Vedci objavili ženu, ktorej oči dokážu vnímať o 99 miliónov farieb viac ako normálny človek

  • Po viac ako 25 rokoch hľadania, neurológovia vo Veľkej Británii nedávno oznámili, že objavili ženu, ktorá má v očiach zvláštny typ čapíkov - receptorových buniek, ktoré detegujú farby.
collageCOLORS
  • Po viac ako 25 rokoch hľadania, neurológovia vo Veľkej Británii nedávno oznámili, že objavili ženu, ktorá má v očiach zvláštny typ čapíkov - receptorových buniek, ktoré detegujú farby.

Podľa odhadov to znamená, že môže vidieť o neuveriteľných 99 miliónov viac farieb než my ostatní. Vedci si myslia, že je jedným z mnohých ľudí so superzrakom, ktorým hovoria “tetrachromati”. Väčšina ľudí je trichromatmi, čo znamená, že v našich očiach máme tri typy čapíkov. Každý typ čapíka dokáže rozlíšiť asi 100 odtieňov, takže pri všetkých možných kombináciách týchto čapíkov to znamená, že môžeme rozlíšiť asi 1 milión rôznych farieb.

many-colors-world_26fff0c084866dd

foto: reference.com

Väčšina farboslepých ľudí má len dva funkčné typy čapíkov, čo je dôvod, prečo môžu vidieť len okolo 10 000 odtieňov. Takmer všetky ostatné cicavce, vrátane psov a opíc Nového sveta sú tiež dichromatmi. Ale jedna lekárka v severnom Anglicku má štyri typy čapíkov, pričom potenciálny počet farieb, ktoré dokáže rozlíšiť je až 100 miliónov.

Identifikovaná len ako cDa29, vedci konečne našli túto ženu pred dvoma rokmi po viac ako 25 rokoch hľadania a myslia si, že na svete existuje viac ľudí ako je ona.

p0143l18

foto: bbc.co.uk

Tak ako získaš štvrtý typ čapíka?

Myšlienku tetrachromatov ako prvý navrhol už v roku 1948 holandský vedec HL de Vries, ktorý objavil niečo zaujímavé o očiach farboslepých ľudí. Farboslepí ľudia majú len dva normálne čapíky a jeden zmutovaný čapík, ktorý je menej citlivý na zelené alebo červené svetlo. Matky a dcéry farboslepých mužov mali jeden zmutovaný čapík a tri normálne čapíky.

To znamená, že mali štyri typy čapíkov, a to aj keď len tri z nich fungovali normálne. To bolo do tej doby neslýchané. Napriek významu objavu nikto nevenoval veľkú pozornosť tetrachromatom až do konca 80. rokov, kedy John Mollon z Cambridge University začal hľadať ženy, ktoré by mohli mať štyri fungujúce čapíky.

132151308_21n

foto: news.xinhuanet.com

Za predpokladu, že dcéry farboslepých majú tento štvrtý čapík, Mollon odhaduje, že približne 12 percent ženskej populácie by malo byť tetrachromatmi. Ale všetky jeho testy ukázali, že tieto ženy dokážu vnímať iba rovnaké farby ako zvyšok z nás, teda iba tri typy čapíkov fungovali, takže neboli pravými tetrachromatmi.

Potom v roku 2007 sa neurovedkyňa Gabriele Jordanová z Newcastle University vo Veľkej Británii, ktorá kedysi pracovala po boku Mollona, rozhodla skúsiť trochu iný test pre hľadanie superzraku. Vzala 25 žien, ktoré mali štvrtý typ čapíka a umiestnila ich do temnej miestnosti. Pri pohľade do svetelného zariadenia sa pred očami týchto žien zablysli tri farebné kruhy svetla.

p03my19x

foto: bbc.com

Pre trichromatov všetky vyzerali rovnako, ale Jordanová predpokladala, že skutočný tetrachromat by mal byť schopný ich odlíšiť vďaka extra citlivosti získanej vďaka štvrtému čapíku. Neuveriteľne, jedna z testovaných žien, cDa29, bola schopná rozlíšiť tri rôzne farebné kruhy v každom teste.

Takže, ak toľko dcér farboslepých má štyri čapíky, prečo sme zatiaľ našli len jediného pravého tetrachromata? Napríklad preto, že tím zatiaľ hľadal len v Spojenom kráľovstve. Ale Jordanová si myslí, že väčším problémom je, že ozajstní tetrachromati nikdy nepoužili svoj štvrtý typ čapíkov, a preto nikdy neobjavili svoje špeciálne videnie.

Je potrebné urobiť ešte veľa práce a výsledky Jordanovej musia byť replikované a overené. Ale ak môžeme potvrdiť, že tetrachromati skutočne existujú, poučí nás to o limitoch ľudských zmyslov a mohlo by to pomôcť vedcom vyvinúť lepšie umelé snímacie zariadenia a pomôcť zistiť viac o tom, ako funguje videnie.

d3bce100-c4df-4350-b69d-92b257ec6b18-1210-680

foto: now.howstuffworks.com

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie:bbc.co.uk/reference.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK