Ako sa robia slúchadlá Beats by Dre?

  • Je takmer nemožné cestovať vlakom, letieť v lietadle či len tak kráčať ulicou bez toho, aby sme niekde zbadali ikonické “b“ logo. Beats sú naozaj efektívne v propagovaní svojich slúchadiel a momentálne sa tešia statočne veľkému priestoru na trhu. Ale sú s cenou $199 niečím viac, ako len pastvou pre oči?
image_1435075249.jpeg
  • Je takmer nemožné cestovať vlakom, letieť v lietadle či len tak kráčať ulicou bez toho, aby sme niekde zbadali ikonické “b“ logo. Beats sú naozaj efektívne v propagovaní svojich slúchadiel a momentálne sa tešia statočne veľkému priestoru na trhu. Ale sú s cenou $199 niečím viac, ako len pastvou pre oči?

 

Od produktu, ktorý sa vyrába v počte miliónoch kusov sa očakáva mnoho optimalizácií: väčšinou používajú lepidlo a cvoky namiesto skrutiek (čo si vyžaduje veľké množstvo ľudskej manipulácie) a takmer každá súčiastka je vyrobená z vstrekovaného plastu (čo je takmer zadarmo, ak sa robí vo veľkom objeme). 

Vždy, keď sa pozriem do vnútra týchto slúchadiel natrafím na nové riešenia, ktoré ma prekvapia. Tu je niečo, čo som zistil:

 

 

Použitie kovových komponentov na zväčšenie hmotnosti

Jedinou možnosťou ako docieliť väčšiu hmotnosť je jednoducho vyrobiť niektoré komponenty z kovu. U týchto slúchadiel však až 30% hmotnosti pochádza zo štyroch malých kovových častí, ktorých jediný účel je zvýšiť hmotnosť, nič viac.

 

Dve väčšie časti sú odliate zo zinku. V porovnaní so vstrekovaným tvárnením je to drahší spôsob a potrebné nástroje stoja viac pričom nevydržia tak dlho.

Brilantným riešením je fakt, že tieto dve súčiastky nie sú zrkadlovým obrazom, sú úplne totožné. To znamená, že na ich výrobu stačí jedna verzia potrebných nástrojov, nie dve čo samozrejme šetrí náklady. Tak isto to uľahčuje poskladanie slúchadiel pretože je tam menej unikátnych častí.

 

 

Komplexný dizajn odlievacej formy držiaka slúchadiel

Táto časť je pravdepodobne cenovo najnáročnejšia v rámci celých slúchadiel, pretože si vyžaduje viacero vačiek na jej vybratie z formy. Vačky umožňujú častiam formy pohybovať sa kolmo k deliacej čiare odlievania. Tieto samostatné časti sa musia spojiť dokonale, inak by nebol zaručený správny výsledok. Je ľahké vidieť, ktorým smerom sa tieto polovice museli posúvať (na obrázku sú označené miesta krúžkami, šípky ukazujú miesto vstrekovania)

 

Minimálne využitie skrutiek

Skrutky sú síce lacné, ale ich montáž je prácna a preto je takmer každá časť slúchadiel spojená nejakým klipom alebo lepidlom.

 

 

 

Takže, zlepšujú vôbec Beats by Dre basy? Na základe rozobratia produktu sa to nedá definitívne povedať, ale generické časti ma skôr vedú k tomu, že je to nepravdepodobné. Bol som dojatý, avšak len z niekoľkých málo častí….

Vôbec nie je ľahké ísť spätne po krokoch inžinierov a odhadovať jednotlivé súčiastky, ale v najlepšom mienení uvádzam kategorické rozdelenie. Ide o plastové, kovové a elektronické časti.

Podľa môjho odhadu je výrobná cena súčiastok bez práce a logistiky $ 16,89 – a aj napriek tomu sú Beats schopné predávať sa za $199 +. Toto je sila značky. Dr. Dre a Jimmy Iovine využili svoj profesionálny background a elegantný dizajn na vytvorenie pozoruhodnej značky, ktorá sa stala základom hudobnej pop kultúry.

 

Je jasné, že existuje nespočetné množstvo produktov, ktorých výrobná cena sa s tou predajnou nestretne ani z ďaleka, no je to o umení každej značky, využiť svoj potenciál a o uvážení každého jednotlivca, či je ochotný utratiť očividne prémiovú cenu.

 

 

Zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech