Ak stúpne počet hospitalizovaných s COVID-19, nemáme ich kam dať. Ministerstvo má vraj situáciu pod kontrolou

  • Slovenská lekárska komora je znepokojená vyjadreniami ministra zdravotníctva
  • V rozhovore povedal, že do konca októbra už nebudeme mať dosť lôžok na infekčných oddeleniach pre narastajúci počet pacientov s COVIDom
pacient, nemocnica, koronavírus
TASR/Cecilia Fabiano/LaPresse via AP
  • Slovenská lekárska komora je znepokojená vyjadreniami ministra zdravotníctva
  • V rozhovore povedal, že do konca októbra už nebudeme mať dosť lôžok na infekčných oddeleniach pre narastajúci počet pacientov s COVIDom

Slovenská lekárska komora kritizuje ministra zdravotníctva, že nevyužilleto na prípravu nemocníc na druhú vlnu epidémie koronavírusu. Minister Marek Krajčí uviedol, že už koncom októbra môžu mať nemocnice problém s umiestnením ľudí s COVID-19 na infekčných oddeleniach. Podľa SLK to len potvrdzuje, že štát si neurobil domácu úlohu.

„Od júna sme však mali dostatok času na to, aby sme sa materiálne, procesne, osobne aj manažérsky pripravili na každú pandémiu, ktorá našu krajinu v budúcnosti postihne. Slová ministra zdravotníctva však len potvrdzujú, že obdobie medzi prvou a druhou vlnou pandémie sme nevyužili efektívne,“ uviedla pre agentúru SITA manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.

Ministerstvo zdravotníctva SR vyťaženosť nemocníc monitoruje. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová ako reakciu na tvrdenia Slovenskej lekárskej komory. 

 

Nový rekord: Na Slovensku máme 797 nových prípadov koronavírusu, testov bolo takmer 10 000

Komora je mierne znepokojená vyjadreniami ministra zdravotníctva o tom, že do konca októbra už nebudeme mať dosť lôžok na infekčných oddeleniach pre narastajúci počet pacientov s COVIDom. Ako Eliášová dodala, konkrétne opatrenia v každom kraji a teda aj v príslušnej nemocnici sú v gescii regionálnych úradov verejného zdravotníctva a manažmentu dotknutých nemocníc.

koronavirus, COVID-19, pacient, ventilacia
zdroj: TASR/AP-Cecilia Fabiano

Na dennej báze sledujú vývoj epidemiologickej situácie v nemocnici a v prípade, ak obsadenosť lôžok na infekčnom oddelení presahuje 50 %, zdravotnícke zariadenie na základe pokynu príslušného regionálneho hygienika vyčlení ďalšie lôžkové kapacity na zabezpečenie poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti a na vykonávanie izolácie zvyšujúcemu sa počtu infekčne chorých,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Veľký prehľad opatrení, ktoré musíš od dnešného dňa na Slovensku dodržiavať

Slovenská lekárska komora tiež konštatovala, že ak minister očakáva nepredpokladane väčší nápor na intenzívne a infekčné lôžka a na tento scenár nie je Slovensko pripravené napriek schválenému pandemickému plánu, treba sa urýchlene sústrediť na vytvorenie adekvátnych a aktuálnych pandemických a reprofilizačných plánov pre všetky typy zdravotníckych zariadení.

Eliášová podotkla, že všetky podrobnosti sú uvedené v Pandemickom pláne pre prípad pandémie v SR.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech