Aktivisti prekryli fontánu na Hodžovom námestí, chcú upozorniť na klimatickú krízu

  • Aktivisti zo združenia Extinction Rebellion Slovakia zakryli fontánu červenou látkou
  • Chcú tým poukázať na závažnosť globálneho otepľovania
  • Požiare na Sibíri emitujú toľko CO2 ako 36 miliónov áut
Extinction Rebellion Slovakia
archív Extinction Rebellion Slovakia
  • Aktivisti zo združenia Extinction Rebellion Slovakia zakryli fontánu červenou látkou
  • Chcú tým poukázať na závažnosť globálneho otepľovania
  • Požiare na Sibíri emitujú toľko CO2 ako 36 miliónov áut

Obrovská enviromentálna kríza sužuje celý svet, milióny hektárov lesa horia v Arktíde, na Sibíri, v Afrike aj v Amazónii. Okrem toho, že ohrozujú naše najväčšie prírodné bohatstvo, do ovzdušia tiež uvoľňujú veľké množstvo skleníkových plynov a zhoršujú globálne otepľovanie. Na problém sa rozhodli upozorniť aj slovenskí aktivisti z hnutia Extinction Rebellion Slovakia.

Zemeguľu, ktorá je súčasťou Fontány mieru na Hodžovom námestí, prekryli červenou látkou, aby tak poukázali na závažnosť globálneho otepľovania a masívneho odlesňovania. „Červená látka je symbolom desiatok tisícov požiarov, ktoré sú v súčasnosti po celom svete. Dym z boreálnych lesov na Sibíri presahuje veľkosť Európskej únie, rozsiahle požiare v dažďových pralesoch Južnej Ameriky vidieť aj z vesmíru,” povedala národná koordinátorka Extinction Rebellion Karolína Gelatičová.

zdroj: Extinction Rebellion Slovakia

Na Sibíri horia lesy o rozlohe 4,3 milióna hektárov, čo je rozloha väčšia ako Dánsko, pričom od začiatku roka zhorelo 13.1 miliónov hektárov. V boreálnych lesoch na Sibíri sú požiare bežné, avšak tento rok dosiahli obrovský rozsah. Požiare na Sibíri emitujú viac ako 166 Mt CO2, čo je ekvivalent emisií, ktoré vypustí 36 miliónov áut. Nebezpečné sú tiež preto, že prispievajú k topeniu permafrostu, pod ktorým sa nachádzajú veľké ložiská metánu, ten je niekoľkonásobne silnejší skleníkový plyn než oxid uhličitý.

Obrvoské požiare zasiahli skutočne celý svet, horí na Srí Lanke, na Kanárskych ostrovoch aj v Grécku. Situáciu môžeš sledovať na Global Fire Map, ktorá vznikla v roku 2000. Pomôcť sa snažia takmer všetci, no už teraz je situácia alarmujúca.

Svojou troškou môžeš prispieť aj ty napríklad na nadáciu Rainforest Foundation. Tá sľubuje, že peniaze poputujú na odstránenie škôd vzniknutých po požiari.

Čítaj viac TU>>Nastala globálna kríza. Horiace lesy sužujú celý svet. Vieš, ako môžeš pomôcť?

zdroj: Extinction Rebellion Slovakia

Priložiť ruku k dielu sa snažil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, no neúspešne. Brazílska hlava štátu Jair Bolsonaro odmietol sumu 20 miliónov eur na pomoc pri bojoch s požiarmi a štáty G7 obvinil z pokusu o kolonizáciu. Situácii sa bližšie venujeme v našom článku: Brazílsky prezident odmietol 20 miliónov eur na záchranu amazonského pralesa.

V Amazonskom pralese sa od 70. rokov odlesnilo približne 20% jeho pôvodnej rozlohy. V porovnaní s minulým rokom sa podľa informácií brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru v júni tohto roku odlesnilo o 90 percent viac než v júni 2018. V júli dokonca išlo o 280 percent.

Odlesňovanie, ktoré súvisí s dopytom po pôde sprevádzajú aj rozsiahle požiare, ktoré zakladajú tamojší farmári. Tie v súčasnosti narástli na počet viac ako 75-tisíc. Odlesnená pôda slúži na pestovanie sóje a chov dobytka, ktorý je exportovaný aj do Európy a na Slovensko.

„Cieľom hnutia je teda poukázať na to, že aj obyvatelia a obyvateľky Slovenska sú súčasťou tohto problému,” uzavrela Gelatičová.

Zdroj: TS, Nzherald.co.nz,

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá