Analytik: Ekonomiky budú na boj proti následkom koronavírusu potrebovať fiškálne stimuly

  • Európske ekonomiky budú na zdolanie následkov koronavírusovej epidémie potrebovať aj pomoc zo strany fiškálnej politiky
  • Menová politika totiž na zvládnutie dopytových a ponukových šokov v súvislosti s novým vírusom stačiť nebude
BeFunky-collage-6
home.saxo/Unsplash
  • Európske ekonomiky budú na zdolanie následkov koronavírusovej epidémie potrebovať aj pomoc zo strany fiškálnej politiky
  • Menová politika totiž na zvládnutie dopytových a ponukových šokov v súvislosti s novým vírusom stačiť nebude

Európske ekonomiky budú na zdolanie následkov koronavírusovej epidémie potrebovať aj pomoc zo strany fiškálnej politiky. Menová politika totiž na zvládnutie dopytových a ponukových šokov v súvislosti s novým vírusom stačiť nebude. Tvrdí to hlavný makroanalytik Saxo Bank Christopher Dembik.

Podľa neho sa už pri predchádzajúcich krízach ukázalo, že rýchla politická reakcia je pre zastavenie šírenia paniky na trhu nevyhnutná. Oneskorenú reakciu na fiškálnej úrovni eurozóny preto považuje za znepokojujúcu.

Problémom sú roztrieštené národné inštitúcie

„Obávame sa, že oživenie v eurozóne bude preto oneskorené. Najmä keď reakciu porovnávame s inými krajinami, napríklad Čínou, ktorá prijala odvážne opatrenia na riešenie koronavírusu,“ tvrdí. Problémom Európy pritom podľa analytika je stále roztrieštenosť na národné inštitúcie. „Pochybujeme, že eurozóna sa dokáže v nadchádzajúcich týždňoch dohodnúť na koordinovanom fiškálnom balíku,“ dodal Dembik.

Jedným z krokov na podporu ekonomík by podľa neho mohlo byť aj uvoľnenie pravidiel Európskej komisie, napríklad čo sa týka programu stability. „O programe sa bude diskutovať na nasledujúcom zasadnutí euroskupiny 16. marca. Pri tejto príležitosti by Európska komisia mala otvoriť dvere dočasnej odchýlke od trajektórie zdržanlivosti a úspornosti,“ tvrdí analytik Saxo Bank.

Rozpočtové stimuly by pritom mali byť zamerané predovšetkým na firmy, ktoré potrebujú kapitál na svoju prevádzku. Opatrenia by mohli pozostávať z daňových úľav s cieľom udržať pri živote toľko pracovných miest, koľko bude možné. Inšpiráciou pre eurozónu pritom podľa Dembika môže byť Ázia. Singapur zaviedol pre tento rok zníženie daní o 25 percent. Okrem daní by firmám pomohlo aj zníženie odvodovej povinnosti.

Budú kompenzácie pre firmy aj na Slovensku?

Následným krokom, ak kríza bude vážnejšia a dlhšie trvajúca, ako sa predpokladalo, by sa mohli k daňovým úľavám pridať verejné výdavky. „Ich efekt sa prejaví s väčším odstupom ako pri úľavách. Poskytujú však firmám istotu pri plánovaní do budúcich štvrťrokov, čo zvyšuje firemnú dôveru a investície,“ dodal Dembik.

Slovenský minister financií Ladislav Kamenický zatiaľ o prípadných kompenzáciách pre podniky nehovorí. Vláda sa podľa neho sústredí na sa spomalenie samotného koronavírusu. „My sa snažíme momentálne riešiť to, aby sa nákaza rozšírila čo najmenej, to znamená urobiť preventívne a následné opatrenia. Čo sa týka nejakých kompenzácií, to by som momentálne ešte neotváral, túto tému. Myslím si, že všetko sa nedá vykompenzovať, lebo to nie je v silách žiadneho štátu,“ povedal Kamenický po stredajšom rokovaní vlády s tým, že táto téma sa bude určite riešiť aj na úrovni Európskej únie.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá