Aj ty si „vo vesmíre“, ak máš mobil. Softvér, s ktorým lietajú rakety firmy SpaceX, nájdeš aj v Androidoch

  • Firma SpaceX využila pri ovládaní svojich vesmírnych lodí programy, ktoré môžeš nájsť aj vo svojom Android telefónne
  • Tieto softvéry boli použité aj pri poslednej misii SpaceX, ktorá poslala do vesmíru prvý súkromný let s ľudskou posádkou
Lode od SpaceX využívajú technológie, ktoré používaš aj vo svojom mobile
TASR/AP/SpaceX, unsplash/Charles Deluvio,
  • Firma SpaceX využila pri ovládaní svojich vesmírnych lodí programy, ktoré môžeš nájsť aj vo svojom Android telefónne
  • Tieto softvéry boli použité aj pri poslednej misii SpaceX, ktorá poslala do vesmíru prvý súkromný let s ľudskou posádkou

Astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley sa stali prvými ľuďmi v histórii, ktorí leteli do vesmíru pomocou kozmickej lode vyrobenej súkromnou spoločnosťou. 

Vesmírna loď Crew Dragon od firmy SpaceX astronautov bezpečne dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a od tejto chvíle sa zdá, že sa opäť spustili preteky o dobývanie vesmíru. 

Elon Musk a Jeff Bezos budú súťažiť o to, kto z nich dostane ľudí opäť na Mesiac

Tentokrát sa však do nich okrem USA, Ruska či Číny zapoja aj súkromné spoločnosti vlastnené Elonom Muskom či Jeffom Bezosom. Dokonca sa môže zdať, že súkromný sektor má pred jednotlivými vládami agentúr náskok, keďže ich lety stoja oveľa menej peňazí ako tie vládne. 

Môžu možno za to aj programy, ktoré sú vo vesmírnych lodiach používané. SpaceX sa napríklad rozhodla zobrať základy z programov, ktoré môžeš nájsť aj v tvojom počítači či mobile a vytvoriť softvérové balíčky, ktoré sa používajú pri raketách Falcon. Informoval o tom portál CNET

Použité boli technológie, ktoré využíva každý z nás 

Ako vysvetľovali inžinieri SpaceX v poste na reddite, astronauti Behnken a Hurley používali základ z prehliadača Google Chrome zakaždým keď sa dotkli kontrolnej jednotky vesmírnej lode Crew Dragon. 

Využitý bol totiž zdrojový kód open source webového prehliadaču Chromium. Operačný systém bol zase založený na dobre známom Linuxe, ktorý bol využitý už pri známych satelitoch Starlink.

Tie majú podľa Muska vybudovať okolo Zeme sieť satelitov a dostať vysokorýchlostný internet aj do zákutí našej planéty. Na základe týchto poznatkov je teda zaujímavé skonštatovať, že jednu z najmodernejších vesmírnych lodí poháňa technológia, ktorú nájdeš aj vo svojom mobile či počítači.

„Páčili sa nám všetky moderné funkcie, ktoré prehliadače ponúkajú, a preto sme sa tento softvér rozhodli využiť,“ vyjadril sa Sofian Hnaide, ktorý pracoval ako developer na vývoji dotykovej obrazovky pre Crew Dragon. Informoval o tom TheTechPortal.

Zaujímavosťou je aj fakt, že systém na palube Crew Dragon dostáva pravidelné aktualizácie tak isto, ako naše mobilné zariadenia. 

Zdroje: CNET, TheTechPortal, fr24news.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech