Aká krajina, také Šarišské Michaľany. V Izraeli testujú na potkanoch posilňovač vakcín

  • V Izraeli testujú posilňovač imunity, ktorý bude určený pre ľudí po očkovaní
  • Ide o naozaj zaujímavý liek, ktorý dokáže pomôcť najmä v chudobných krajinách
  • Po úspešných testoch na potkanoch čakajú firmu testy na ľuďoch
pjimage - 2021-06-10T162309.872
Unsplash/Riccardo Ragione Unsplash/Myriam Zilles
  • V Izraeli testujú posilňovač imunity, ktorý bude určený pre ľudí po očkovaní
  • Ide o naozaj zaujímavý liek, ktorý dokáže pomôcť najmä v chudobných krajinách
  • Po úspešných testoch na potkanoch čakajú firmu testy na ľuďoch

V Izraeli momentálne testujú perorálnu vakcínu na Covid, ktorá podľa posledných testov fungovala na potkanoch. Vynálezcovia lieku dúfajú, že liek bude slúžiť ako posilňovacia látka a bude dostupný do 9 mesiacov. 

David Zigdon, výkonný riaditeľ spoločnosti MigVax, povedal pre The Times of Israel, že posilňovač vakcín bude veľmi dôležitým. „Po úspešnom predklinickom skúmaní dúfame, že perorálny posilňovač bude dostupný čoskoro pre každého.“

zdroj: Unsplash/Sharon McCutcheon

Neutralizovaný vírus

Testovanie prebiehalo na 70 potkanoch, ktoré boli zaočkované konvenčnými vakcínami na Covid-19. Krátko po podaní vakcíny im bol podaný aj perorálny posilňovač MigVax. Ukázalo sa, že imunitné systémy tvorov reagovali presne podľa očakávania. 

Zigdon potvrdil, že hladiny protilátok sa významne zvýšili a počas testovania sa neobjavili žiadne nežiadúce účinky. Výskumníci odobrali niekoľkým potkanom krv a infikovali ju koronavírusom. V závere výskumu sa ukázalo, že vírus bol neutralizovaný.

zdroj: Unsplash/Svetozar Cenisev

Na liek si počkáme

Keďže boli výsledky pokusov na potkanoch priaznivé, výskumníci plánujú začať s pokusmi na ľuďoch. Výsledkom týchto pokusov sa tak stanú dávku určené pre ľudí, s ktorých predajom by sa malo začať v roku 2022. Práve počas tohto roku sa očakáva zvýšený dopyt po posilňovacích látkach.

Je potrebné dodať, že v posilňovači vakcín je použitá špeciálna technológia, ktorá sa dokáže jednoducho prispôsobiť aj novým variantom koronavírusu. Imunitné reakcie medzi potkanmi, ktorým bola podaná orálna vakcína, boli silnejšie ako v kontrolnej skupine potkanov.

AKTUÁLNE: Očkovanie kombináciou vakcín od AstraZeneca a Pfizer/BioNTech posilňuje imunitnú reakciu

O lieku Zigdon povedal, že bolo veľmi dôležité zamerať sa na vývin posilňovačov dostupných vakcín. Odôvodnil to tým, že perorálne posilňovače sa podávajú oveľa ľahšie ako tretie injekcie. Tieto produkty sa zídu najmä v chudobných krajinách alebo v krajinách, ktoré trpia nedostatkom lekárskeho personálu.

„Orálna vakcína potrebuje chladenie, ale nevyžaduje podmienky „hlbokého zmrazenia“, čo uľahčuje logistiku,“ dodal na záver. 

Zdroj: The Times of Israel

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech