Airbus predstavil najrýchlejšie lietadlo!

  • Letecká preprava je jednou z najpokrokovejších vôbec. Jasným dôkazom toho je pohľad do patentov. Ten najnovší, za ktorým stoji letecký gigant Airbus, dokazuje, že leteckú prepravu ako ju poznáme dnes, čakajú veľké zmeny.
image_1438698067.jpeg
  • Letecká preprava je jednou z najpokrokovejších vôbec. Jasným dôkazom toho je pohľad do patentov. Ten najnovší, za ktorým stoji letecký gigant Airbus, dokazuje, že leteckú prepravu ako ju poznáme dnes, čakajú veľké zmeny.

 

Najnovší patent, ktorý podala spoločnosť Airbus, obsahuje nákresy super rýchleho nadzvukového lietadla, ktoré má zmeniť cestovanie, ako ho poznáme. Vďaka revolučne novému tvaru a pohonu je lietadlo schopné dosiahnuť rýchlosť až 4,5 mach, čo znamená, že pri tejto rýchlosti sa dokážete z Londýna do New Yorku prepraviť iba za 1 hodinu! Dlhšie lety, ako napríklad z LA do Tokia, či z Paríža do San Francisca by ste mali zvládnuť za menej ako 3 hodiny.

 

 

Nový koncept je okrem iného výnimočný v tom, že lietadlo poháňajú 2 typy motorov. Už to nie sú iba prúdové motory, ako to poznáme z dnešných dopravných lietadiel, ale novinkou by sa malo stať aj použitie raketových motorov. Vďaka tomuto novému pohonu by lietadlá v budúcnosti mali dosiahnuť až 2 krát väčšiu rýchlosť, ako dosiahol v minulosti legendárny Concorde. Využitie jednotlivých typov motorov by malo byť rozdelené podľa rýchlosti. Pri nižších rýchlostiach v akých lietajú aj dnešné lietadlá, sa budú využívať prúdové motory a v momente zmeny na vyššie rýchlosti až do 4,5 mach, budú využívané raketové motory. V momente, keď sa lietadlo dostane na svoju cestovnú rýchlosť, sa raketové motory vypnú a aktivované budú tzv. náporové motory. Zaujímavosťou je, že tieto motory budú poháňané vodíkom. K dosiahnutiu vyšších rýchlostí a väčšej efektivite letu by mal dopomôcť aj nový dizajn. Ten sa však oproti tomu ako ho poznáme dnes, nijak radikálne nezmení.

 

 

Nie je to prvý krát, čo si Airbus patentoval inovatívnu myšlienku, ktorá je doposiaľ celkom vzdialená od reality. V roku 2014 si totižto Airbus nechal patentovať lietadlo v tvare lietajúceho taniera. Airbus je známy tým, že skúša a vyvíja inovatívne a nekonvenčné spôsoby prepravy ľudí vo vzduchu. Aj keď jeho najnovší koncept pôsobí celkom šialene, predsa len preletieť Atlantik za 1 hodinu by bolo úžasné. Nechajme sa teda prekvapiť, koľko z tohto konceptu sa podarí Airbusu preniesť do reality.

 

zdroj: mashable.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech