Slovákom ponúkajú na pracovnom trhu čoraz viac. Bohatší ale nie sme, má to dôvod

  • Portál Internetový sprievodca trhom práce momentálne eviduje viac ako 30-tisíc voľných pracovných miest
  • Zamestnanci najviac zarobia v IT a telekomunikáciách
euro
Unsplash/Mufid Majnun
  • Portál Internetový sprievodca trhom práce momentálne eviduje viac ako 30-tisíc voľných pracovných miest
  • Zamestnanci najviac zarobia v IT a telekomunikáciách

Ponúkané mzdy v inzerátoch na trhu práce medziročne narástli o 13 percent, ich zvýšenie však pohltí inflácia. Vyplýva to z aktuálnej analýzy pracovno-poradenského portálu Internetový sprievodca trhom práce (ISTP).

Portál momentálne eviduje viac ako 30-tisíc voľných pracovných miest, najviac v pracovných oblastiach strojárstvo, technické a manuálne prierezové zamestnania a stavebníctvo. Zo zamestnaní je podľa ISTP najväčší dopyt po operátoroch v strojárskej výrobe, skladníkoch a čašníkoch.

„Z platov zamestnancov však už niekoľko mesiacov ukrajuje rastúca inflácia. Podľa makroekonomickej prognózy ministerstva financií by mala na Slovensku v tomto roku dosiahnuť úroveň 11,6 percenta,“ zdôraznil portál.

Podľa portálu ISTP je priemerná výška základnej nástupnej zložky mzdy v hrubom v inzerátoch so štandardným pracovným pomerom na neurčitý čas alebo určitú dobu 1 118 eur, čo predstavuje medziročný nárast o 13 percent.

V prípade pracovných pomerov na kratší pracovný čas ide o sumu 519 eur, pri dohodách o pracovnej činnosti a vykonaní práce 965 eur a v prípade práce na živnosť ide o sumu 1 782 eur.

„Inzeráty so štandardným pracovným pomerom vhodné aj pre absolventov ponúkajú nástupné mzdy na priemernej úrovni 997 eur,“ konštatuje ISTP s tým, že absolventi si najlepšie zarobia v pracovných oblastiach IT a telekomunikácie (1 302 eur), zdravotníctvo (1 174 eur) a energetika, plyn a elektrina (1 152 eur).

Zamestnanci môžu získať najvyššie zárobky, ak si nájdu prácu v oblastiach IT a telekomunikácie (1 740 eur), zdravotníctvo (1 376 eur) či gastronómia (1 350 eur).

„Najnižšie nástupné mzdy v inzerátoch ponúkajú oblasti obuvníctvo a spracovanie kože (788 eur), textilná a odevná výroba (810 eur) a lesné hospodárstvo (836 eur),“ dodáva portál. Na výšku dosiahnutého zárobku má vplyv aj región, v ktorom zamestnanec pracuje.

Najvyššie nástupné platy ponúka Bratislavský (1 178 eur) a Košický kraj (1 048 eur), najnižšie mzdy dosiahli inzeráty z Prešovského (966 eur) a Trenčianskeho kraja (993 eur).

Podnikateľské prostredie sa zlepší

Podnikateľom na Slovensku ubudnú ďalšie povinnosti. Prezidentka SR Zuzana Čaputová totiž v pondelok podpísala druhý balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, tzv. Kilečko 2.

Zmeny budú platiť od septembra tohto roka. Cieľom je podľa Ministerstva hospodárstva SR znížiť nadmernú regulačnú záťaž podnikania, a tým zvýšiť motiváciu k začatiu a rozvoju podnikania.

Z takmer 2 500 podnetov, ktoré rezort dostal od podnikateľov, sa do materiálu napokon dostalo 198 opatrení. Ide o zmeny, ktoré vytvárajú priaznivejšie podnikateľské prostredie, avšak zároveň nemajú významný vplyv na rozpočet verejnej správy.

„Väčšina zmien spočíva v úprave takých povinností podnikateľov, ktoré zakladajú neúmerné administratívne či nepriame finančné náklady. Príčinou je ich komplikovanosť, duplicita, ale tiež v praxi vyhodnotená absencia relevancie či účelnosti,“ objasňuje rezort.

Súčasťou opatrení je napríklad zníženie počtu dní uskladnenia elektromera po výmene z pôvodných 60 na 30 dní, zrušenie predkladania evidencie sťažností podľa zákona o energetike či zníženie administratívnej záťaže týkajúcej sa povinného zverejňovania cenových návrhov u regulovaných subjektov.

Ďalej sa zavádza právo dodávateľa elektriny či plynu započítať vzniknutý preplatok voči ostatným pohľadávkam podľa zmluvy.

Zároveň sa zdobrovoľňuje zostavenie účtovnej závierky podľa IFRS pre vybrane obchodne spoločnosti a ruší podmienka zamestnávania minimálne 10 zamestnancov v stálom pracovnom pomere potrebná na vydanie oprávnenia na distribúciu alkoholických nápojov v spotrebiteľskom balení.

Taktiež sa predlžuje oprávnenie živnostenského úradu na zrušenie živnosti v prípade jej nevykonávania dlhšiu dobu z dvoch na štyri roky od jej založenia.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá