Aj tento rok budú cintoríny zahltené plastovým odpadom. Bratislava tvrdí, že triediť sa neoplatí 

  • Na cintorínoch v hlavnom meste sa odpad separovať nebude
  • Snaha o triedenie odpadu na cintorínoch v minulosti vyšla nazmar, informuje SITA
hep
TASR, Pixabay.com
  • Na cintorínoch v hlavnom meste sa odpad separovať nebude
  • Snaha o triedenie odpadu na cintorínoch v minulosti vyšla nazmar, informuje SITA

Opäť je tu Sviatok všetkých svätých, v rámci ktorého si uctievame zosnulých. A v niektorých prípadoch aj predbiehaním sa v zdobení hrobov. Na mnohých z nich je totiž zapálených množstvo kahancov či pestrofarebných plastových kvetov, ktoré sú nenáročné na údržbu, avšak zároveň nie príliš ekologické.

Cintorín Malá Čausa (Lukáš)

Gepostet von Zomri am Sonntag, 27. Oktober 2019

Výsledkom sú nakoniec preplnené kontajnery, plné plastových dekorácií, ktoré mali byť nezničiteľné. Najnovšie sa dozvedáme, že na cintorínoch v hlavnom meste sa odpad separovať nebude. 

Snahy o separovanie odpadu z hrobov totiž v minulosti vyšli nazmar. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla. „V zmysle súčasnej platnej legislatívy je cintorínsky odpad definovaný ako zmesový odpad,“ vysvetlil Bubla s tým, že v súlade s platnou legislatívou tento odpad aj likvidujú.

Z úcty k predkom …Keďže pred niekoľkými dňami si naša rodina pripomenula 8. výročie úmrtia nášho milovaného dedka A….

Gepostet von Ing. Milan Vrabeľ am Sonntag, 19. August 2018

„S cieľom triediť cintorínsky odpad a pilotovať projekt separovania odpadu na cintorínoch počas dušičkového obdobia zabezpečila organizácia Marianum v minulosti prostredníctvom spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) zberné nádoby na separovaný odpad – samostatne pre sklo, papier a plasty,“ uviedol Bubla. 

Separovanie sa však neosvedčilo, napriek farebnému rozlíšeniu nádob do nich návštevníci vhadzovali všetky druhy odpadu bez triedenia.

„Zber odpadu do všetkých typov zberných nádob mal za následok, že zamestnanci organizácie Marianum prekladali odpad z nádob na plasty, sklo a papier do kontajnerov určených pre bio odpad a tento odpad následne vyvážali do spaľovne spoločnosti OLO ako zmesový,“ vysvetlil Bubla.

Nedá mi nenapísať, aj keď to už vie každý, čo navštevuje náš starý cintorín… Po zmene spracovateľa odpadu stadiaľ…

Gepostet von Ľuboš Rosevák am Freitag, 10. August 2012

Ako ďalej uviedol, cintorínske výrobky bez ďalších zásahov nie sú vhodné na separovanie. Napríklad kahance pozostávajú zo skla, ale aj z plastu a po použití na nich ostávajú zvyšky vosku. Možné zlepšenie vidí vo výrobe ekologických cintorínskych výrobkov a v zmene správania sa návštevníkov cintorínov v kontexte separovania odpadu.

V Palárikove majú triedený zber aj na cintoríne. 👍👍👍Palárikovo je prvou z obcí na Slovensku, ktorá sa oficiálne…

Gepostet von Vedomé am Mittwoch, 30. Oktober 2019

Aj v tomto smere sú však aj výnimky. Napríklad v Palárikove majú triedený zber aj na cintoríne. Palárikovo je tak prvou z obcí na Slovensku, ktorá sa oficiálne prihlásila ku Koncepcii smerovania k nulovému odpadu a úspešne sa jej darí napĺňať jej ciele. 

zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech