Ak budú počty nových prípadov koronavírusu veľké, môžu sa vrátiť opatrenia z jari, varuje epidemiologička

  • Najlepšie opatrenia sú tie, pri ktorých sa ľudia nestretávajú
  • Do dodania vakcíny budú podľa protiepidemické opatrenia najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19
201404vlada_opatrenia_korona_2696357
TASR/Jakub Kotian
  • Najlepšie opatrenia sú tie, pri ktorých sa ľudia nestretávajú
  • Do dodania vakcíny budú podľa protiepidemické opatrenia najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19

Pri vysokých denných prírastkoch pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 epidemiologička Zuzana Krištúfková nevylučuje sprísňovanie opatrení. Najlepším opatrením podľa nej je, keď sa ľudia navzájom nestretávajú.

A preto budú naše kroky viesť najmä k obmedzeniu sociálnych kontaktov,“ uviedla pre portál vZdravotníctve.sk Zuzana Krištúfková z Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva SZU v Bratislave a poradného konzília odborníkov. Ako doplnila, jedným z prvých opatrení je obmedzovanie hromadných podujatí, ako sú oslavy, svadby či firemné akcie. Do dodania vakcíny budú podľa nej protiepidemické opatrenia najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19.

Šéfka Pelikánu: Niektoré refundácie platíme z vlastného vrecka. Zažívame krízu ako po 11.septembri

Komunitné šírenie nemáme

Aj keď sa najmä v Bratislave sporadicky objavujú infikovaní bez známeho prameňa nákazy, zatiaľ podľa epidemiologičky nemožno hovoriť o komunitnom prenose. „Komunitné šírenie by nastalo vtedy, keby sme väčšinu kontaktov pozitívnych prípadov nevedeli dohľadať a zistiť, kde sa nakazili, celoslovensky to tak však ešte nie je,“ uviedla pre portál vZdravotníctve.sk Krištúfková.

Ako doplnila, veľmi prísne opatrenia sa v prvej vlne rýchlo prijímali najmä pre to, aby sa zdravotníctvo a zdravotnícke služby pripravili na očakávaný nápor pacientov. „Infektologické oddelenia boli v minulosti výrazne redukované. Museli sa pripraviť plány na reprofilizáciu iných oddelení na infekčné, kde by boli schopní liečiť pacientov s COVID-19. Nemali sme ani dostatok osobných ochranných pracovných prostriedkov, liekov a respirátorov. Chceli sme ochrániť ľudské životy, lebo sme videli, ako prvá vlna pandémie prebiehala v Taliansku a Španielsku,“ vysvetlila.

Zodpovednosť namiesto opatrení

Krištúfková dodala, že okrem času, ktorý sme vďaka opatreniam získali, sa ľudia naučili chrániť pred nákazou napríklad nosením rúšok. Myslí si však, že mnohí mladí ľudia opatreniam neprikladajú veľkú váhu a začali sa správať nezodpovedne. 

„Je veľmi ťažké rozhodovať, či niektorých pripraviť o prácu, alebo iných ohroziť na živote. Ľudia by nemali veriť tým, ktorí im hovoria to, čo chcú počuť. Pravda nie je príjemná a preto sa jej mnoho ľudí bojí. Chceme docieliť, aby počet nových infikovaných nerástol do takej miery, že by sme museli zatvárať školy, lebo považujeme za potrebné, aby fungovali,“ priblížila.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech