Ak by referendum stálo len na ľuďoch, konalo by sa hneď. Samotná myšlienka je zlá, vraví politológ

  • Referendum nebude ani v septembri, neumožňuje to rokovací poriadok NR SR
  • V decembri zas podľa politológa budeme riešiť oveľa ťažšie problémy, než je referendum o predčasných voľbách
referendum
TASR/Pavel Neubauer, TASR/Martin Baumann
  • Referendum nebude ani v septembri, neumožňuje to rokovací poriadok NR SR
  • V decembri zas podľa politológa budeme riešiť oveľa ťažšie problémy, než je referendum o predčasných voľbách

Usporiadanie referenda o predčasných voľbách je nereálne najbližšieho polroka. Ústavný súd začiatkom tohto mesiaca zastavil petíciu za predčasné voľby, pretože Ústava v dnešnej podobe podľa neho neumožňuje skrátiť volebné obdobie referendom, a ak by sa parlament pokúšal toto rozhodnutie obísť, narazí na rokovací poriadok Národnej rady Slovenskej republiky.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na svojom profile na Facebooku zverejnil video, v ktorom o referende hovorí ako o najvyššej forme demokracie.

„Nakoľko Ústavný súd v súlade so zákonom rozhodol, že v tejto forme sa referendum nemôže konať, tak sme si vypočuli odporúčanie aj ústavného súdu, ale aj pani prezidentky. Jediná možnosť, aby sa ľudia v referende mohli vyjadriť, či skrátia volebné obdobie, je zmena zákona v parlamente,“ hovorí vo svojom videu predseda Národnej strany, Boris Kollár.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa taktiež k referendu vyjadrila, s tým, že referendum ako také neodmieta, len musí byť po právnej stránke v poriadku. Opozičným aj koaličným partnerom dala návod, ako na to. 

„Stačí zvolať schôdzu parlamentu, prijať na nej zmenu Ústavy o možnosti konať referendum. Následne prijať uznesenie parlamentu, ktorým prezidentku požiadajú o vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Nie teda na základe petície občanov, ale na základe uznesenia NR SR. Takéto referendum neodkladne vyhlásim,“ uverejnila prezidentka.

Rokovací poriadok cez sociálnu sieť

22. júla sa bude v parlamente konať mimoriadna schôdza, ktorá má mať 12 bodov. Jeden z nich obsahuje aj novelu o výstavbe štátnych nájomných bytov, ktoré strana Sme rodina sľubovala v predvolebnom období.

Predseda NR SR chcel k týmto bodom mimoriadnej schôdze navrhnúť aj zmenu zákona v parlamente, ktorý by umožnil skrátiť volebné obdobie referendom. Avšak, ako informoval na svojej sociálnej sieti poslanec Ondrej Dostál (OKS, na kandidátke SaS), „program mimoriadnej schôdze nemožno dopĺňať.“

„Pán predseda NR SR Kollár by si mal lepšie naštudovať rokovací poriadok orgánu, na čele ktorého stojí. Program mimoriadnej schôdze NR SR, zvolanej na návrh 30 poslancov, nie je podľa § 24 ods. 3 rokovacieho poriadku možné meniť, ani dopĺňať o nové body,“ uviedol v príspevku Ondrej Dostál.

Zmena zákona pre skrátenie volebného obdobia referendom sa tak do rúk poslancov môže dostať až neskôr.

Cena za antigénové testovanie bude jednotná. Vieme, koľko bude stáť

Prekážka číslo 2

Ondrej Dostál upozornil Borisa Kollára aj na to, že podať nový návrh v tej istej veci je možné najskôr o 6 mesiacov.

„Musím zopakovať, že NR SR minulý týždeň neschválila návrh poslanca Tarabu na zmenu Ústavy, ktorou sa malo umožniť konanie referenda o skrátení volebného obdobia NR SR. Takže podať nový návrh v tej istej veci je možné najskôr o 6 mesiacov, čiže 29. decembra 2021,“ vysvetľuje Dostál.

Ďalej uvádza, že sa nejedná len o obsahovo a formálne rovnaký návrh, ale o taký, ktorý upravuje tie isté právne vzťahy. „Povedané jasne, akýkoľvek návrh, ktorým by sa do Ústavy zakotvila možnosť konania referenda o skrátení volebného obdobia. Bodka.,“ dodáva Dostál.

Logicky a racionálne s politológom

Analytik a politológ Grigorij Mesežnikov nám na otázky o návrhoch zákonov o konaní referenda odpovedal jasne.

„Samotná myšlienka referenda o predčasných voľbách je podľa mňa zlá, pretože rozrušuje základy reprezentatívnej demokracie. Nie som si istý, či sa 29. decembra bude v politike niekto o to bude zaujímať. V tom čase budeme mať oveľa ťažšie problémy, ako je referendum o predčasných voľbách,“ hovorí Mesežnikov.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: FB: Tomáš Taraba, FB: Boris Kollár, FB: Zuzana Čaputová, FB: Ondrej Dostál, NR SR: Hlasovanie/32 schôdza, NR SR - Návrh - ústavný zákon, NR SR - Návrh - ústavný zákon

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK