90 % populácie už má voči koronavírusu imunitu, hovorí WHO. Ešte ale nie je koniec

  • Stále sa môžu objaviť nové nebezpečné varianty
  • Podľa oficiálnych údajov zomrelo na Covid 6,6 milióna ľudí, ale skutočné číslo je oveľa vyššie
čína koronavírus omikron
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval krajiny pred tým, že ešte sme nad Covidom-19 nezvíťazili a môžu sa objaviť nové nebezpečné varianty, TASR/Chinatopix via AP
  • Stále sa môžu objaviť nové nebezpečné varianty
  • Podľa oficiálnych údajov zomrelo na Covid 6,6 milióna ľudí, ale skutočné číslo je oveľa vyššie

Vzhľadom na vojnu na Ukrajine, neutíchajúcu infláciu a čoraz badateľnejšie finančné problémy bežných ľudí sa téma celosvetovej pandémie Covidu-19 dostala v posledných mesiacoch do úzadia. To však neznamená, že ľudstvo nad týmto novým vírusom definitívne zvíťazilo, hoci je pravda, že situácia vo väčšine štátov sveta by sa z tohto hľadiska dala označiť za relatívne stabilizovanú.

Deutsche Welle uvádza, že v piatok verejne vystúpil šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý vyhlásil, že či už vďaka vakcinácii, alebo predchádzajúcemu prekonaniu samotnej choroby Covid-19, minimálne 90 % svetovej populácie má určitú formu imunity voči tomuto vírusovému ochoreniu. Zároveň však vyzval na ostražitosť, keďže stále sa môžu objaviť nové nebezpečné varianty.

Rok s variantom omikron

„WHO odhaduje, že najmenej 90 % svetovej populácie má teraz určitú úroveň imunity voči SARS-CoV-2 v dôsledku predchádzajúcej infekcie alebo očkovania. Sme oveľa bližšie k tomu, aby sme mohli povedať, že núdzová fáza pandémie sa skončila, avšak ešte tam nie sme. Medzery v sledovaní, testovaní, sekvenovaní a očkovaní naďalej vytvárajú dokonalé podmienky na to, aby sa objavil nový variant, ktorý by mohol mať na svedomí značnú mieru úmrtnosti,“ cituje 57-ročného Etiópčana Ghebreyesusa britský The Guardian.

Portál Livemint poznamenáva, že zhodou okolností minulý víkend uplynul rok, odkedy WHO oznámila nový variant Covidu-19, ktorý poznáme pod označením omikron. Odvtedy sa tento variant dostal do všetkých častí sveta a ukázal sa byť podstatne prenosnejším ako jeho predchodca, ktorým bola delta. Na margo toho Tedros zdôraznil, že v súčasnosti cirkuluje viac ako 500 vysoko prenosných subvariantov omikronu, pričom všetky z nich sú schopné ľahšie obísť vybudovanú imunitu napriek tomu, že pôvodné výskumy ukazovali, že tieto infekcie sú menej závažné ako predchádzajúce varianty.

Vyzýva k ostražitosti a ochrane najohrozenejších

Portál Medical Express podotýka, že podľa oficiálnych údajov WHO zomrelo v dôsledku Covidu-19 od začiatku pandémie približne 6,6 milióna ľudí a zaznamenaných bolo viac ako 644 miliónov ľudí infikovaných týmto vírusom. Tedros ale v piatkovom prejave apeloval na to, že tieto čísla sú nepresné a v skutočnosti ide o podstatne vyššie čísla. 

„Len za minulý týždeň zomrelo na Covid viac ako 8 500 ľudí, čo je neakceptovateľné vzhľadom na to, že sme už v treťom roku pandémie a disponujeme veľkým množstvom nástrojov na zamedzenie infekcie a záchranu životov,“ dodal Tedros. Vzhľadom na zvyšujúce sa počty nakazených v Číne a Veľkej Británii v posledných týždňoch vyzval tiež vlády krajín celého sveta, aby zvýšili úsilie pri ochrane tých najzraniteľnejších skupín, teda starších ako 60 rokov či ľudí so závažnými zdravotnými problémami.  

Šéf WHO sa nevyjadrili ani k najnovšiemu vývoju v už spomínanej Číne, kde po vlne bezprecedentných protestov proti mimoriadne prísnym protipandemickým opatreniam čínskej vlády pravdepodobne dôjde k zjemneniu stratégie nulového Covidu. WHO víta prehodnotenie prístupu Pekingu k pandémii Covidu-19, keďže Čína mala jedny z najprísnejších a zároveň aj najdlhších lockdownov, píše The Diplomat.   

Zdroje: Deutsche Welle, The Guardian, Livemint, Medical Express, The Diplomat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá