Ako trafiť so startupom do čierneho?

  • Nebudeme si klamať – snáď každý podnikateľ má nejaké vlastné rulezz podľa ktorých sa snaží viesť si svoju spoločnosť. No nie je na škodu zisťovať, čo si myslia a tak sa aspoň inšpirovať pri vašom startupe. Veď rady od úspešných ľudí sa zídu vždy.
image_1419784557.jpeg
  • Nebudeme si klamať – snáď každý podnikateľ má nejaké vlastné rulezz podľa ktorých sa snaží viesť si svoju spoločnosť. No nie je na škodu zisťovať, čo si myslia a tak sa aspoň inšpirovať pri vašom startupe. Veď rady od úspešných ľudí sa zídu vždy.

Úspešný podnikateľ, miliardár Mark Cuban predstavuje svojich 12 rád, ktoré sú podľa neho kľúčové pri vašom rozbiehajúcom sa projekte. Čítajte a dozviete sa, ako zveľadiť svoje imanie!

 

1. Nezakladajte spoločnosť, ak to nie je vaša ozajstná posadnutosť a niečo, čo skutočne milujete.

2. Ak máte plán B, potom to už nie je posadnutosť.

3. Najmite si ľudí, o ktorých si myslíte, že budú milovať prácu vo vašom startupe.

4. Predaj všetko vylieči – naplánujte, ako môže váš startup zarobiť peniaze a ako budete predaj realizovať.

5. Spoznajte svoje kľúčové kompetencie a zamerajte sa na to, aby ste v nich boli skvelí. Zaplaťte ľudí vo vašich kľúčových oblastiach startupu. Získajte tých najlepších. V oblasti mimo tej kľúčovej najmite ľudí, ktorí sa sem hodia no nie je také náročné ich zaplatiť.

6. Automat na espresso? Robíte si srandu? Káva je pre lúzrov. Sóda je zdarma a k dispozícii je 24 hodín denne. Ak vaši ľudia majú radi svoju prácu, nájdu si cestu ako využiť toľko, aby spravili, čo treba.

 

 

7. Žiadne uzavreté kancelárie. Open office zabezpečí, aby boli všetci na jednej vlne a udržali si energiu. Ak zamestnanec stojí o súkromie, ukážte mu, ako funguje kľúčik na WC. Na startupe neexistujú žiadne tajnosti. Mojím najväčším strachom bolo to, že najmem niekoho, kto chce vystavať impérium. Ak chce dotyčný lietať prvou triedou a priniesť si osobnú asistentku – utekajte. Takýto ľudia znečistia vašu firmu.

8. Ak hovoríme o technológiách – robte to, s čím robiť viete. To je ten najlacnejší spôsob. Ak sa viac vyznáte v Apple, využívajte ho. Ak ste lepší vo Viste, spýtajte sa sami seba prečo. A potom ju využite. Je to startup a máte iba pár zamestnancov, nechajte teda ľudí, aby využívali to, v čom sa vyznajú.

 

9. Udržujte jasnú komunikáciu. Ak máte manažérov, ktorí sa zodpovedajú manažérom, ktorí sa zodpovedajú… – nepodarí sa vám to. Akonáhle spustíte startup a máte tento typ hierarchie, tvoríte skôr politiku.

10. Nikdy nekupujte swagy. Istá známka zlyhania startupu je i v tom, ak mi niekto pošle polo-tričko s vyšívaným logom. Ak ste na turné či na show s vaším startupom – potom si to bez problémov noste a kupujte to i vašim zamestnancom. No nemyslite si, že ľudia budú len tak nosiť vaše ologované tričko, keď nie ste v dohľade. Investujete tak zlým smerom.

 

11. Nenajímajte si PR firmu. Tí píšu zvyčajne ľuďom i spoločnostiam, ktoré sú všeobecne známe. Vy však majte oči na stopkách a ak začujete informácie o čomkoľvek, čo sa týka i vášho startupu, zistite si email a napíšte im osobnú  správu s predstavením vašej spoločnosti. Je lepšie dostať správu priamo od šéfa ako od PR agentúry.

12. Spravte prácu zábavou pre zamestnancov. Udržte správny pulz a život vo firme a motivujte ľudí odmenami. Okrem finančných však napríklad v mojej spoločnosti robíme aj slušné párty a máme vlastný drink Kamikadze. Predajcovia skrátka milujú dobré večierky!

 

Zdroj: enterpreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech