Ako rýchlo vznikla, tak aj skončila. Superliga mala klubom priniesť stovky miliónov eur, vyvolala však hnev fanúšikov

  • Len za účasť v tejto lige mali tímy dostať viac než dvojnásobok oproti tomu, čo dostáva víťaz Ligy Majstrov
  • Robili to skutočne pre záchranu futbalu alebo pre peniaze?
Superliga
European Super League a Facebook/ FC Chelsea CZ/SK
  • Len za účasť v tejto lige mali tímy dostať viac než dvojnásobok oproti tomu, čo dostáva víťaz Ligy Majstrov
  • Robili to skutočne pre záchranu futbalu alebo pre peniaze?

Korona tvrdo zasiahla aj šport. Mnohé podujatia sa rušili a tie šťastnejšie, čo sa uskutočnili/ odohrali, tak zväčša pred prázdnymi štadiónmi. „Real Madrid prišiel pre pandémiu o vyše 100 miliónov eur na príjmoch. Pracuje s rozpočtom 617 miliónov eur, čo je približne o 300 miliónov menej, než by mal k dispozícii bez pandémie,“ informovala agentúra AP.

12 elitných futbalových klubov Európy našlo riešenie, ako by mohli straty z posledných mesiacov dobehnúť, dokonca vykompenzovať straty, ktoré ich podľa predstaviteľov niektorých veľkoklubov, čakajú aj v nasledujúcich rokoch.

Tým riešením má byť  Európska Superliga, kde budú proti sebe hrať len tí najlepší z najlepších, jednoducho najsilnejšie a najbohatšie kluby starého kontinentu. Zakladatelia tohto nápadu si sľubovali vysokú sledovanosť (vyššiu než bude mať Liga majstrov) a tým aj obrovské peniaze – pre každý zo zúčastnených tímov niekoľko stoviek miliónov eur.

Svoju účasť v tejto Superlige ohlásilo 6 špičkových tímov z Anglicka (Chelsea, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal a Tottenham), 3 tímy zo Španielska (Real Madrid, Barcelona, Athletico Madrid) a 3 tímy z Talianska (Inter Miláno, AC Miláno a Juventus Turín). Niektoré elitné kluby, ako napríklad minuloroční finalisti Ligy majstrov – Bayern Mníchov a Paríž Saint-Germain, Superligu odmietli.

⚽️💥 Fussball-Beben zum Wochenstart: Noch am Abend zuvor drohte die Uefa mit drastischen Sanktionen – vergeblich. 12…

Uverejnil používateľ Blick Sport Nedeľa 18. apríla 2021

Okamžite po ohlásení tejto súťaže sa zdvihla vlna búrlivých diskusií a otázok, napríklad či má potom vôbec zmysel hrať tradičnú Ligu majstrov. Znepokojenie začali vyjadrovať fanúšikovia i organizácia UEFA, ktorá sa cítila veľkoklubmi zradená. „Je to pľuvanec do tváre všetkých fanúšikov futbalu. Ide o sebecký návrh poháňaný chamtivosťou,“ vyjadril sa pred novinármi prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Budú tam lietať stovky miliónov. UEFA ich môže žalovať za nedodržanie podmienok. Zaviazali sa, že budú spolupracovať na Lige majstrov. Teraz oznamujú, že nie, tým deklasujú celý produkt,“ vysvetľoval pre iSport.cz znepokojenie predstaviteľov UEFA generálny sekretár Futbalovej asociácie Českej republiky Jan Pauly. Prezidenta Juventusu Turín Andrea Agnelliho označil za „totálneho zradcu,“ ktorý sa tváril, že proti Superlige bojuje, no pritom na jej vzniku pracoval.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Juventus (@juventus)

300 miliónov eur len za účasť

Aby sme zmýšľanie zakladateľov Superligy lepšie pochopili, musíme sa pozrieť aj na tradičnú Ligu majstrov, ktorá pred pár dňami oficiálne ohlásila isté zmeny – zhruba v rovnakom čase sa objavili aj prvé správy o založení novej Superligy.

Od roku 2024 má byť v Lige majstrov viac klubov – 36 namiesto 32 – a už v základných častiach sa odohrá oveľa viac zápasov než je tomu dnes. „Každé mužstvo odohrá v základnej skupine až desať stretnutí,“ informoval o zmenách sport.aktuality.sk. V súčasnej Lige majstrov sa vždy na začiatku vytvorí 8 skupín, v každej sú 4 tímy – teda každý tím odohrá v základnej časti (s každým súperom sa hrá doma i vonku, 2×3) šesť zápasov. Po novom by malo byť skupín 6 a v každej až 6 tímov, 2×5 sa rovná 10 zápasov pre každého.

Niektorým ale viac tímov a viac zápasov pripadá zbytočných, priam diváka odpudzujúcich. „Znižuje sa publikum, ubúda práv a niečo bolo teda nutné urobiť. Všetci sme na dne. Mladí ľudia sa už o futbal nezaujímajú. Prečo nie? Pretože existuje veľa nekvalitných hier a nezaujíma ich to. O Ligu majstrov bude čoraz menší záujem… Nový formát, ktorý má začať v roku 2024, je absurdný. V roku 2024 budeme všetci mŕtvi,“ povedal pred novinármi riaditeľ Realu Madrid a zástanca Superligy Florentino Pérez, citoval ho aj fotbalportal.cz.

Myslím si, že európski giganti mali obhájiteľný úmysel. Počas pandémie prišli o stovky miliónov eur a Super liga by bola alternatívou, ako straty vykompenzovať. Novú ligu ohlásilo dvanásť špičkových klubov len pár hodín pred tým, ako sme spoznali zreformovaný formát Ligy majstrov. Do istej miery je názor Florentina Péreza, že mnoho zápasov v Lige majstrov nie je tak atraktívnych ako v minulosti, správny,“ hovorí pre Startitup.sk športový redaktor RTVS Tomáš Kotlárik.

Predstav si, že ak klub vyhrá Ligu majstrov, celkovo by zarobil približne 130 miliónov eur. Len za účasť v Super lige by dostal každý klub hneď 300 miliónov, a to nevieme ešte vyčísliť cenu televíznych práv. Podľa SkySports podpísali kluby dohodu o fungovaní Superligy na 23 rokov, takže by to bola šialená zlatá baňa,“ vysvetľuje ďalej Kotlárik.

Hlavne ako fanúšik však myšlienke Superligy nadšený nie je a fandí tradičnej Lige majstrov, kde sa aj menej známe tímy a hráči môžu stretnúť s najväčšími superhviezdami, aj o takýchto príbehoch je podľa neho futbal.

zdroj: Facebook/ Tomáš Kotlárik RTVS

Úspešný tlak UEFA, hráčov, fanúšikov, dokonca vlád jednotlivých krajín

Predstavitelia UEFA neostali len pri ostrých vyjadreniach o zrade a chamtivosti. Varovali, že hráči, ktorí sa zúčastnia Superligy, sa nebudú môcť zúčastniť iných futbalových podujatí, vrátane tých reprezentačných – teda majstrovstiev sveta či majstrovstiev Európy.

Nadšenie z novej „elitárskej súťaže“ veľkoklubov nemali ani niektorí hráči či tréneri veľkolubov, ktorí mali v Superlige hrať. „Môj názor sa nezmenil. Ani ľuďom sa to nepáči… Nepodieľali sme sa na tom, ja ani hráči. Vôbec sme o tom nevedeli,“ vyjadril sa napríklad tréner Liverpoolu Jürgen Klopp. Z Tottenhamu dokonca prišli čerstvé správy, že tam končí legendárny tréner José Mourinho. Podľa neoficiálnych informácii a zákulisných správ má byť jedným z dôvodov aj Mourinhov nesúhlas so vstupom do Superligy, oficiálne správy však zatiaľ tento dôvod nespomínajú.

zdroj: TASR/ AP/ Peter Powell

Azda najväčšie znepokojenie a nesúhlas vyjadrili fanúšikovia. Sociálne siete zaplavili vlny príspevkov a komentárov ohľadom Superligy. Fanúšikovia Chelsea dokonca žiadajú odstúpenie manažérov klubu. Demonštrovalo sa aj priamo pred štadiónmi. Naopak na stránkach klubov, ktoré Superligu odmietli, ako napríklad Paríž Saint-German, Bayern Mníchov či Borussia Dortmund, sa oslavovalo: „Som rád, že aspoň niekto má rozum,“ píše fanúšik Barcelony na fan-stráne Borussie. Hoci sa našli aj príspevky futbalových nadšencov, ktoré sa Superlige tešili už len z dôvodu, že niekto „skorumpovanej UEFE“ odkázal, že sa to dá aj bez nej.

🚨 Chelsea Supporters’ Trust (nezisková a nezávislá organizace fanoušků Chelsea FC z celého světa) požaduje odstoupení…

Posted by FC Chelsea CZ/SK (aktuální informace) on Wednesday, April 21, 2021

zdroj: Facebook/ Liverpool FC - CZ/SK

Aby toho nebolo málo, vyjadrili sa, či dokonca chystali zakročiť, aj predstavitelia jednotlivých vlád štátov, Španielska a Veľkej Británie. „Premiér Johnson spraví všetko, aby Superlige vystavil červenú kartu… Britská vláda už v pondelok avizovala, že zváži kroky, ktoré zabránia vstupu anglických klubov do novej súťaže. Poplach vyhlásili aj zvyšní účastníci Premier League, ktorí na utorok zvolali núdzové stretnutie bez prítomnosti takzvanej veľkej šestky,“ písal na Slovensku sport.aktuality.sk.

Zdá sa, že tlak z viacerých strán bol úspešný. V utorok médiá obleteli informácie, že všetkých 6 anglických klubov Superligu opúšťa. „Manchester City bol prvým klubom, ktorý vystúpil po tom, čo Chelsea dala najavo svoj úmysel pripraviť dokumentáciu pre stiahnutie. Nasledovali ostatní štyri – Arsenal, Liverpool, Manchester United a Tottenham,“ píše BBC.

Následné zbohom Superlige dali aj Athletico Madrid zo Španielska a oba milánske veľkokluby (Inter Miláno a AC Miláno) z Talianska. Krátko na to šéf Juventusu Andrea Agnelli oznámil agentúre Reuters, že Superliga po odchode anglických klubov nevznikne. Napriek zrušeniu a rozpadu Superligy skôr, než vôbec začala, UEFA avizovala, že okrem hanby čaká tieto super-tímy trest, ktorý sa dozvedia v najbližšom období. 

 

Zdroje: Facebook: oficiálne stránky fanúšikov futbalových klubov , Sport.aktuality.sk, Fotbalportal.cz, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech