Ak chceš prejsť cez STK, týmto problémom sa vyvaruj: Polovica Slovákov prichádza s rovnakou chybou

  • Počet technických kontrol počas minulého roka presiahol milión
  • Polovica z „chybných“ vozidiel mala jednu spoločnú chybu
STK, autá, auto
Ilustračné foto TASR/Erika Ďurčová, Archív Canva
  • Počet technických kontrol počas minulého roka presiahol milión
  • Polovica z „chybných“ vozidiel mala jednu spoločnú chybu

Mať vodičák a auto v garáži neznamená všetko. Ak si aj ty vlastníkom auta, možno aj viacerých, sám vieš, že to so sebou nesie niekoľko povinností. Teraz nemáme na mysli len tankovanie či umývanie vozidla. Jedna zo základných povinností je absolvovanie technickej kontroly. Slováci tomu hovoria „idem na estékačku“ (stanica technickej kontroly).

Ak si majiteľom úplne nového vozidla, na STK a emisnú kontrolu nepotrebuješ ísť hneď. To stačí vykonať až po štyroch rokoch od času, ako prihlásiš vozidlo. 

Podľa štatistických ukazovateľov a analýzy spoločnosti Testek bolo v roku 2022 vo všetkých staniciach STK na Slovensku vykonaných celkovo 1 537 562 technických kontrol vozidiel. Z tohto čísla bolo až 1 326 903 technických kontrol pravidelných.

Spoločnosť v roku 2021 zaznamenala medziročný nárast 3,95 % celkového počtu vykonaných kontrol, no rok 2022 priniesol oproti roku 2021 mierny pokles, a tak predstavoval len 2,74 % nárast. Napriek tomu bol prelomený rekordný počet technických kontrol, a sieť STK tak zaznamenala historicky najúspešnejší rok.

Z počtu 1 326 903 technických kontrol bolo takmer 87 % z nich vykonaných na osobných automobiloch (kategória M1) a ľahkých nákladných automobiloch (N1). Ťažké nákladné automobily (N2 a N3) a autobusy (M2 a M3) tvorili necelých 6 % pravidelných technických kontrol.

Z počtu 1 326 903 vykonaných technických kontrol, bolo v 1 158 896 prípadoch hodnotenie „spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách“, čo predstavuje 87,34 %. V 148 850 prípadoch boli vozidlá označené ako „dočasne spôsobilé“, práve z dôvodu zistenia vážnej chyby.

Toto číslo predstavuje podiel 11,22 % a v 19 157 prípadoch boli vozidlá vyhodnotené ako „nespôsobilé“, čo predstavuje 1,44 % z celku.

Problém, pre ktorý Slováci dostávajú červenú

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: Testek

Najnovšie videá

Trendové videá