Peter Popluhár: Slovenský youtuber, ktorý chce zabávať celý svet

  • Na YouTube začínal s paródiou Dano Drevo, dnes sa snaží presadiť ako PPPeter. Napriek rozsiahlej fanúšikovskej základni na Slovensku by však chcel so svojou tvorbou expandovať aj na zahraničný trh. Reč je o Petrovi Popluhárovi, ktorý sa napriek štúdiu ekonómie rozhodol veriť svojmu talentu rodeného zabávača, vystúpiť pred objektív kamery, a ísť za svojím snom.
collagefyere
archív Petra Popluhára
  • Na YouTube začínal s paródiou Dano Drevo, dnes sa snaží presadiť ako PPPeter. Napriek rozsiahlej fanúšikovskej základni na Slovensku by však chcel so svojou tvorbou expandovať aj na zahraničný trh. Reč je o Petrovi Popluhárovi, ktorý sa napriek štúdiu ekonómie rozhodol veriť svojmu talentu rodeného zabávača, vystúpiť pred objektív kamery, a ísť za svojím snom.

Na YouTube si začínal pred viac ako 10 rokmi s paródiou Dano Drevo, ktorá bola v podstate predabovaným filmom Harry Potter. Hoci v dnešnej dobe si zakladá YouTube kanál takmer každý druhý tínedžer, v tom čase to bola celkom rarita. Čo ťa priviedlo k tomu, že si išiel „s kožou na YouTube“, a prebehlo ti vtedy vôbec hlavou, že o pár rokov neskôr to nebude iba o tvojom hlase, ale že sa postavíš pred kameru?

Dano Drevo bol pôvodne projekt určený len pre 30 ľudí z mojej triedy. Predabovali sme s dvoma kamarátmi prvé 4 minúty filmu Harry Potter a Tajomná komnata. Bez scenáru, so šuštiacim mikrofónom a otrasnou kvalitou audia aj videa. V triede tento výplod zožal veľký úspech, a tak sme neúnavne dabovali ďalej, znova s tým istým šuštiacim mikrofónom, a dávali sme to všetko na YouTube. Asi po pol roku a tretine filmu sme si všimli, že občas na YouTube pribudne komentár od úplne neznámeho človeka, mimo našej triedy. Vtedy sme si povedali, že je potrebné vymeniť mikrofón a vymeniť interné vtipy pre triedu za scenár. Tak sme predabovali celý film a paródia si našla tisíce fanúšikov. A neskôr sme predabovali ďalší a omnoho lepšie už od prvej sekundy. Počas mojich začiatkov ma vôbec nenapadlo, že o 10 rokov budem stále tvoriť YouTube videá, dokonca pre zahraničné publikum.

P1000428zdroj: archív Petra Popluhára

Cieľom tvojich videí je divákov zabávať. Začínal si spomínanou paródiou, neskôr prišiel kanál Shy Chickens plný prankov, a napokon je tu tvoj najnovší projekt PPPeter, v ktorom s humorom podávaš rôzne zážitky a situácie zo života. Bol si vždy zabávač aj v súkromí?

Asi áno. Už v šiestich rokoch som na oslave narodenín mojej kamarátky hral s blonďatou parochňou Pamelu Anderson, na strednej škole som parodoval veľkolepú slovenskú poéziu, ktorú sme sa museli učiť naspamäť, a potom som ju pred celou triedou prednášal. Od detstva som miloval zabávanie ľudí.

Myslím, že žiadnemu pozornému divákovi neunikne tvoj herecký talent. Po kom si ho zdedil?

Ďakujem za pochvalu! Asi po mame, síce sa už roky pohybuje v úplne inom obore, v mladosti však robila asistentku režisérom v Československu a všetci hovoria, že je to herečka.

P1060161zdroj: archív Petra Popluhára

Čo ťa priviedlo k tomu, aby si točil videá v angličtine? Nemyslíš si, že by Slováci privítali skôr videá v slovenčine? Predsa len, v rodnom jazyku najprirodzenejšie vyjadríš to, čo máš na srdci.

S týmto tvrdením musím jedine súhlasiť, keďže moja slovenská tvorba bola vždy veľmi zameraná na špecifické slovíčka. V angličtine sa zatiaľ k takémuto vyjadrovaniu len dopracúvam. Po anglicky tvorím videá preto, lebo verím, že môj obsah môže byť zaujímavý aj pre ľudí mimo Slovenska. Okrem toho sú moje videá určené skôr pre staršie publikum, a to veľmi na Slovensku na YouTube nechodí, takže by som tu nikdy nemal veľa pozretí, a skôr či neskôr by som na seba začal byť naštvaný, že som nezačal robiť videá po anglicky.

Si známy aj tým, že pridávaš aj videá s cestovateľskou tematikou, prípadne vlogy z tvojich ciest. Vyberáš si už svoje destinácie aj podľa toho, kde by si mohol získať najlepší materiál pre tvoje videá?

Destinácie si vyberám čisto podľa môjho vnútorného záujmu, ktorý ide ruka v ruke so zaujímavým materiálom na videá. Veľmi ma lákajú krajiny a miesta, ktoré nie sú až tak známe a prebádané. Určite by som dokázal spraviť úžasné zábery z Thajska alebo Bali, lenže takéto krajiny pre mňa vôbec nie sú zaujímavé.

Ktorá krajina ťa najviac očarila?

Argentína. Býval som tam 4 mesiace a bolo skvelé zobudiť sa každý deň v tak úžasnej krajine. Zaujal ma hlavne každodenný život a temperament Argentínčanov, miešanie juhoamerickej a európskej kultúry, futbal na každom kroku, moja milovaná španielčina a mnoho mnoho ďalších vecí.

IMG_1103zdroj: archív Petra Popluhára

Do ktorých krajín sa plánuješ pozrieť v tomto roku?

Plánoval som ísť teraz do Mjanmarska, ale priateľka dostala stáž v OSN, tak sme to zrušili. Aspoň si viac ušetríme na leto. Chcel by som ísť znova do Afriky, ešte stále nie som rozhodnutý, do ktorej krajiny, ale bude to určite niečo nezvyčajné.

Stáva sa ti, že ťa ľudia na ulici spoznávajú?

Na Slovensku sa to stáva často, je to veľmi príjemné a motivujúce.

Momentálne žiješ v Brne. Prerazil už PPPeter aj k našim západným susedom?

Omnoho menej a pravdupovediac, ani veľmi nechcem, aby som viac rástol v Česku a na Slovensku. Väčšina mojich divákov je práve z týchto dvoch krajín a veľmi mi to kazí zahraničné algoritmy, lebo YouTube ma vôbec nepropaguje v zahraničí. Neklikajte na môj kanál, prosím! :D

P1050691zdroj: archív Petra Popluhára

Kto je pre tvoje videá najväčším vzorom a prečo?

Mám tri vzory. Z hľadiska humoru a scenára sú to určite dvaja najúspešnejší francúzski YouTuberi, Cyprien a Norman. Robím v podstate ten istý štýl videí, rozprávanie o nejakej veci, ktorú považujem za trápnu alebo ma štve, poprepletané sarkastickými scénkami.

Po technickej a strihovej stránke a hlavne po stránke myslenia a motivácie je to YouTuber roka 2015, Casey Neistat. Z hĺbky duše nenávidím denné vlogy, ale na tých jeho som sa stal závislým. Je to pre mňa možno najinšpiratívnejší človek vôbec, asi preto, že to nie je úplne YouTuber, ale aj úspešný podnikateľ, producent a režisér.

Nie je to tak dávno, čo tvoje video sharoval a komentoval aj tvoj vzor, Casey Neistat. Aký to bol pocit? Pomohlo ti to prilákať viac zahraničných odberateľov?

V momente, keď som zistil, že ma Casey zazdieľal na Twitteri, som začal polonahý tancovať v izbe. A tancoval som asi hodinu. Bol to jednoznačne vrchol mojej doterajšej “kariéry“.

Paradoxne to až tak nepomohlo, prinieslo to asi 100,000 zahraničných pozretí a pár tisíc zahraničných odberateľov, keby ma však namiesto Twitteru dal do jeho denného vlogu, dovolím si povedať, že čísla by boli minimálne 10x vyššie. 2 dni po tom, čo som video vydal však Casey po roku a pol s dennými vlogmi skončil. Najhoršie načasovanie na svete. :D

Nemyslíš si, že YouTube scéna je už presýtená, a že je čoraz ťažšie získať nových odberateľov?

V tomto máš úplnú pravdu. Je určite omnoho ťažšie presadiť sa teraz, keď tisíce kanálov vypľúvajú videá každú sekundu. Z tohto dôvodu sa na YouTube objavuje fenomén clickbaitu, šokujúcich názvov a náhľadových obrázkov videí, ktoré podmienia diváka kliknúť na video, no veľmi často však vo videu nenájde to, čo očakával podľa názvu alebo obrázku. Okrem toho, YouTube propaguje videá, ktoré majú nad 10 minút, pretože si potom tvorca môže do videa nasekať mnoho reklám a časť peňazí z týchto reklám ide samozrejme YouTubu. V neposlednom rade sa takisto propagujú kanály, ktoré vydávajú videá veľmi často, aj niekoľkokrát do dňa. Veľmi tým trpí kvalita, pretože ak niekto vypľuje tri 15-minútové videá denne, väčšinou ide o s*ačku. Som preto čoraz väčší kritik YouTube, pretože je stále ťažšie presadiť sa normálnou tvorbou.

Ktoré video považuješ za doposiaľ tvoje najlepšie?

Určite to bude The Impossible Day of Casey Neistat, ktoré zazdieľal spomínaný Casey. Ľuďom, ktorí ho nepoznajú, však video nič nepovie, takže tým by som odporučil buď PPPeter – Škola, PPPeter – Facebook alebo PPPeter – Afrika. To je moja osobná top 3.

P1040423zdroj: archív Peter Popluhár

Čo najbizarnejšie sa ti počas natáčania prihodilo?

Za tie roky natáčania sa toho stalo dosť. Už som veľakrát písal historky o tom, ako nám takmer električka zrazila živú sliepku alebo ako nám agresívni Bratislavčania chceli rozbiť kameru. Najnovšie som sa na najväčšom námestí v Brne strepal zo skateboardu, keď sme natáčali spomínanú paródiu na Caseyho Neistata. Na tom by nič nebolo, ale bolo to priamo v srdci námestia plnom ľudí a celý som sa oblial avokádovým smoothie, ktoré som držal v druhej ruke. Pád vyzeral naozaj hrôzostrašne, takže celé námestie asi na 10 sekúnd stíchlo a pozerali na blázna, ktorý ležal v zelenej kaluži, celé si to natočil a takmer sa práve zabil.

Vidíš svoju budúcnosť najmä v scénkových videách alebo sa plánuješ zamerať aj na iný formát? V poslednej dobe sa tešia veľkej popularite vlogy, napríklad taký Sajfa si získava tým, že natáča svoje každodenné zážitky, celkom slušnú fanúšikovskú základňu.

Určite chcem, aby tieto scénkové videá boli na mojom kanáli prioritou. Nie je dobré, keď človek robí 100 vecí naraz, pretože nikdy si potom nevybuduje identitu a neustále sa hľadá. Ja robím vlogy tiež, síce nie každodenné, ale cestovateľské. Sú na mojom druhom kanáli PeterLife a chcel by som ich posunúť na vyššiu úroveň, len by som na to potreboval nejakého sponzora. Sarkastická komédia a cestovanie, to sú dve cesty, ktorými sa chcem uberať.

Nie je žiadnym tajomstvom, že niektorých úspešnejších youtuberov sa snažili zlanáriť do televízie. Ak by si dostal ponuku z televízie ty, prijal by si ju?

Ak by to bola ponuka na cestovateľský projekt, bral by som ju všetkými desiatimi. Mám už dlhšiu dobu v hlave jeden koncept, ktorý však, bohužiaľ, vyžaduje viac finančných prostriedkov. Preto, ak ma chcete sponzorovať, pokojne ma kontaktujte na e-mail alebo na Facebook. :D Iný projekt by som v slovenských televíziách asi nebral, bol by to pre mňa skôr krok späť, keďže sa už osem mesiacov snažím tvoriť výlučne anglický obsah.

P1030620zdroj: archív Peter Popluhár

Natáčanie videí je náročné a aj konkurencia je naozaj veľká. Stalo sa ti už niekedy, že si mal chuť to zabaliť? Kde čerpáš motiváciu?

Zabaliť som to nikdy nechcel, verím tomuto kanálu viac ako čomukoľvek inému vo svojom živote, a budem doňho ešte dlho dávať všetku moju energiu a každú jednu bunku vo svojom tele. Samozrejme, že sú momenty, keď som demotivovaný, najmä krátko po vydaní nového videa, do ktorého som vložil veľa času a energie, a v štatistikách potom vidím, že 85 % pozretí je z Česka a Slovenska. Motiváciu čerpám hlavne z komentárov, paradoxne často slovenských.

Študuješ ekonómiu na Masarykovej univerzite. Kde sa teda vidíš po škole? Chceš ostať vo svojom odbore, alebo sa naplno venovať YouTube?

Budem sa snažiť vyhnúť práci v ekonomickej sfére. Do štvrtého ročníka som bol v týchto veciach veľmi angažovaný, dokonca som pracoval pre Bloomberg, potom som si však skúsil prácu finančného analytika a zistil som, že sa tomuto chcem vyhnúť veľkou okľukou. Dlho som bol na pomerne depresívnom rázcestí, pretože som nevedel, čo mám robiť. Mal som štyri možnosti – financie, marketing, YouTube a cestovanie. No povedal som si, že pokiaľ sa chcem živiť tým, čo by ma zároveň bavilo, čiže YouTube a cestovanie, čaká ma ešte dlhá a strastiplná cesta, a bude len a len na mne, aby som prišiel do víťazného cieľa. Pol roka som nemal víkend a od rána do večera sa venujem scenárom, natáčaniu a editu. Celý tento humbuk ma ale veľmi baví a celou svojou mysľou verím, že raz tento projekt prerazí v zahraničí. Inak by som to nerobil.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK