Ak ubytuješ odídencov z Ukrajiny, skontroluj ich papiere. Inak prídeš o príspevok od štátu

  • Ukrajinci žiadajú o potvrdenia o tolerovanom pobyte
  • Over si, či im ešte platí
  • V inom prípade nedostaneš príspevok od ministerstva
utecenci
TASR/AP Photo/Petros Giannakouris
  • Ukrajinci žiadajú o potvrdenia o tolerovanom pobyte
  • Over si, či im ešte platí
  • V inom prípade nedostaneš príspevok od ministerstva

Ak ubytovacie zariadenia poskytujú svoje priestory odídencom z Ukrajiny, mali by si preveriť, či dotyční ešte stále majú platné potvrdenie o tolerovanom pobyte.

Ako informuje SITA, tento doklad je potrebný na to, aby im Ministerstvo dopravy SR mohlo vyplatiť spätne príspevok za poskytnuté ubytovanie. Rezort na to v piatok upozornil v tlačovej správe.

„Stáva sa, že odídenci predložia vytlačené potvrdenie, ktoré už nie je platné, na čo ubytovateľ príde až oveľa neskôr, keď žiada o príspevok. Preto upozorňujeme, aby si jeho platnosť vopred preverili na stránke Ministerstva vnútra SR,“ odporúča generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy Tomáš Ondrčka.

Platnosť potvrdení o tolerovanom pobyte bola predĺžená až do marca 2024, avšak niektorí odídenci už medzičasom mohli získať iné formy povolenia na pobyt, napríklad prechodný pobyt, ktorých získaním stráca potvrdenie o tolerovanom pobyte platnosť.

Ministerstvo dopravy pripomenulo, že vypláca príspevky za ubytovanie odídencov vo výške najviac 24,20 eura za noc na osobu nad 15 rokov, respektíve 12,10 eura za dieťa do tohto veku. Vláda SR na svojom poslednom rokovaní rozhodla o predĺžení vyplácania príspevkov za poskytnuté ubytovanie od 1. júna do konca tohto roka.

Utečenci v Poľsku

Väčšina utečencov z Ukrajiny si v Poľsku našla prácu. Centrum východoeurópskych štúdií Varšavskej univerzity a Nadácia na podporu migrantov na trhu práce EWL v stredu zverejnili výsledky štúdie, ktorá ukázala, že 78 % Ukrajincov v Poľsku pracuje. Medzi predvojnovými ukrajinskými migrantmi je tento podiel o 12 percentuálnych bodov vyšší (83 % v porovnaní so 71 % medzi utečencami). TASR o tom informuje na základe správy agentúry PAP.

Štúdia zároveň ukázala, že iba 35 % Ukrajincov vykonáva prácu zodpovedajúcu ich kvalifikácii, pričom aj tu sa prejavuje veľký rozdiel medzi predvojnovými a povojnovými migrantmi. Z tých, ktorí sa v Poľsku nachádzali pred vojnou, 42 % deklarovalo, že pracuje v súlade so svojou kvalifikáciou, zatiaľ čo medzi novopríchodzími to bolo iba 23 %.

Výskumníci predpokladajú, že migranti, ktorí plánujú v krajine zostať dlhšie, si ľahšie nájdu zodpovedajúcu prácu, keď sa zlepšia ich znalosti poľského jazyka.

Štúdia sa uskutočnila medzi 4. a 13. marcom na vzorke 500 ukrajinských občanov vo viac ako desiatke miest v celom Poľsku.

Ukrajinské firmy sa snažia podnikať v zahraničí

Konflikt na Ukrajine prinútil tamojšie firmy, aby začali podnikať v zahraničí. A využili pritom milióny ľudí, ktorí utiekli pred vojnou. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Podľa OSN bolo v Európe začiatkom mája zaregistrovaných viac ako 5 miliónov ukrajinských utečencov, z toho vyše 1,5 milióna v Poľsku.

Vojna tvrdo zasiahla ukrajinskú ekonomiku, ktorá vlani klesla zhruba o tretinu, najviac od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu. Spotrebiteľské výdavky sa prepadli, a tak sa firmy zamerali na nové trhy vo východnej Európe.

„Pokiaľ ide o našu expanziu, prvou destináciou bolo Poľsko,“ povedal Vjačeslav Klymov, spoluzakladateľ najväčšieho ukrajinského súkromného poštového operátora Nova Post.

Dodal, že voľba padla na Poľsko najmä preto, lebo hostí najviac Ukrajincov, ktorí utiekli pred vojnou. Podľa Klymova väčšina klientov Nova Postu sú Ukrajinci, okrem 10 – 15 % Poliakov, pričom mnohí z nich posielali balíky na Ukrajinu.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá