Napriek plošnému testovaniu Slovensku stále hrozí úplný lockdown

  • Záleží len na tom, ako sa bude vyvíjať epidemiologická situácia
  • Vláda bude prehodnocovať stav každý týždeň
20202410_okno_lockdown_02736283
TASR/Jaroslav Novák
  • Záleží len na tom, ako sa bude vyvíjať epidemiologická situácia
  • Vláda bude prehodnocovať stav každý týždeň

Čiastočný lockdown spojený s celoplošným testovaním nemusí stačiť. Nad Slovenskom stále visí hrozba úplného lockdownu. Vláda ho totiž nevylučuje.

Spoliehať sa len na efekt jemného lockdownu v kombinácii s masívnym celoplošným testovaním stačiť nebude. Absolútne kľúčové je dodržiavať nasledovné týždne základné pravidlá Rúško-Odstup-Ruky,“ uviedol premiér Igor matovič na Facebooku. 

Neskôr to nevylúčil ani v relácii V politike na TA3. Kľúčové podľa neho bude, ako si poradíme nasledujúce týždne. „Ak to nezvládneme a nebudeme dodržiavať opatrenia a povieme si, že už sme slobodní, o dva týždne sme tam, kde sme boli,“ povedal premiér.

BUĎME OSTRAŽITÍ, PROSÍM💚Za sobotu pribudlo 3 042 pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR…

Posted by Igor Matovic on Sunday, October 25, 2020

Vláda zhodnotí stav každý týždeň

Situáciu v súvislosti s novým koronavírusom bude vláda aj pri plošnom testovaní každý týždeň prehodnocovať. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) to uviedol v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Pri plošnom testovaní sa chcú vyhnúť tomu, aby zdravotníkom pomoc nariadili. Zatiaľ evidujú 24-tisíc dobrovoľníkov, ktorí sa nahlásili do dobrovoľníckeho formulára. Drvivá väčšina z nich sú podľa slov ministra obrany zdravotníci. 

V pondelok 26. októbra dostanú podľa Naďa všetci poslanci Národnej rady SR výzvu, aby pomohli s celoplošným testovaním. Výzva je určená najmä lekárom a zdravotníkom. „Som zvedavý, ako zodpovedne sa k tomu postavia predstavitelia Hlasu, Smeru a aj lekári, ktorí sú v iných stranách,“ povedal Naď.

Kým Naď povedal, že antigénové testy dokážu zachytiť tých najinfekčnejších, aj ak sú bezpríznakoví, čo podľa neho potvrdilo testovanie, Blanár upozornil na falošnú negativitu. Niektorí ľudia si podľa podpredsedu Smeru môžu preto myslieť, že sú negatívni a môžu tak ohroziť okolie. Naď podotkol, že aj preto sa bude testovať v dvoch kolách, v prípade Oravy a Bardejova to bude v troch kolách.

Zdroje: SITA, TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK