Máme rekordných 4 017 hospitalizovaných. Prezidentka si zavolala Matoviča na koberček, zdravotníci melú z posledného

  • Pribudlo 1 998 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 9 869 PCR testov
  • V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 4017 pacientov
koronavírus, bratislava, testovanie
TASR/Michal Svítok
  • Pribudlo 1 998 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 9 869 PCR testov
  • V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 4017 pacientov

Na Slovensku v pondelok 22. februára pribudlo 1 998 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 9 869 PCR testov. Podiel pozitívnych testov je 20,24 %

Z 179 448 vykonaných antigénnych testov bolo pozitívnych 2 741, čo predstavuje 1,53%.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (362), nasleduje Bratislavský kraj (353), Prešovský (351), Žilinský (345), Trnavský (206), Trenčiansky (160), Nitriansky (154) a Banskobystrický (67). Je medzi nimi 971 mužov a 1 027 žien.

Pribudlo 94 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 6 6 71 ľudí a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 343.

Zaočkovalo sa ďalších 5 194 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov prvou dávkou je 280 503. Druhú dávku dostalo už viac ako 101-tisíc ľudí. 

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných rekordných 4 017 pacientov. Z nich potvrdené ochorenie má 3 723 ľudí. Na JIS je 317 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 348 osôb. 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová žiada ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) o zabezpečenie sekvenovania vzoriek a riešenie ohodnotenia zdravotníckeho personálu. Hlava štátu dnes pre vážnu epidemickú situáciu poslala šéfovi zdravotníctva list. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Ako ďalej priblížil, prezidentka v liste žiada, aby ministerstvo na základe odporúčaní vedcov, ktoré formulovali na minulotýždňovom stretnutí v Prezidentskom paláci, zabezpečilo analýzu pozitívnych vzoriek na výskyt nových mutácií koronavírusu (takzvané sekvenovanie, pozn. SITA).

Čaká nás čierna Veľká noc? Dáta bez pátosu zverejnili novú predpoveď, ktorá vyzerá hrozivo

Informácie o výskyte nových mutácií vírusu považujem za kľúčové pre ďalšie rozhodovanie o pandemických opatreniach do budúcna. Nutne potrebujeme vedieť, ako na tom sme. Musíme vedieť, s akými nebezpečnými mutáciami vírusu sme aktuálne konfrontovaní a aký výrazný je ich výskyt,“ upozornila prezidentka. Zároveň v liste ministra Krajčího požiadala aj o riešenie otázky ohodnotenia zdravotníckeho personálu, ktorý je podľa nej pod dlhodobým tlakom a náporom.

Veľmi si vážim, že zdravotníci aj napriek ťažkým podmienkam a absolútnemu preťaženiu vykonávajú svoje povolanie s veľkou obetavosťou. Uvedomujem si však, že sú už vyčerpaní a mnohí z nich aj demotivovaní, či frustrovaní. Preto je teraz – viac ako kedykoľvek predtým – dôležité stabilizovať zdravotnícky personál, finančne ho motivovať a zabrániť tak odlivu zdravotníkov do zahraničia po skončení pandémie,“ uzavrela Čaputová.

O aktuálnej epidemickej situácii bude dnes prezidentka diskutovať aj na stretnutí s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a predsedom NR SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

Zdroje: NCZI, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK