Ako koronavírus zmenil slovenskú módnu e-commerce a nákupné správanie Slovákov?

  • Slováci nakupovali aj v karanténe, 20 % z nich dokonca minulo viac peňazí než normálne
  • Aj tieto zistenia vyplývajú zo zhrnutia koronavírusových mesiacov marec a apríl v špeciálnej edícii prieskumu Fashion (Re)search
  • Ten má na svedomí módny vyhľadávač GLAMI, ktorý bol zameraný na to, ako príchod COVID-19 zvládla slovenská módna e-commerce a slovenskí užívatelia internetu
GLAMI
  • Slováci nakupovali aj v karanténe, 20 % z nich dokonca minulo viac peňazí než normálne
  • Aj tieto zistenia vyplývajú zo zhrnutia koronavírusových mesiacov marec a apríl v špeciálnej edícii prieskumu Fashion (Re)search
  • Ten má na svedomí módny vyhľadávač GLAMI, ktorý bol zameraný na to, ako príchod COVID-19 zvládla slovenská módna e-commerce a slovenskí užívatelia internetu

Pokles v GMV* dosiahol v týždni zavedenia núdzového stavu až -25 %, 80 % e-shopov zaznamenalo pokles predajov a 11 % čelilo problémom s prerušením dodávateľského reťazca. Zvýšený dopyt po lacnejších produktoch zaznamenalo 27 % e-shopov. Najsilnejšou kategóriou marca 2020 sa stali šatky a šály, zatiaľ čo najsilnejšou kategóriou apríla už boli sezónne kúsky (šaty, topy, detské oblečenie).

S nástupom karantény sa menilo aj nákupné správanie zákazníkov

Z reportu vyplýva, že najviac oslabený týždeň bol od 9. do 16. marca. V priebehu tohto týždňa posilnila iba jedna kategória produktov a tou boli šatky a šály (+15 %), ostatné kategórie sa prepadli až o 52 %.

Odo dňa, kedy bol vyhlásený zákaz pohybu, sa čísla pomaly začali vracať na svoje pôvodné hodnoty, niektoré kategórie dokonca vyleteli smerom hore, medzi nimi napríklad oblečenie pre deti a bábätká (+47 %). Taktiež oblečenie, ktoré si ľudia kupovali na doma, konkrétne legíny a tepláky (+14 %), športové oblečenie (+23 %), objavili sa tam aj tenisky (+15 %).

zdroj: GLAMI

 

S nástupom karantény sa menilo aj nákupné správanie zákazníkov. Najväčší dôraz ľudia kládli na peniaze a bezpečie. Všeobecne sa zvýšil dopyt po lacnejších/zlacnených produktoch. Doba doručenia zaujímala 35 % zákazníkov, 9 % sa dopytovalo na bezpečnosť doručenia zásielok. 

Zníženie návštevnosti deklaruje 43 % e-shopov s módou na Slovensku, 29 % e-shopov zároveň zaznamenalo zvýšenú interakciu užívateľov s ich obsahom na sociálnych sieťach. V reakcii na koronavírusovú situáciu e-shopy znižovali budgety, pozastavovali spolupráce s externými agentúrami a freelancermi, znižovali platy a niektoré z nich aj prepúšťali.

Koronavírus nie je hrozbou pre online módu a po počiatočnom poklese predaja sa očakáva rapídny nárast

Naopak 9 % e-shopov zaznamenalo nárast v návštevnosti a 6 % zaznamenalo zmeny vo výkonnostných kategóriách. Obdobie koronavírusu malo veľký vplyv na viac ako jednu tretinu e-shopov, no vnímajú ho aj ako príležitosť prispôsobiť stratégiu a skúsiť niečo nové. Až 18 % opýtaných e-shopov si dokonca myslí, že koronavírus nie je hrozbou pre online módu a po počiatočnom poklese očakáva rapídny nárast, ktorý vyváži straty.

zdroj: GLAMI

Toto tvrdenie sa neskôr potvrdilo, keď v druhej polovici apríla nastúpil nárast, ktorý nielen vyrovnal straty z predchádzajúceho obdodbia, ale dokonca priniesol e-shopom zisk navyše. Ľudia nakupovali hlavne základné sezónne kúsky – tenisky, šaty, tričká, tielka, spodnú bielizeň, ale aj oblečenie pre deti a topánky na šport.

Záujmu Slovákov sa teší aj udržateľná móda

Hlavným dôvodom nákupu Slovákov bolo urobiť radosť sebe alebo niekomu blízkemu (35 %), prípadne potreba nového kúsku, ktorý sa im v aktuálnej situácii zišiel (oblečenie na doma, obuv na domáce cvičenie, detské veci). Až 17 % deklarovalo, že sa ich nákupné zvyky vôbec nezmenili ani počas koronavírusu. Ľudia mysleli nielen na seba, ale aj na podporu lokálnych obchodov a dizajnérov, ktoré podporilo až 13 % opýtaných.

zdroj: GLAMI

Šály a šatky neboli jediným trhákom mesiaca marec. Úplným víťazom vyhľadávania sa stali rúška. Vzhľadom k tomu, že nepatria k práve vyhľadávaným produktom, nárast ich vyhľadávania o 4 250 % môžeme označiť za priamo raketový. Športové tenisky sa držia popredných miest vyhľadávania aj počas pandémie a počet objednávok dokonca stúpol o 65 %.

Muži sa špeciálne zaujímali o model Nike Jankovski, ktorého vyhľadávanie stúplo o 575 %.  Záujem ľudí o cvičenie doma potvrdzuje marcové zvýšenie objednávok športových kúskov o takmer polovicu, najviac ľudí zaujala značka Puma, ktorej vyhľadávanie stúplo o 156 %. Z našich dát takisto vieme, že rodičia potrebné nákupy oblečenia pre deti neodkladali na neskôr, ale práve naopak využili online nákupy.

Objednávky produktov pre deti a bábätká stúpli o takmer 60 % oproti predchádzajúcemu obdobiu. Nárast pokračoval aj v nasledujúcom mesiaci. Po prvotnom rapídnom náraste vyhľadávania rúšok nastal v apríli pokles a ľudia skôr vyhľadávali produkty, ktoré sú spojené s nadchádzajúcou zmenou ročného obdobia.

zdroj: GLAMI

Napriek finančnej neistote, ktorú priniesla náhla pandémia, sa 69 % opýtaných Slovákov naďalej zaujíma o udržateľnú módu, pričom až 79 % z nich je dokonca ochotných si za ňu priplatiť. 

Ďalšie konkrétne dáta a kompletný report nájdete na Fashion Re(search) Covid-19 report. Projekt Fashion (Re)search je dlhodobý výskumný projekt vyhľadávača módy GLAMI o stave slovenskej módnej e-commerce, založený na kontinuálnom zbere dát od slovenských užívateľov internetu.

Špeciálny Covid-19 report je založený na interných dátach GLAMI.sk, sledujúcich obdobie od 1.3. do 30.4. 2020. Všetky ostatné dáta pochádzajú z dotazníkového prieskumu medzi 35 slovenskými e-shopmi s módou, ktorý prebiehal v termíne od 2.4. do 12. 4. 2020, ako aj z dotazníkového prieskumu s viac než 5000 užívateľmi slovenského internetu, ktorý prebehol od 1.5. do 10.5. 2020.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech