Ak si niekto myslí, že dovolenka v „bezpečných krajinách“ bude bez prekážok, tak sa mýli. Klus prezradil, čo nás čaká

  • Už v pondelok sa pravdepodobne opäť sprísnia opatrenia v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu
  • Štátny tajomník MZV SR Martin Klus prezradil, čo všetko sa môže zmeniť
Martin Klus
Facebook/Martin Klus
  • Už v pondelok sa pravdepodobne opäť sprísnia opatrenia v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu
  • Štátny tajomník MZV SR Martin Klus prezradil, čo všetko sa môže zmeniť

Premiér Igor Matovič svojím štvrtkovým statusom na Facebooku o vyššom náraste pozitívnych prípadov takpovediac „postavil do pozoru“ celé Slovensko. Napísal, že sa už viac „nedá spoliehať na zodpovednosť ľudí“.

K sebe na úrad vlády si potom zavolal ministrov či odborníkov a naznačil, že sme na začiatku druhej vlny epidémie. V stredu u nás pribudlo 53 nakazených, pričom takéto prírastky sme mali naposledy v polovici apríla.

AKTUÁLNE: Chorvátsko zavedie povinné rúška po rekordnom prírastku nakazených

Podľa Martina Klusa možno v pondelok čakať sprísnenie opatrení, no isté to nie je. 

„Zasadne konzílium epidemiológov a mimoriadne aj vláda, na ktorej budem rezort diplomacie zastupovať. Tam sa rozhodne, či zavedieme nejaké nové opatrenia a ak áno, aké to budú. Prípadné obmedzenia by sa mohli týkať hromadných podujatí alebo povinnosti nosiť rúška aj v exteriéri,“ objasňuje Klus. 

zdroj: MZVSR

Okrem toho by mal Úrad verejného zdravotníctva SR zverejniť analýzu o aktuálnych prípadoch koronavírusu. V neposlednom rade by mala vláda rokovať aj o novele zákona, ktorá umožní poslať občanovi prichádzajúcemu z „červenej“, teda rizikovej krajiny SMS správu.

„To, aké zmeny mal pán premiér na mysli, sa teda dozvieme až po víkende. Zostáva len dúfať, že v boji proti koronavírusu už nebude treba prijímať žiadne prísne celoštátne opatrenia alebo nebodaj zatvárať hranice, či opäť zavádzať štátnu karanténu,“ hovorí Klus.

Dovolenka v Grécku sa oddnes pre Slovákov komplikuje. Nové opatrenia ťa zrejme od výletu odradia 

Podľa štátneho tajomníka MZVSR však treba uznať, že zatiaľ čo prvé leto od vypuknutia pandémie je už v plnom prúde, situácia za našimi hranicami vôbec nevyzerá „ružovo“. 

„Svet ešte nie je ani zďaleka vyliečený. Koronavírus nevyhubila ani júlová páľava  a niekde dokonca vyčíňa ako nikdy predtým. Napriek tomu mnohí z nás premýšľajú, či predsa len nezájdu k moru do obľúbenej destinácie na juhu Európy. Lenže pozor! Ak si niekto myslí, že dovolenka v tzv. bezpečných – teda menej rizikových krajinách – bude bez prekážok, tak sa mýli. Také jednoduché to veru nie je,“ dodal Martin Klus. 

Slovensko reaguje na prekvapujúci postoj Veľkej Británie

Rozhodnutie Veľkej Británie nezaradiť Slovensko medzi bezpečné krajiny, z ktorého vyplýva pre našich občanov povinnosť absolvovať po príchode do tejto krajiny karanténu, nepovažuje MZVEZ SR vzhľadom na epidemiologickú situáciu na Slovensku, za opodstatnené. 

Veľká Británia má Slovensko na zozname rizikových krajín

Z tohto dôvodu rezort slovenskej diplomacie okamžite uskutočnil, ako v Londýne tak aj v Bratislave, opakované zásahy s cieľom prehodnotiť britský postoj. Britská diplomacia ubezpečila, že urobí vo veci maximum, avšak s tým, že ide o rozhodnutie zdravotníckych orgánov Veľkej Británie. 

„Tak ako nemáme nijaký vplyv na rozhodnutia našich slovenských epidemiológov, ktoré rešpektujeme, pretože chránia zdravie našich občanov, nemáme vplyv ani na rozhodnutia epidemiológov iných krajín. Napriek tomu diplomaticky konáme a robíme maximum pre zmenu britského postoja,“ objasňuje MZVEZ SR.

Rezort tiež dôrazne odmieta politicky motivovanú kritiku predstaviteľov Smeru v tejto otázke.

„Nakoľko každá krajina, tak ako Slovensko, prijíma svoje suverénne rozhodnutia a aj my sme boli v ostatnom období predmetom kritiky od ostatných štátov pre naše reštriktívne opatrenia. Rovnako nenesieme zodpovednosť za to, že si predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR celú záležitosť všimol až po týždni,“ konštatuje ministerstvo v oficiálnom stanovisku.

MZVSR tiež pripomína platnosť odporúčania necestovať do Veľkej Británie, ktorú naši epidemiológovia nezaradili medzi bezpečné krajiny. Ak sa slovenskí občania rozhodnú napriek tomu cestovať, musia v tejto krajine nateraz počítať s obmedzeniami.

Zdroje: MZVSR, Facebook/Martin Klus

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech