Ak budeme disciplinovaní, pandémiu by sme mohli do júna poraziť

  • Krajiny postihnuté nákazou sa musia zmobilizovať a prijať prísne bezpečnostné opatrenia
  • V Číne už nákaza vyvrcholila, najhoršie majú za sebou
coorno
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Krajiny postihnuté nákazou sa musia zmobilizovať a prijať prísne bezpečnostné opatrenia
  • V Číne už nákaza vyvrcholila, najhoršie majú za sebou

Ak sa krajiny zmobilizujú a zavedú opatrenia podobné tým, ktoré uplatnila Čína, mohol by svet poraziť nákazu Covid-19 do troch mesiacov, informuje britské periodikum The Telegraph. Dôležité je prebrať iniciatívu v krajinách, globálne je vtedy problém podchytiť jednoduchšie.

Seriózny prístup

Ak by sa jednotlivé krajiny nepostavili k vzniknutej situácii zodpovedne, boj s pandémiou by sa prirodzene predlžoval. Na druhej strane musia obyvatelia nariadenia ministerstiev a vedúcich krajín rešpektovať a zamedziť tak šíreniu ochorenia.

Platí pravidlo, že čím skôr sa opatrenia príjmu, a čím skôr ich samotní ľudia začnú akceptovať, tým skôr môžeme predísť  prípadným fatálnym následkom ochorenia. Taliansko vykonalo veľmi prísne opatrenia. Urobili tak možno o niečo neskôr, ako bolo potrebné, ale predsa. Uzavreli krajinu a situácia sa začína pomaly dostávať pod kontrolu. V krajine je aktuálne známych 17 660 (aktualizované 14.3.2020, 5.26 GMT) prípadov a 1 266 úmrtí spôsobených koronavírusom. Dnes neevidujeme žiadne nové prípady nákazy.

Epidemiológ Zhong Nanshan, ktorý v roku 2003 prispel v boji s vírusom SARS, dnes varuje krajiny, aby zmobilizovali svoje sily a pomohli tak zastaviť kritické šírenie nákazy. Tá sa už niekoľko týždňoch nachádza za hranicami Číny.

Včera sa v Číne vyskytol už len malý počet nových prípadov, a tak môže krajina smelo vyhlásiť, že najväčšie vyčíňanie nákazy s názvom Covid-19 už majú za sebou, potvrdil Zhong pre The Telegraph.

Uzavretie provincie pomohlo

A to konkrétne čínskej provincie Hubei, ľudia mali nielen zákaz vychádzania, či opúšťania provinčných hraníc, ale aj stretávania sa vo väčších skupinách a bola im odporučená domáca karanténa. Vtedy sa vírus poradilo dostať pod kontrolu.

zdroj: TASR

Svetová zdravotnícka organizácia však varuje, že hoci je Čína nateraz z najhoršieho von, nákaza sa šíri do Európy a iných kontinentov. Ak nemajú byť dôsledky fatálne, treba sa správať zodpovedne.

Mnohí odborníci sa obávajú ekonomickej krízy, ktorá by mohla po potlačení nákazy nastať. Preto sa šéfka Európskej Centrálnej Banky Christine Lagardeová s definitívnymi rozhodnutiami neponáhľala.

Čítaj viac TU >> Analytik: Ekonomiky budú ba boj proti následkom koronavírusu potrebovať fiškálne stimuly

Jún by mal byť finálny

Teplé počasie vírusu Covid-19 neprospieva. Ak pôjde všetko ako má a ľudia v každej postihnutej krajine budú postupovať podľa pokynov nariadení vlád a ministerstiev, mal by sa svet zbaviť nákazy za tri mesiace, informuje lekár Zhong. Bude si to ale vyžadovať absolútnu disciplinovanosť a posúvanie osobných hraníc každého jedného obyvateľa planéty.

Nové prípady sú na ústupe v krajinách, kde nákaza vznikla. V Európe si na vrchol nákazy budeme musieť počkať. Treba však robiť všetko preto, aby boli následky čo najmenšie.

Zdroje: telegraph.co.uk, medium.com, worldmeters.info

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá