Aké je to podnikať a byť hendikepovaný

  • Som hendikepovaný, no a čo? Každému z nás sa môže denne stať niečo, čo ovplyvní naše životy až do ich úplného konca. Napríklad dnes môže aj vás trebárs zraziť auto, keď budete prechádzať cez cestu niekde v meste.
image_1434528046.jpeg
  • Som hendikepovaný, no a čo? Každému z nás sa môže denne stať niečo, čo ovplyvní naše životy až do ich úplného konca. Napríklad dnes môže aj vás trebárs zraziť auto, keď budete prechádzať cez cestu niekde v meste.

 

Nie je to ľahké, keď vám už vo veku 22 rokov diagnostikujú degeneratívne ochorenie. Veď predsa človek v takomto veku by si mal užívať život, skúšať omamné látky všetkých druhov a baviť sa neprestajne. No môže sa stať, že sa váš svet zrazu celý rozpadne, padnete do hlbokej diery a ste nútení svoj život radikálne meniť. Budete musieť riešiť problémy, o ktorých ste si nemysleli, že na vás v blízkej dobe čakajú. Mne veľmi pomohla moja mama v čase, keď som mal depresie a rozmýšľal som nad samovraždou. Naozaj som dlhý čas rozmýšľal nad ukončením svojho života.

Diagnostikovanie môjho ochorenia pre mňa znamenalo koniec štúdia a celý môj život strácal zmysel. A to až dovtedy, kým do môjho života vstúpil Aramis a projekt Lavaboom email. Práve Aramis a moja mama sú dôvodmi, prečo ešte stále dokážem existovať.

 

Hoci degeneratívny proces stále postupoval, začal som si znovu užívať život. Nadviazal som nové a oživil staré priateľstvá. Nechcel som totiž dožiť svoj život tak, ako môj otec. To po ňom som zdedil  spinocerebelárnu ataxiu, formu ataxie, pre ktorú neexistuje liečba. Môj otec umrel v lete 2013, potom ako 6 rokov bojoval s konečnou formou choroby. Nemal ešte ani 60 rokov.

Rok 2013 bol rokom, kedy to všetko začalo. Nebol to len rok, kedy zomrel môj otec, ale aj rok, kedy sa začalo rozoberať súkromie na internete po Snowdenových odhaleniach. Vtedy som si uvedomil, čo tu chýba a rozhodol sa založiť startup. Ide o startup, ktorého cieľom je spraviť z internetu bezpečnejšie miesto s právom na súkromie, miesto, kde nie je všetko nahrávané a archivované. Našťastie som našiel ľudí, ktorí, tak ako ja verili, že je potrebné dosiahnuť cieľ tohto startupu. Samozrejme ale bolo jasné, že sa nám to nepodarí dosiahnuť len tak.

Tak som teda spravil to, čo robia všetci founderi v podobných situáciách. Začal som hľadať spôsoby ako získať kapitál. Čoskoro som ale zistil, že investori sa boja investovať do môjho projektu. A hoci by „normálny“ founderi dostali na tento projekt státisíce dolárov od investorov, ja som s mojim degeneratívnym ochorením znamenal priveľký risk, keďže som nikomu nemohol zaručiť, že aj zajtra budem fit, tak ako dnes.

 

Nemohol som si nevšimnúť zmenu, ktorá sa v priebehu komunikácie udiala v prístupe investorov, s ktorým som sa bavil o svojom projekte. Spočiatku sa všetci o projekt zaujímali a nápad sa im páčil. Všetko sa ale skončilo na tom, že som hendikepovaný. Je to zvláštne, lebo, áno, žijeme v spoločnosti, ktorá by mala byť otvorená, v dobe, ktorá by mali byť odlišná a áno integrácia hendikepovaných ľudí je chválená a oceňovaná. Ale fakt, že mi neprestajne niekto pripomínal to, za ako málo stojím a že by som mal premýšľať o tom, čo bude s mojou spoločnosťou, keď už na tom budem naozaj zle, len preto že som ku*va hendikepovaný, je naozaj choré!   

Možno som mal rozhovory s investormi začať s objasnením, že moja choroba neovplyvní moje kognitívne funkcie. To znamená, že budem stále mať tú istú inteligenciu, zmysel pre humor  a budem rovnako hrdý, aj keď už nebudem schopný chodiť bez pomoci druhých a plynule rozprávať. Nie je to fér, že ma ľudia neberú vážne, len preto že nespĺňam fyzické štandardy. Nie je to fér, že sa na mňa ľudia pozerajú inak, len preto, že mám občas vtipnú chôdzu a mám problémy plynule hovoriť.

 

Dnes viem, že budovanie spoločnosti nie je o funderovi, alebo osobe vo vedení. Je to celé o zhromaždení tímu ľudí a to je to čo som urobil. Zhromaždil som tím, ktorý je schopný a odhodlaný spraviť z môjho nápadu realitu a z internetu bezpečnejšie miesto. A už to nie je len môj, ale náš projekt. A to je tá najväčšia výzva pre foundera, nájsť ľudí, ktorí budú vášmu nápadu rovnako oddaní ako vy a budú schopí prispieť k jeho realizácií tak isto ako vy.

Som podnikateľ s hendikepom, ale verím, že vždy budú existovať ľudia, ktorí budú podporovať naozaj dobré nápady, bez ohľadu na všetko ostatné. Ak ste takým človekom, môžete podporiť môj projekt na Indiegogo a pomôcť tak mne a môjmu tímu urobiť z internetu bezpečnejšie miesto.    

 

zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech