť, že niekto je zlý a nikdy sa nezmení, alebo že niečo nikdy nedokážeš. Možno to nedokážeš dnes. Kto ale povedal, že to nedokážeš zajtra alebo o rok?

3. Rýchlo znamená pomaly, ale bez prerušenia

Ak chceš dosiahnuť zmenu, daj sa rýchlo do toho! Ale v skutočnosti nemusíš nič robiť nasilu alebo príliš intenzívne. Aj naša sila prekonávať sa má svoje hranice. Dôležité je dosiahnuť životný balans. Preto sa neponáhľaj. Oveľa dôležitejšie je robiť novú vec pravidelne. Vytvoriť si návyk. A ani sa nenazdáš a robíš to automaticky. Tvoj život sa zmenil.

4. Vytvor viac ako skonzumuješ

pc-1207834_1280

Človek vždy potrebuje niečo vytvoriť. Vedome a zo srdca. To je jediný spôsob ako si užívať pôžitky konzumného života a zostať šťastný. Môžeme to chápať ako spirituálnu verziu dobrého metabolizmu.

5. Dnešok je dôsledok toho, čo si urobil a ako si myslel včera, zajtrajšok je to, čo si myslíš a konáš dnes

Opakuj si túto frázu dokola, až kým sa hlboko nestotožníš s tým, že nikto nie je zodpovedný za tvoje problémy. Iba ty.

6. Šťastie a pôžitok nie sú to isté

baby-390555_1280

Čokoláda, alkohol, cigarety, pochvaly, nakupovanie. Buďme k sebe úprimní, sú to pôžitky, ktoré nevytvárajú skutočné šťastie. Spôsobujú len náhly nával dopamínu do mozgu, vďaka ktorému sa cítime dobre. Na chvíľu. Zároveň sme nešťastní, lebo vieme, že si to nemôžeme nikdy udržať. Pôžitky v nás vytvárajú iba túžbu, nikdy nie spokojnosť. Neboj sa vzdať sa pôžitkov. Obávaj sa, že nikdy nedosiahneš skutočné šťastie.

7. Šťastie znamená vytvorenie harmónie vo vlastnej mysli

Pri hľadaní šťastia vo vonkajšom svete nikdy nebudeš skutočne šťastný. Samozrejme, budú veci, ktoré ťa potešia, ale aj tie, ktoré ťa sklamú. Ľudia, ktorí meditujú, berú zodpovednosť za svoje šťastie na seba a nehľadajú ho v okolitom svete, pretože ten nikdy nedokážu ovplyvniť na 100 %.

8. Jedlo ovplyvňuje nielen tvoje telo, ale aj tvoju myseľ

salad-1206018_1280

Každý kúsok potravy, ktorú si vkladáš do úst, ovplyvňuje tvoje myslenie a pocity, hoci to nie je také zjavné ako pri alkohole. O to ťažšie je si to uvedomiť. Ťažké vyprážané jedlá z množstvom korenín, oleja a soli však dokážu človeka poriadne spomaliť. Budeš sa po nich cítiť unavenejší, menej sústredený a často aj podráždený, či menej nad vecou.

9. Tvoj život je kniha, ktorej prvé kapitoly si nenapísal ty sám

Keď si bol malý, automaticky si absorboval myšlienky, názory a postoje svojho prostredia. Každého človeka po celý život formuje množstvo vplyvov ako rodičia, kamaráti, učitelia, systém výučby, prostredie, byt, v ktorom býva, ale aj Facebook a vôbec mediálna sféra. Základ tvojej osobnosti bol vymodelovaný inými ľuďmi. To, kto si myslíš, že si, bolo vymodelované inými ľuďmi. Nemáš čo stratiť. Nie je to úžasné? Aspoň v tom zmysle, že môžeš všetko vymodelovať nanovo a podľa seba.

Zdroj: brightside.me, zdroj fotografií a titulnej fotopgrafie: favim.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech