Ak chceš kúpiť byt, neváhaj. Slovenský realitný trh sa citeľne ochladil

  • Rast cien nehnuteľností na bývanie sa v treťom kvartáli tohto roku výrazne spomalil
  • Mnohí Slováci tak zvažujú nákup nehnuteľností
  • Oplatí sa ísť do toho hneď?
bratislava, nehnuteľnosti
Ilustračný obrázok, Pixabay/Lubos Houska
  • Rast cien nehnuteľností na bývanie sa v treťom kvartáli tohto roku výrazne spomalil
  • Mnohí Slováci tak zvažujú nákup nehnuteľností
  • Oplatí sa ísť do toho hneď?

Z rýchleho komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskum Národnej banky Slovenska vyplýva, že rast cien nehnuteľností na bývanie sa v treťom kvartáli tohto roku výrazne spomalil.

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v treťom štvrťroku 2022 podľa analytikov vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 1,6 percenta, čo je najpomalšie štvrťročné tempo rastu od roku 2019, informuje NBS. Ceny naďalej rástli najmä v Prešovskom a Trenčianskom kraji. „Naopak, v Banskobystrickom a Trnavskom kraji registrujeme mierny pokles cien,“ uvádzajú analytici.

Oslovili sme odborníkov na reality z viacerých krajov Slovenska a opýtali sa ich otázky, ktoré zaujímajú každého, kto sa chystá kúpiť alebo predať nehnuteľnosť

Pokles sa týka týchto krajov 

Na rast cien v konkrétnych krajoch reaguje aj Viktor Obtulovič z FinGO.sk, ktorý upozorňuje na to, že sú aj kraje, kde sú hodnoty záporné. „V Bratislavskom a Košickom kraji došlo tiež k medzikvartálnemu rastu, avšak len na úrovni 1,6 %. V   Banskobystrickom a Trnavskom kraji sme už dokonca mohli sledovať záporné hodnoty na úrovni -2 %,“ hovorí odborník. 

Dodáva, že je potrebné si uvedomiť, report vychádza z ponukových cien nehnuteľností na inzertných portáloch a nie z reálnych transakčných cien, preto môžu byť tieto čísla skreslené. Podľa jeho slov môže byť v skutočnosti rozdiel medzi ponukovými a reálnymi transakčnými cenami ešte výraznejší. To znamená, že ceny mohli klesnúť aj v iných oblastiach Slovenska. „Domnievam sa, že sa do konca roka pokles cien realít bude týkať všetkých krajských miest.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá