Očkovanie kombináciou vakcín od AstraZeneca a Pfizer/BioNTech posilňuje imunitnú reakciu

  • Kombinácia očkovania vakcínami od spoločností AstraZeneca a Pfizer/BioNTech funguje lepšie, ako očkovanie jednou látkou, dokazuje štúdia
  • Výsledky sú predbežné a zatiaľ neboli v plnom rozsahu vyhodnotené
pandemia,ockovanie, koronavirus
TASR/Kristína Mayerová
  • Kombinácia očkovania vakcínami od spoločností AstraZeneca a Pfizer/BioNTech funguje lepšie, ako očkovanie jednou látkou, dokazuje štúdia
  • Výsledky sú predbežné a zatiaľ neboli v plnom rozsahu vyhodnotené

Zaočkovanie kombináciou vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia BioNTech-Pfizer vytvára silnejšiu imunitnú reakciu, než podanie dvoch dávok rovnakej vakcíny. Naznačuje to štúdia, ktorú zverejnila v stredu Sárska univerzita. Výsledky sú predbežné a zatiaľ neboli v plnom rozsahu vyhodnotené, upozorňuje portál Deutsche Welle (DW), informuje SITA.

Do testov v univerzitnej nemocnici v meste Homburg v spolkovej krajine Sársko na západe Nemecka sa zapojilo 250 ľudí. Výskumníci ich rozdelili do troch skupín. Prvá dostala dve dávky vakcíny AstraZeneca, ďalšia po dvoch dávkach prípravku BioNTech-Pfizer a účastníkov v tretej skupine najskôr zaočkovali vakcínou od AstraZeneca a následne im podali druhú dávku od BioNTech-Pfizer.

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Dva týždne po podaní druhej dávky výskumníci zmerali imunitné reakcie. U ľudí, ktorí dostali dve dávky vakcíny BioNTech alebo kombináciu AstraZeneca-BioNTech sa vyvinulo zhruba desaťnásobne viac protilátok než u tých, ktorých zaočkovali dvojitou dávkou AstraZeneca.

Čo sa týka takzvaných neutralizujúcich protilátok, ktoré bránia vírusu preniknúť do buniek, priniesol mix vakcín „ešte o niečo lepšie výsledky než dve očkovania vakcínou BioNTech“, uviedla Martina Sesterová, profesorka imunológie zo Sárskej univerzity.

O účinnosti kombinácie sa vedelo už v máji

Vyššie spomínaná štúdia nie je prvou svojho druhu. Španielski vedci už v máji prišli na to, že kombinácia týchto dvoch vakcín je vysoko bezpečná a účinná. Podľa portálu Webnoviny ide pritom o odlišné vakcíny. „Britsko-švédska patrí k vektorovým, americko-nemecká je zase mRNA vakcínou.“

Štúdia Combivacs, ktorú uskutočnil španielsky štátny zdravotný ústav Carlosa III zistila, že prítomnosť IgG protilátok v krvi bola 30 až 40-krát vyššia u ľudí, ktorí dostali druhú dávku vakcíny Pfizer, ako v kontrolnej skupine, ktorá dostala dve dávky AstraZeneca.

Reuters uvádza, že prítomnosť neutralizujúcich protilátok po podaní dávky Pfizeru vzrástla sedemkrát, čo je významne viac ako dvojnásobný účinok pozorovaný po druhej dávke AstraZenecy.

Moderna vakcína očkovanie
zdroj: TASR/DPA

Napriek tomu, že sa môže jednať o vysoko efektívnu kombináciu, Reuters dodáva, že ďalšia z vykonaných štúdií hlásila, že ľudia očkovaní vakcínou Pfizer a nasledovanou dávkou vakcíny AstraZeneca alebo naopak, mali miernejšie až stredne závažné príznaky, ako sú bolesti hlavy alebo zimnica, než keby dostali dve rovnaké dávky.

Štúdia poukazuje na to, že očkovanie vakcínou od AstraZeneca pozastavilo, ale aj zastavilo viacero krajín a nielen v Európskej únii, ľudia, ktorí už dostali prvú dávku britskej vakcíny, bude možné do budúcnosti bezpečne očkovať inou vakcínou. Kombinácia rôznych druhov vakcín od rozdielnych výrobcov tak i naďalej ostáva témou budúcnosti, pre ktorej potvrdenie, alebo zamietnutie, je nevyhnutné vykonať rozšírené štúdie.

Na Slovensku už takmer 2 milióny

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 852 580, za predchádzajúci deň pribudlo 6090 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 046 405 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 16 989 ľudí. Informuje MZSR.

 

Na svete pritom pre dosiahnutie kolektívnej imunity musí byť zaočkovaných 80 % populácie.

Povedal popredný predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Michael Ryan. Takéto množstvo vakcinovaných osôb výrazne pomôže znížiť riziko prenosu rôznych mutácií koronavírusu.

„Vysoká miera očkovania je východisko z tejto pandémie. Ale určite to musí byť viac ako 80 %, aby sme boli v pozícii, v ktorej dokážeme výrazne ovplyvniť riziko importovaných prípadov, ktoré by potenciálne mohli spôsobiť sekundárne prípady alebo vytvoriť ohnisko nákazy,“ vyhlásil Ryan.

Technická vedúca WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhove uviedla, že takzvaný variant delta, ktorý sa pôvodne objavil v Indii, sa šíri približne v 60 štátoch sveta, a je omnoho prenosnejší ako variant alfa pochádzajúci zo Spojeného kráľovstva.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus opäť upozornil, že mnohým chudobnejším krajinám chýbajú vakcíny a vyzval vyspelejšie štáty, aby pomohli riešiť tento problém. Práve bohatšie národy už začali okrem dospelej populácie očkovať aj tínedžerov a deti.

Zdroje: SITA, Startitup, Korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá