Ak sa na prácu necítiš, vieš ostať doma aj bez PN. Trend špeciálnych voľných dní na Slovensku rastie

  • Okrem PN-ky či dovolenky spoločnosti poskytujú zamestnancom aj špeciálne dni
  • Sick days sa dajú využiť na to, ak sa necítiš dobre
  • Stačí dodržať zopár pravidiel
žena na posteli v home office
Práca z domu, Pixabay/Stokpic
  • Okrem PN-ky či dovolenky spoločnosti poskytujú zamestnancom aj špeciálne dni
  • Sick days sa dajú využiť na to, ak sa necítiš dobre
  • Stačí dodržať zopár pravidiel

Ak sa necítiš dobre, nemusíš automaticky ísť na PN-ku alebo si míňať dovolenku. V mnohých spoločnostiach majú pracovníci k dispozícii určitý počet dní na regeneráciu, známych ako „sick days“.

Využitie dňa na regeneráciu bez dodatočnej administratívy či návštevy lekára je už dnes možné v niektorých firmách, pričom istá časť vyžaduje predbežné oznámenie, no mnohé nie, informuje Trend.

Čo sú to sick days

Opýtali sme sa manažérky Ľubice Melcerovej z pracovného portálu Profesia, ako sa tento trend vyvíja a aké sú podmienky využitia týchto špeciálnych dní.

„Z údajov z portálu Platy.sk vyplýva, že za posledný rok ponúkalo sick days viac ako 15 percent zamestnávateľov. Je to starostlivosť o well-being zamestnanca a zabezpečí, aby v práci mohol podávať 100-percentný výkon,“ povedala.

Vysvetlila, že ak sa človek necíti dobre, je chorý, na prácu sa nedokáže naplno sústrediť, čo pri niektorých zamestnaniach môže byť aj nebezpečné, je lepšie ostať doma a chorobu vyležať aj v prípade, že nejde o vážny problém, ktorý už je potrebné riešiť PN.

Treba ale dodať, že to nie je náhrada dovolenky. Sick days sú často využívané aj na prekonanie akútneho stavu a v oblastiach s menej dostupnou zdravotnou starostlivosťou aj na to, aby zamestnanec mal čas navštíviť svojho lekára,“ doplnila manažérka portálu Profesia.

Aké sú plusy a mínusy sick days

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Trend, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá