Ak by prišla druhá vlna koronavírusu, sme pripravení. K prísnym opatreniam sa už nevrátime, hovorí hlavný hygienik

  • Stále nevieme, ako sa nový koronavírus správa a či nebude chytať sezónne vlny
  • Na prípadnú druhú vlnu sme podľa hlavného hygienika SR dostatočne pripravení
  • Ak by sme sa vrátili k prísnym opatreniam, budú uplatnené iba lokálne
hlavný hygienik SR Ján Mikas
TASR/Martin Baumann
  • Stále nevieme, ako sa nový koronavírus správa a či nebude chytať sezónne vlny
  • Na prípadnú druhú vlnu sme podľa hlavného hygienika SR dostatočne pripravení
  • Ak by sme sa vrátili k prísnym opatreniam, budú uplatnené iba lokálne

Najhoršie máme za sebou. Ak by aj prišla druhá vlna koronavírusu, vieme, čo máme robiť. Povedal to hlavný hygienik SR Ján Mikas v relácii Braňo Závodský naživo na Rádiu Expres. K prísnym opatreniam, ktoré sme si odkrútili v marci a apríli, by sme sa už vracať nemali. Je však možné, že takto budeme hasiť lokálne ohniská.

Podľa Jána Mikasa je v súčasnosti epidemiologická situácia stabilne priaznivá. Uvoľňovanie pravidiel, najmä smerom von, však so sebou nesie určité riziko. „Keď spustíte nejakú vec, tak vždy musíte aspoň dva týždne počkať, aby bolo vidieť efekt toho uvoľňovania. Preto sme postupne otvárali prevádzky, podujatia či krajiny,“ hovorí Mikas. 

Druhá vlna prísť nemusí

Nový koronavírus svet spoznal iba nedávno, koncom minulého roka. Vedci teda ešte nevedia, ako sa správa v rôznych ročných obdobiach a či náhodou nechytá sezónne vlny. „V Európskej únii už zaznamenávame klesajúci trend, takže do mesiaca, mesiaca a pol bude situácia dobrá. Je možné, že sa leto udrží s nejakými malými, lokálnymi ohniskami,“ hovorí hygienik.

AKTUÁLNE: Núdzový stav definitívne končí v sobotu 13. júna, rozhodla o tom vláda

Vírus môže znovu udrieť na jeseň, keď sa ochladí. Takisto sa môže úplne stratiť. V prípade prvého scenára sme však omnoho lepšie pripravení ako na začiatku roka, kedy sme o novom koronavíruse nevedeli takmer nič.

„Máme viac informácií, všetky zložky štátu vedia, čo majú robiť. Máme pripravené nemocnice, lôžka, testy, laboratóriá, zabezpečenie ochrannými prostriedkami je dostatočné. Takisto ľudia sú lepšie informovaní a vedia, čo majú robiť,“ dopĺňa hlavný hygienik.

Lokálne opatrenia

Ak by aj došlo k zavlečeniu infekcie na Slovensko, vieme rýchlo lokalizovať zdroj nákazy a zlikvidovať lokálne ohnisko tak, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. „Nemyslím, že budú veľké opatrenia v rámci celej krajiny. Viem si však predstaviť regionálne opatrenia,“ dodal Ján Mikas.

V praxi to teda môže vyzerať tak, že zasiahnutý okres či obec budú izolované, pričom zvyšok krajiny bude fungovať normálne.

Zdroj: RádioExpres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech