Ako prví získali ocenenie StartupAwards na Slovensku. Potvrdili pozíciu lídra aj v tvrdej konkurencii?

  • Pozreli sme sa na slovenské nádejné firmy, ktoré vyhrali prestížnu StartupAwards 2014
  • Komu sa darí v súčasnosti najlepšie?
archív Startitup/archív Staffino
  • Pozreli sme sa na slovenské nádejné firmy, ktoré vyhrali prestížnu StartupAwards 2014
  • Komu sa darí v súčasnosti najlepšie?

Pred 5 rokmi sa udeľovali prvé ocenenia StartupAwards na Slovensku, v kategóriách Digital, Art & Design, Science a Society. Podľa niektorých štatistík až 90 percent startupov zlyhá. Ako sú však na tom vtedajší víťazi teraz?

Staffino sa stalo víťazom kategórie digital a potvrdzuje svoje kvality

V kategórii digital zvíťazila v roku 2014 firma Staffino, ktorá sa zameriava na hodnotenie reštaurácií, hotelov, fitness centier a ďalších prevádzok. Získali tu aj špeciálnu cenu a dostali investíciu v hodnote 25-tisíc eur, aby mohli vstúpiť na americký trh. Od roku 2014 spoločnosť navyšuje tržby a zvyšuje zisk, čo je z pohľadu investorov dobrá správa.

V roku 2018 navýšila spoločnosť podľa Finstatu tržby o viac ako 155-tisíc eur a prvýkrát sa dostala do zisku, ktorý predstavoval za rok 2018 viac ako 4-tisíc eur. Pre porovnanie, firma Staffino hospodárila v roku 2015 s tržbami 54-tisíc eur a vykázala stratu takmer 156-tisíc.

Kapitálové fondy podľa Finstatu predstavujú viac ako 703-tisíc eur. Podiel v spoločnosti (19 percent) má aj slovenská Neulogy, ktorá investovala viac ako 5 500 eur. Najväčší podiel má Tomáš Rosputinský, ktorý je súčasne aj konateľom spoločnosti.

Staffino získalo prednedávnom globálneho klienta Jysk. „Posúvame cieľ ďalej, do konca roka chceme mať druhého globálneho klienta,“ povedal pre Startitup T. Rosputinský. Ďalej dodáva, že jeden z najväčších úspechov firmy je fakt, že tím ľudí v Staffino verí produktu ešte viac ako na začiatku.

First STAFFINO global meeting. 2 nights, 3 days, 7 countries, 44 wonderful people.

Gepostet von Staffino am Donnerstag, 16. November 2017

Podzemné zásobníky tepla uspeli v kategórii „Science“ a sú stále ziskové

Druhú kategóriu s názvom „Science“ vyhralo Výskumné centrum zo Žilinskej univerzity, ktoré ukladá teplo do podzemných zásobníkov a cez zimu sa ich snaží využiť. Neskôr si projekt dal názov Etop alternative energy. Dnes sa firma zameriava aj na predaj zariadení, ktoré získavajú obnoviteľnú energiu. Za rok 2018 mala spoločnosť tržby 1,4 milióna a vykázala zisk viac ako 20-tisíc eur. Spoločnosť podľa informácii Startitup stále spolupracuje so Žilinskou univerzitou.

Svetelný dizajn od Fosali

Kategóriu „Art & Design“ vyhrala slovenská spoločnosť Fosali a.s., ktorá sa zaoberá predajom osvetlenia z optických vlákien. Firma od roku 2015 zlepšila svoje hospodárenie a za rok 2018 vyprodukovala zisk takmer 4000 eur s tržbami cez 101-tisíc.

„Firma napreduje veľmi pekne a stabilne. Každoročne dvíhame obraty a množstvo zákazníkov sa zvyšuje. K nášmu kľúčovému trhu, ktorým je zahraničie, pribúda množstvo slovenských klientov, dokonca aj takých, čo žijú v zahraničí. Toto si veľmi vážim, keď vidím, ako s radosťou nás slovenskí klienti hodnotia, že nielen dobré veci sú tam vonku,“ priblížila pre Startitup riaditeľka obchodu Marianna Slivková. Firma ďalej plánuje otvoriť showroom v Londýne, Moskve a v Dubaji.

SPECTRA crystal chandelierTimeless design of this spectacular luminaire ideal for spacious interiors, staircases as…

Gepostet von FOSALI am Freitag, 23. August 2019

Prepad víťaza kategórie „Society“

Víťaz kategórie „Society“, spoločnosť CropTech, sa zatiaľ nemôže pochváliť úspešným príbehom. Firma sa zameriava na inovatívne riešenia pre pestovateľov, ale za rok 2018 mala podľa Finstatu tržby len 416 eur a vyprodukovala stratu viac ako 23-tisíc eur.

V roku 2016 však mala dobre našliapnuté, kedy znížila svoju stratu z predchádzajúceho roka o takmer 100-tisíc a navýšila tržby o 80-tisíc. Hoci sa zdalo, že spoločnosti sa začne dariť, nestalo sa tak a spoločnosť dnes opäť hľadá investora.

Zameriavame sa viac na B2B firmy a na spoločnosti, ktoré pestujú konope tam, kde je to legálne. Pôvodná investícia 250-tisíc eur nestačila na pokrytie všetkých nákladov, hľadáme aj nových investorov a komunikujeme s akcelerátorom Perry Talents,“ vysvetlil situáciu súčasný CEO firmy Marian Dandul.

vertical hydroponic system to provide always fresh herbs.

Gepostet von CropTech. Smart Automation Systems am Freitag, 9. September 2016

Miláčik publika Ecocapsula je v strate

Cenu publika získala slovenská spoločnosť Ecocapsule, ktorú založil Tomáš Žáček. Tá vytvorila inteligentný a vysoko ekologický priestor, v ktorom sa dá žiť bez enviromentálnej stopy. Spoločnosť hospodárila v roku 2018 s tržbami 19-tisíc eur a vykázala stratu viac ako 400-tisíc eur.

„Vznik straty súvisí s viacerými dôvodmi: veľkými investíciami do vývoja, presunom montáže do vlastných kapacít a zariaďovaním kompletizačnej výrobnej dieľne. Najväčšou výzvou najbližších rokoch bude v určite rast firmy na globálnej úrovni, ako aj plánované rozšírenie nášho portfólia o nové produkty a služby,“ povedal pre Startitup Matej Gyarfáš z projektu Ecopacapsula.

Z prvého ročníka víťazov StartupAwards v roku 2014 sa tak najlepšie darí spoločnosti Staffino, ktorá napreduje najrýchlejšie a najmenej sa darilo spoločnosti CropTek. Nabudúce sa pozrieme na víťazov z roku 2015 a ich progres v súčasnosti.

We are starting a completely new rental project! We will be launching rental Ecocapsules set in beautiful locations all…

Gepostet von Ecocapsule am Freitag, 23. August 2019

Zdroj: Finstat, Forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech