Ako hľadanie toho pravého CTO zabilo môj startup

  • Hľadanie správneho co-foundera je jedna z najsmrteľnejších vecí, s akou sa vo vašom startupe môžete stretnúť. Ako bývalý profesionálny tenista a človek s vášňou pre appky, som sa rozhodol tieto svoje dva svety spojiť a prišiel som s nápadom na aplikáciu, ktorá by sa dala v skratke opísať ako Groupon pre športové aktivity. Sedemnásť športových klubov začalo využívať náš produkt, ponuky spolupráce nám dali prístup k ďalším 300 klubom po celých Spojených štátoch a 200,000$ seed kapitálu sme mali vo vrecku pod jednou podmienkou...Musel som nájsť toho správneho CTO. Keďže som nevedel nájsť toho správneho co-foundera, chcel by som sa podeliť o moju skúsenosť dúfajúc, že vám to pomôže vyvarovať sa chybám, aké som urobil ja.
image_1417014582.png
  • Hľadanie správneho co-foundera je jedna z najsmrteľnejších vecí, s akou sa vo vašom startupe môžete stretnúť. Ako bývalý profesionálny tenista a človek s vášňou pre appky, som sa rozhodol tieto svoje dva svety spojiť a prišiel som s nápadom na aplikáciu, ktorá by sa dala v skratke opísať ako Groupon pre športové aktivity. Sedemnásť športových klubov začalo využívať náš produkt, ponuky spolupráce nám dali prístup k ďalším 300 klubom po celých Spojených štátoch a 200,000$ seed kapitálu sme mali vo vrecku pod jednou podmienkou...Musel som nájsť toho správneho CTO. Keďže som nevedel nájsť toho správneho co-foundera, chcel by som sa podeliť o moju skúsenosť dúfajúc, že vám to pomôže vyvarovať sa chybám, aké som urobil ja.

 

Nekvalifikovaní developeri pohoria

Svoju spoločnosť som začal so CTO ktorý, ako sa zdalo, nemal všetky potrebné schopnosti potrebné na vyvinutie skvelého produktu. No v tej dobe som si myslel, že fakt, že mi sadol typovo a bol ochotný učiť sa nové technológie bude cennejšie. Na svojich ramenách niesol ťarchu vývinu celej platformy, takže jeho kódovanie bolo veľmi nedbalé a nedokumentované. Mať zlý kód vám samozrejme nepomôže, ale pri správnej dokumentácii na ňom ľudia stále môžu stavať alebo ho zmeniť. Keď som mu navrhol že by sme si mali nájsť výpomoc, odporoval s tým, že by mu zabralo príliš veľa času kým by ho všetko naučil, tak si radšej všetko spraví sám. Veeeľká chyba. Software development je maratón, nie šprint, nemôže byť vytvorený jedným človekom alebo prinajmenšom sa ho nedá vytvárať kontinuálne ak jednáte s časovými obmedzeniami. Takýto developer po čase pohorí alebo stratí motiváciu pokračovať.

Záver:

Uistite sa, že váš CTO dokumentuje svoj kód. Bude to pre vás benefitom do budúcnosti. Noví developeri budú môcť na kód nadviazať, ale tiež v prípade že by sa váš co-founder na vás vykašlal, budete môcť kód dať inému developerovi, ktorý bude mať aspoň poňatia o tom, čo sa deje.

 

 

Raz kretén, navždy kretén

S mojím druhým CTO som pracoval 2 roky. Mal svoj vlastný startup, do ktorého som sa pridal s prísľubom, že dostanem malý equity share. Tak som pre neho pracoval vo dne v noci, obetoval som mu svoj čas a peniaze. Keď veci začali ísť zle, nemal problém ohroziť moju prácu a životnú situáciu pre jeho vlastné dobro a úspech jeho startupu. Kým všetko išlo dobre myslel som si, že náš vzťah je dobrý a z časti som chápal ak ľudia v zlých životných situáciách spravia zlé rozhodnutia. On sa mi ospravedlnil a tvrdil, že mi splatí svoj dlh pomocou v hocičom budem potrebovať. Tak som mu ponúkol pozíciu CTO a on súhlasil. Najprv som sa veľmi tešil pretože to bol jeden z najlepších developerov, akých poznám a taktiež bol starší tak som si myslel, že bude aj zodpovednejší. Po troch týždňoch vyvíjania prestal odpovedať na správy a e-maily a veci sa začali znovu kaziť. Nemal ani tú zdvorilosť, aby mi povedal že v práci nebude pokračovať a stále sme dúfali že s prácou ešte neskončil. No hádajte čo? Dal výpoveď skôr, ako som si myslel.

Záver:

Ľudia sa nemenia teda aspoň veľmi zriedkavo. Musíte sa dobre rozhodnúť, či niekomu dáte druhú šancu. Tak ako aj keď vás niekto podvedie vo vzťahu, je veľká pravdepodobnosť že sa to stane opäť. Ak vám niekto neodpovedá na správy a maily, môžem vám zaručiť že na 99% je váš vzťah s touto osobou na konci. Uistite sa, že akonáhle sa takéto niečo stane, budete tento problém danej osobe adresovať.

 

 

Majte sa v strehu pred developermi, ktorí nemajú obchodného ducha

Po týchto zlých skúsenostiach som začal hľadať iných developerov. Podarilo sa mi nájsť jedného schopného developera, ktorý sa zaujímal o môj projekt, pretože bol už unavený prácou pre finančnú spoločnosť, kde jeho práca kvôli firemnej kultúre nemala žiaden vplyv. A tak hľadal nové príležitosti, aj keď vlastne nikdy nevyvinul vlastný produkt. Dohodli sme sa na part-time práci, zatiaľ čo on stále pracoval pre finančnú spoločnosť. Každý krát keď som sa ho pýtal, či má niečo hotové, prišiel s inou výhovorkou ako napríklad „mal som stresujúci deň v práci, priateľka je nahnevaná, lebo jej nevenujem dostatok pozornosti a cez víkend sa musím venovať svojej rodine“. Chcel dať výpoveď v jeho pôvodnej práci, tak som si myslel, že potom sa konečne nakopne. Dávalo to zmysel a sám mi to tvrdil, tak som mu to uveril. Chyba! Mal som vedieť, že nemá obchodného ducha a jednoducho hľadal iba zamestnanie. Po dvoch mesiacoch hýbania sa hore dole sme sa rozdelili bez toho, aby dal oficiálne výpoveď.

Záver:

Hľadajte developerov, ktorí sa už aspoň raz snažili vyvinúť a predať svoj produkt. Ak nič také nemajú vo svojom portfóliu, budú pravdepodobne typickými zamestnancami a nie podnikateľmi, čo znamená že si netrúfajú riskovať. Ak im niekto dá ponuku na prácu, v ktorej zarobia viac, okamžite sa k vám otočia chrbtom.

 

 

Developeri bez konkrétneho záväzku

Po tomto všetkom som začal kontaktovať ľudí, ktorí už majú skúsenosti so startupmi. Našiel som jednu veľmi dobrú developerku, ktorá mala záujem s nami pracovať, ale jej požiadavky boli precenené. Ale aj tak sme sa dokázali dohodnúť na podmienkach, no po dvoch týždňoch dostala ponuku pracovať pre veľkú spoločnosť s vysokým pracovným ohodnotením. Našu spoluprácu sme ukončili, ale aspoň mi to povedala hneď priamo a do dnešného dňa sme kamaráti.

Záver:

Zhodnoťte ich ochotu riskovať. Aj nákupný košík vyžaduje investíciu nejakých peňazí, tak prečo by technologický startup nemal? Spýtajte sa ich, či sú ochotní investovať peniaze a sledujte ich reakciu. Ak vám odpovedia, že sú ochotní investovať svoj čas, to je pre vás červená zástava. Mali by byť minimálne ochotní hľadať potenciálnych investorov v rodinných kruhoch alebo skúsiť si peniaze požičať. Toto je záväzok. Koniec koncov, developeri dostávajú nadpriemerné platy tak ak nemajú nejaké peniaze odložené bokom, pravdepodobne nebudú príliš dobrý v manažovaní financií. Ak sa im nepodarí priniesť do projektu kapitál, stále je tu šanca že ich najmä veľká spoločnosť. Ak sú do projektu ochotní investovať značnú sumu, budú menej prívetiví odísť pre inú pracovnú príležitosť.

Po kontaktovaní mnohých developerov priamo, skúšaní rôznych inzerátov a po zháňaní odporučení, som stále nevedel nájsť tú jednu osobu, ktorá bude spĺňať moje kritériá a bude sa chcieť ku mne pridať. Aj napriek očakávanému seed kapitálu, nikto sa nechcel zaviazať. Našťastie sa mi vďaka mojím skúsenostiam podarilo získať prácu v skvelej spoločnosti STRV, kde pracujem ako account manager.Ak chcete zlepšiť váš product development a máte záujem o niekoho, so skúsenosťami v oblasti startupov, kontaktuje ma na jay@strv.com.

P.S.: Život je plný mnohých možností a okolností, ktoré sa môžu pre každého z nás vyvinúť odlišne. Tento článok som napísal, aby som vám ukázal čo sa stalo mne a aby som vám pomohol nájsť záchytné body. Toto nemá slúžiť ako príručka pre hľadanie co-foundera.

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá