Akcie Tesly sa poriadne nafúkli: Ak by si do nej investoval pred rokmi, vo vrecku by si mal obriu sumu

  • Akcie Tesly narástli a prekročili trhovú hodnotu bilióna dolárov
  • Portál CNBC vypočítal, akým spôsobom by narástla tvoja investícia, ak by si do Tesly nalial v minulosti peniaze
pjimage (27)
TASR/Monika Skolimowska, David Zalubowski
  • Akcie Tesly narástli a prekročili trhovú hodnotu bilióna dolárov
  • Portál CNBC vypočítal, akým spôsobom by narástla tvoja investícia, ak by si do Tesly nalial v minulosti peniaze

Akcie Tesly v októbri zažili naozaj hojný mesiac, stúpli o viac ako 50 %. Trhová hodnota firmy prekonala nedávno hranicu bilióna dolárov, teda milión miliónov. Zaradila sa tak do rodiny megafiriem, ako Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet, ktoré prekročili spomínanú zlatú hranicu.

Zlatá investícia

Portál CNBC prišiel s výpočtom, ako by si si privyrobil, ak by si v správny čas stavil na akcie Tesly. Ak by si minulý rok v novembri investoval práve do týchto akcií, ktorých hodnota za kus bola 400 dolárov, v súčasnosti by sa ti vklad strojnásobil.

Ak by si investoval tisíc dolárov 2. novembra v roku 2020, dnes by si sa tak mohol potešiť 2 940 dolárov, teda by si mal okolo 2 552 eur vo vrecku. Portál upozorňuje, že ide o 193-percentnú návratnosť a výpočet vykonal tento týždeň v stredu.

Tisíce dolárov

CNBC ale zachádza ešte ďalej. „Vráťme sa ale dozadu ešte niekoľko rokov a tvoja investícia bude ešte vyššia,“ píše portál.

Ak by si totiž v roku 2016 investoval do Tesly, ktorej akcia v tom čase bola 38 dolárov za kus. Ak by si zariskoval a zainvestoval v hodnote tisícky dolárov, dnes by sa ti vklad zvýšil o neuveriteľných 3 025 percent. Čo znamená, že by sa ti investícia nafúkla na 31 286 dolárov, teda cca 27 160 eur.

Ak by si ale investoval pred desiatimi rokmi, 2. novembra v roku 2011, vklad by narástol na päťciferné číslo.

Príbeh Tesly

Hoci sa Tesla spája práve s menom Elona Muska, on nie je jej zakladateľom. Chce však, aby sa elektromobily vďaka tejto značke stali masovo používanými. Treba povedať, že zo všetkých ľudí, ktorí sa o to pokúšajú, má k cieľu najbližšie. 

Príbeh firmy sa začal písať v roku 2003. Ak sa chceš dozvedieť o úspechoch aj pádoch tejto spoločnosti a zistiť, v čom je výnimočná, prečítaj si náš článok, v ktorom sa tejto téme rozsiahlo venujeme. 

Zaujať by ťa mohol aj článok o Elonovi Muskovi, ktorý prehovoril o tom, ako mu „Tesla zničila život“. V našom článku nájdeš príbeh z jeho pohľadu a dozvieš sa, prečo to nevzdal a čo jeho firmu vynieslo na vrchol. 

Zdroje: CNBC, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie